Listopad w ogrodzie to czas ostatnich porządków i przygotowań do zimy. Dowiedz się, jakie prace w ogrodzie w listopadzie musisz wykonać, aby wiosną cieszyć się pięknymi rabatami oraz dorodnymi warzywami i owocami.
Z tego artykułu dowiesz się:
– Listopad w ogrodzie - owoce i warzywa
– Prace ogrodowe w listopadzie - drzewa iglaste i liściaste
– Listopad w ogrodzie ozdobnym
– Kalendarz ogrodnika - listopad w pigułce
W listopadzie w ogrodzie dni są już krótkie, a temperatury niskie. Zdarzają się przymrozki, a nawet opady śniegu. Rośliny ozdobne, drzewa i krzewy przygotowują się do zimowego odpoczynku. Twoje najważniejsze zadania na ten miesiąc to porządki. Warto jednak pamiętać także o jesiennych ozdobach – dynie, chryzantemy i późne wrzosy wyglądają teraz fantastycznie!
W artykule opisujemy krok po kroku kalendarz ogrodnika na listopad. Podpowiadamy, jak zadbać o rośliny ozdobne, drzewa i warzywnik. Doradzamy także, co sadzić w listopadzie i jak przygotować ogród do zimy.
Owoce i warzywa sezonowe - listopad
Większość wieloletnich roślin w ogrodzie użytkowym przechodzi od listopada w fazę spoczynku. Jeśli masz sad, teraz jest dobry czas, aby przyjrzeć się uważnie wszystkim drzewkom owocowym. Jeśli na gałęziach wiszą tzw. mumie, czyli zasuszone, zgniłe owoce, koniecznie trzeba je usunąć. Jeśli tego nie zrobisz, wiosną staną się źródłem chorób grzybowych.
Zimą dużym problemem w wielu sadach jest działalność szkodników. Warto więc zabezpieczyć korę drzewek przed zającami, sarnami i innymi leśnymi zwierzętami, które mogą je obgryzać.
Choć za oknem zimno, możesz jeszcze sadzić drzewka owocowe z gołym korzeniem. Niektóre szkółki prowadzą ciągle sprzedaż sadzonek. Warto tylko zwracać uwagę na prognozy pogody. Młode drzewka potrzebują łagodnej jesieni i ziemi, która nie jest zamarznięta. Jeśli zbliża się szybka zima i mroźne noce, na sadzenie może być już za późno.
W ogrodzie warzywnym listopad to pora na ostatnie jesienne zbiory. Teraz możesz zebrać letnie odmiany brukselki, jarmużu, pora. W sadzie zbiera się też wszelkiego rodzaju orzechy – włoskie, laskowe, a także owoce dzikiej róży, tarniny, berberysu czy głogu, idealne na lecznicze mikstury lub nalewki.
Wbrew niekorzystnej aurze, w tym miesiącu można jeszcze siać niektóre warzywa. Co sadzimy w listopadzie? Jarzyny na wczesnowiosenny zbiór, a wśród nich np. marchew, pietruszkę, szpinak, koper, czosnek, pasternak. Grządki z jesiennymi siewkami najlepiej okryć, zwłaszcza gdy szykuje się bezśnieżna zima. Odpowiednia będzie słoma, gałęzie świerku czy liście.
Rabaty warzywne, tunel czy szklarnię trzeba teraz koniecznie posprzątać. Wyrwij pozostałości roślin, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej. Przekop ziemię, szczególnie jeśli wcześniej posiałeś na niej zielony poplon.
Dokładnie i starannie przejrzyj, w jakim stanie są podwyższane skrzynki na warzywa i inne drewniane elementy. Jeśli wymagają uzupełnienia ubytków, użyj szpachli. Polecamy np. VIDARON Szpachlę do Drewna. To gotowy produkt, który charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do podłoża, tworzy twardą i elastyczną powłokę, a przy tym nie pęka. Po szpachlowaniu drewniane skrzynki czy podwyższane donice trzeba zabezpieczyć przed wilgocią, a także nadać im nowy kolor. Służą do tego różnego rodzaju impregnaty, np. VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy, który długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny.
Polecany produkt
IMPREGNAT OCHRONNO-DEKORACYJNY OGRODOWY
Ważnym punktem w kalendarzu ogrodnika na listopad jest też jesienne nawożenie obornikiem. Taki „dopalacz” przyda się na grządkach warzywnych, pod osłonami, ale także w sadzie i ogrodzie ozdobnym. Możesz stosować obornik świeży (jeśli masz do niego dostęp) lub kupić granulowany. Zaletą tego ostatniego jest brak nieprzyjemnego zapachu.
Prace ogrodowe w listopadzie - drzewa iglaste i liściaste
Wśród niezbędnych prac w ogrodzie w listopadzie jest pielęgnacja drzew. Twoje zadanie to usunięcie resztek opadłych liści. Najlepiej robić to regularnie przez całą jesień, wtedy w listopadzie czeka Cię już niewielki wysiłek. Pamiętaj, aby część liści zostawić, by ogrodowe zwierzęta jak np. jeże miały gdzie się schronić zimą.
