Wróć do artykułów

Kalendarz ogrodnika – czerwiec w ogrodzie

Przeczytasz w 8 min
Udostępnij

Jakie prace ogrodnicze trzeba wykonać w czerwcu? Co dzieje się w warzywniku, jak zadbać o trawnik i ogród kwiatowy? Oto praktyczny poradnik dla ogrodnika – kalendarz prac w ogrodzie w czerwcu!

Z tego artykułu dowiesz się:
– Prace ogrodowe w czerwcu – warzywa
– Prace ogrodnicze w czerwcu – drzewa iglaste, liściaste i owocowe
– Czerwiec w ogrodzie ozdobnym
– Kalendarz ogrodnika - czerwiec w pigułce

Czerwiec w ogrodzie to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku! W ogrodzie warzywnym zbierasz już pierwsze plony. W ogrodzie kwiatowym widać prawdziwą feerię kwiatów. Kwitną także jednoroczne rośliny w pojemnikach i donicach. Owocują truskawki i poziomki, a także czereśnie. Choć pracy nie brakuje, satysfakcja z pięknego ogrodu jest ogromną motywacją!

W artykule znajdziesz informacje o kalendarzu ogrodnika na czerwiec. Dowiesz się, jakie prace ogrodowe trzeba zrobić w warzywniku w gruncie i pod osłonami. Jak pielęgnować w czerwcu drzewa iglaste, liściaste i owocowe. Jak dbać o kwiaty kwitnące w czerwcu, krzewy i jakich działań wymaga trawnik. Podpowiemy też, jak zatroszczyć się o drewniane elementy w ogrodzie – pomoże szeroka gama produktów marki VIDARON!

Czerwiec w ogrodzie to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku.

Prace ogrodowe w czerwcu – warzywa

W czerwcu w ogrodzie warzywnym sporo się dzieje. W pełni korzystasz już z wiosennych i letnich zbiorów sałaty, rzodkiewki, rukoli, roszponki czy szpinaku. Cieszysz się, patrząc, jak rosną Twoje pomidory i ogórki. Oto, o czym trzeba pamiętać, pielęgnując warzywne grządki w czerwcu.

Czerwiec to dobry moment na dodatkowy wysiew warzyw jak sałata, rzodkiewka i inne warzywa, które sieje się wiosną. Pamiętaj, że warto je sadzić właśnie w kilkutygodniowych odstępach, aby mieć ciągłe zbiory przez całe lato.

Czerwiec w ogrodzie to znakomity miesiąc na wysiew takich warzyw jak szpinak, szczaw, koper, botwinka. Jeśli warzywa są posadzone za gęsto, teraz jest dobry moment aby je przerwać. Jeśli tego nie zrobisz, zbiór będzie marny, a warzywa niewielkie.

W czerwcu zbiera się już sporo warzyw. Niektóre z nich są najlepsze do spożywania bezpośrednio (jak sałata), inne możesz śmiało kisić (np. rzodkiewka, młoda marchewka), jeszcze inne mrozić (szpinak).
Wszystkie grządki w Twoim warzywniku muszą być regularnie odchwaszczane, spulchniane i podlewane. W czerwcu podlewa się warzywa raz dziennie, najlepiej wczesnym rankiem lub wieczorem. Pamiętaj, że niektórych warzyw, jak ogórki czy pomidory, nie wolno polewać po liściach.

W czerwcu młode sadzonki pomidorów w gruncie są już duże, a pod osłonami wręcz bardzo duże. To ważny moment, bo od Twoich działań teraz zależy jakość pomidorowych zbiorów latem. Co trzeba robić?

Po pierwsze, tam gdzie trzeba, urywaj wilki, czyli dodatkowe pędy rosnące pomiędzy pędem głównym a liśćmi.

Po drugie, zasilaj pomidory regularnie – jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych metod uprawy, musisz już mieć przygotowany nawóz z pokrzywy. Jeśli jeszcze nie masz – koniecznie ją zrób. Trzeba „ukisić” w beczce zielone liście młodej pokrzywy i innych roślin np. glistnika, a sfermentowanym i odstanym nawozem podlewać młode pomidory raz w tygodniu.

Tak wygląda szklarnia z pomidorami i paprykami w czerwcu.

Uważnie przeglądaj rośliny w ogrodzie warzywnym w poszukiwaniu pierwszych oznak chorób, takich jak szara pleśń czy zaraza ziemniaczana. Jeśli tylko zauważysz porażone liście, usuń je, a rośliny trzeba niestety opryskać od grzybów i innych chorób. Dotyczy to zwłaszcza pomidorów – niewypatrzona na czas zaraza ziemniaczana potrafi „zlikwidować” całą uprawę w ciągu zaledwie kilku dni. Ważne, by codziennie mocno wietrzyć szklarnię lub tunel!

Podwiązuj pędy pomidorów i ogórków – najlepszy pomysł na ogórki to zrobienie drewnianego pionowego rusztowania, na którym będą mogły się wspinać. Pamiętaj, że taką drewnianą konstrukcję trzeba koniecznie zaimpregnować, ponieważ będzie miała kontakt z wodą nie tylko od góry, ale także od mokrej ziemi.

Do impregnacji możesz użyć Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego VIDARON, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno, na długi czas zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny.

Inna opcja to VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy – zaimpregnuje drewno, ochroni je przed warunkami atmosferycznymi i nada mu piękny kolor.
Surowe drewno trzeba najpierw koniecznie zabezpieczyć Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON. Tylko w połączeniu z Impregnatem Gruntującym Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy zapewnia 6-letnią gwarancję.

Czerwiec w ogrodzie warzywnym to także intensywny czas dla ziół. Rozrośnięte kępy ziół jak szałwia, mięta, rozmaryn, tymianek trzeba przyciąć, aby się zagęściły i aby przedłużyć ich okres wegetacyjny. W czerwcu zbiera się już też pierwsze zioła do suszenia lub mrożenia.

Ogórki lepiej rosną, jeśli rozepniesz je na pionowych podporach. Pamiętaj, że drewniane elementy trzeba zaimpregnować odpowiednim preparatem VIDARON..

Prace ogrodnicze w czerwcu - drzewa iglaste, liściaste i owocowe

Czerwiec to miesiąc, w którym cieszysz się już obfitością zbiorów pierwszych owoców. Owocują czereśnie – to niemal symbol tego miesiąca, podobnie jak pyszne truskawki, które właśnie teraz mają swój czas. Owoce możesz jeść na surowo, przerabiać na przetwory lub mrozić. Około dwa tygodnie po owocowaniu truskawki się ścina (kosi). Nie przegap tego terminu, ponieważ potem można uszkodzić zawiązki pąków kwiatowych na kolejny rok.

Czerwiec w ogrodzie i sadzie to czas zbiorów truskawek.

W czerwcu w sadzie zbiera się też wczesny agrest, porzeczki czy maliny. Aby owoców (zwłaszcza czereśni) nie zjadły ptaki, możesz założyć na gałęzie siatki ochronne. Podłoże pod krzewami owocowymi warto ściółkować, aby ograniczyć parowanie wody i zmniejszyć podlewanie. Z drzew owocowych usuwa się też regularnie wilki, czyli dzikie odrosty.

Czerwiec w ogrodzie to także miesiąc, w którym formuje się żywopłoty i przycina drzewa iglaste i liściaste. Właśnie teraz powinieneś formować i przycinać żywopłot z bukszpanu, ligustru, grabu czy pęcherznicy. W czerwcu przycina się również iglaki, w tym karłowe odmiany iglaków rosnących na skalniakach.

Wysoka temperatura sprzyja pojawianiu się chorób grzybowych i szkodników drzewek i krzewów ozdobnych. Pilnuj zwłaszcza bukszpanów – może zaatakować je ćma bukszpanowa. W razie problemów nie zwlekaj i jak najszybciej użyj zalecanych środków zwalczających szkodniki i choroby.

W czerwcu można formować żywopłoty i tworzyć ogrodowe dekoracje np. z bukszpanów.

Czerwiec w ogrodzie ozdobnym

W czerwcu wiele się dzieje także w ogrodzie ozdobnym. Czeka Cię tu sporo pracy! Teraz jest właściwa pora, by wykopać cebule roślin kwitnących w kwietniu i maju. Jeśli ich liście uschły, cebulki trzeba ostrożnie wydostać z ziemi, osuszyć i schować do jesieni do pojemników, które stoją w suchym i przewiewnym miejscu. We wrześniu lub październiku z powrotem sadzi się je w ziemi.

Jeśli wysiałeś w maju kwiaty roślin jednorocznych i bylin, czerwiec jest dobrym miesiącem, by posadzić je do gruntu.

Gatunki krzewów ozdobnych, które kwitły w kwietniu i maju, a teraz już przekwitły (lilak, czyli popularny bez, tawuły, krzewuszka, migdałek trójklapowy itd.) trzeba teraz przyciąć. Usuwa się kwiatostany i przycina zgodnie z zaleceniami co do każdego gatunku – sprawdź je, bo mają różne preferencje i jeśli przytniesz je niewłaściwie, za rok zakwitną słabo.