Drzewa iglaste i liściaste oraz krzewy ozdobne trzeba teraz solidnie podlać przed zimowym odpoczynkiem. Jeśli dostarczysz im dużo wody, znacznie lepiej przetrwają trudy zimy, mróz i śnieg. Podlewaj zwłaszcza drzewa i krzewy zimozielone. Ich wegetacja trwa cały rok, potrzebują więc znacznie więcej wody niż drzewa, które zrzucają liście.
Ziemię wokół pni warto wyściółkować warstwą torfu, liści czy kory. Dzięki temu drzewka łatwiej zniosą mróz. Delikatniejsze i wrażliwe na niskie temperatury drzewa i krzewy trzeba zabezpieczyć przed zimnem i śniegiem. Oprócz wspomnianych kopczyków wyższe rośliny najlepiej osłonić matami z tektury czy słomy lub agrowłókniną.
Szczególną troską otocz drzewa iglaste, Aby nie połamały się i nie straciły kolumnowego pokroju przy dużych opadach śniegu, trzeba je obwiązać sznurkiem czy owinąć elastyczną siatką, a jeśli są wrażliwe na zimno, dodatkowo osłonić od mrozu.
Jeśli zdarzy się pierwszy śnieg, prawdopodobnie będzie ciężki i mokry. Pamiętaj, aby strząsać go na bieżąco z gałęzi drzew i krzewów.
Listopad w ogrodzie ozdobnym
W listopadzie w ogrodzie trzeba uporządkować ozdobne rabaty. Pędy większości roślin kwitnących przycinamy. Pozostałości kwiatów jednorocznych usuwamy i wykopujemy z korzeniami. Zwróć uwagę, że niektórych roślin ozdobnych nie przycina się przed zimą. Należą do nich np. hortensje. Ogólna zasada jest taka: zanim przytniesz, sprawdź, czy możesz zrobić to teraz!
Kolejne zadanie w ogrodzie ozdobnym to zabezpieczenie wrażliwych roślin przed mrozem. Podobnie jak w przypadku drzew i krzewów, najlepiej użyć do tego stroisza z gałązek świerku, tektury, warstwy liści czy dodatkowej warstwy ziemi w postaci kopczyka. Najbardziej wrażliwe są zwykle korzenie, ale jeśli cała roślina jest mało odporna na mróz, będziesz potrzebować osłony po całości w postaci np. chochoła ze słomy lub kołderki z białej agrowłókniny. Koniecznie zabezpiecz przed mrozem takie rośliny jak powojniki, magnolie, hortensje ogrodowe (z wyjątkiem tych mrozoodpornych jak np. Annabell), różaneczniki.
Piękną ozdobą ogrodu są dekoracyjne trawy. W listopadzie najlepiej je związać – niektórzy splatają je nawet w dekoracyjne warkocze.
Co sadzić w listopadzie w ogrodzie ozdobnym? Jeśli jesień jest łagodna i bez mrozów, możesz jeszcze sadzić ostatnie cebule tulipanów, narcyzów, krokusów oraz odporne na zimno byliny w pojemnikach. To także ostatni moment na sadzenie róż (z gołym korzeniem i z pojemników).
Pamiętaj, że choć listopad to szary miesiąc, na Twoim balkonie i tarasie wcale nie musi być smutno. Sprawdzą się zimozielone krzewy w donicach, dynie, trawy, wrzosy, kapusta ozdobna, chryzantemy. Przytulności dodadzą lampiony i jesienne dekoracje.
Kalendarz ogrodnika – listopad w pigułce
• Usuwamy z drzew owocowych zgniłe owoce oraz grabimy liście.
• Nawozimy grządki w ogrodzie warzywnym, ozdobnym i sadzie obornikiem świeżym lub granulowanym.
• Sadzimy ostatnie drzewka z odkrytym korzeniem, cebulki tulipanów, siejemy warzywa na wczesnowiosenny zbiór.
• Zabezpieczamy przed mrozem i śniegiem drzewa, krzewy i rośliny wrażliwe na niskie temperatury.
• Przekopujemy rabaty i podwyższone grządki, uzupełniamy ubytki w drewnianym donicach i impregnujemy je przed zimą.
• Zbieramy orzechy, ostatnie warzywa i owoce jesiennych krzewów.
• Dekorujemy balkon i taras jesiennymi wrzosami, chryzantemami i ozdobami, które umilą szare listopadowe dni i wieczory.
Listopad to ostatni miesiąc jesieni. Wkrótce w Twoim ogrodzie zagości zima. Wykorzystaj ten czas, by przygotować rośliny do mrozów i śniegów. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci w pielęgnacji ogrodu, by w kolejnym sezonie był jeszcze piękniejszy!