Czerwiec jest miesiącem, w którym pięknie kwitną wszystkie jednoroczne kwiaty w donicach, takie jak pelargonie, petunie ogrodowe, lobelie, milion dzwonków itd. Musisz je teraz systematycznie podlewać i regularnie nawozić. Staraj się przy tym nie moczyć liści i podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Przekwitłe kwiaty trzeba usuwać – wtedy rośliny jednoroczne obficie kwitną całe lato.
Każdego dnia przejrzyj też rabaty. Jeśli trzeba, podwiąż nowe pędy do podpór, regularnie odchwaszczaj też grządki.

W ogrodzie w czerwcu szczególnie zadbaj też o róże. Pnące gatunki trzeba odpowiednio przypiąć do podpór, stelaży czy pergoli, bo te piękne kwiaty mają teraz okres intensywnego wzrostu. Możesz zrobić drewniane podpory w formie bramek lub inne konstrukcje – pamiętaj tylko, by podpory zaimpregnować odpowiednim preparatem VIDARON.

W czerwcu tradycyjnie wysiewa się też rośliny dwuletnie. Należą do nich malwy, goździki, stokrotki, bratki. Wysiej je na rozsadnik lub specjalnych skrzynek siewnych, w których będziesz mógł je pielęgnować.

W czerwcu kwitną róże, w tym gatunki pnące.

Kalendarz ogrodnika - czerwiec w pigułce

  • Wśród prac ogrodowych w czerwcu jest dodatkowy wysiew typowo wiosennych warzyw jak sałaty, szpinak, botwinka. Już posiane warzywa można teraz przerwać, aby nie rosły za gęsto.
  • Jeśli uprawiasz pomidory, musisz o nie teraz szczególnie dbać: konieczne prace to podpinanie pędów, usuwanie wilków, podlewanie, nawożenie nawozem z pokrzyw lub innymi nawozami, codzienne przeglądanie roślin w poszukiwaniu oznak szarej pleśni czy zarazy ziemniaczanej.
  • W czerwcu intensywnie rosną też ogórki – ich pędy warto podpinać do podpór, by lepiej owocowały. Trzeba je też regularnie raz dziennie podlewać, ponieważ potrzebują bardzo dużo wody.
  • W ogródku ziołowym zbierz pierwsze zioła i przytnij sadzonki, by się lepiej rozkrzewiły.
  • W czerwcu przycina się iglaki i inne krzewy ozdobne, zwłaszcza te kwitnące wiosną. To najlepszy czas na formowanie żywopłotów z roślin liściastych i iglastych.
  • Pielęgnuj, zasilaj i regularnie podlewaj kwiaty jednoroczne w donicach, a uschłe kwiatostany codziennie usuwaj, by ładniej i dłużej kwitły.
  • Zbieraj pierwsze owoce: truskawki, czereśnie, wczesne maliny, porzeczki czy agrest.
  • Podpinaj pnące róże i inne pnącza do podpór czy pergoli.

Ogród w czerwcu zachwyca kolorami, zapachami i cieszy pierwszymi zbiorami owoców i warzyw. Ten ciepły i mokry miesiąc sprzyja intensywnemu wzrostowi roślin. Pracy w ogrodzie nie zabraknie, ale satysfakcja z pięknie kwitnącego i owocującego ogrodu to najlepsza motywacja do jeszcze lepszej pielęgnacji roślin. Mamy nadzieję, że nasz kalendarz ogrodnika na czerwiec pomoże Ci lepiej zorganizować Twoją pracę, a produkty VIDARON ułatwią właściwe zadbanie o drewniane pergole, skrzynie czy podpory w ogrodzie!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (6)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Kiedy zbierać i jak przechowywać zioła? Doradzamy!

Kiedy zbierać i jak przechowywać zioła? Doradzamy!

Przeczytasz w 7 min

Ogród warzywny na balkonie w bloku – pomysły na jego wykonanie

Ogród warzywny na balkonie w bloku – pomysły na jego wykonanie

Przeczytasz w 7 min

Najpiękniejsze kwiaty kwitnące w czerwcu – przegląd gatunków

Najpiękniejsze kwiaty kwitnące w czerwcu – przegląd gatunków

Przeczytasz w 7 min

Podpory do róż pnących w ogrodzie – jakie wybrać i jak impregnować

Podpory do róż pnących w ogrodzie – jakie wybrać i jak impregnować

Przeczytasz w 9 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie