Spis treści:
- Prace ogrodowe w kwietniu – warzywa
- Prace ogrodnicze w kwietniu – drzewa iglaste, liściaste i owocowe
- Kalendarz ogrodnika – kwiecień w pigułce
- Zobacz inne artykuły
W kwietniu przyroda coraz mocniej budzi się do życia, a na rabatach, w sadzie czy w warzywniku dzieje się coraz więcej. Jakie prace ogrodowe w kwietniu są niezbędne? Przedstawiamy kalendarz ogrodnika. Kwiecień w Twoim ogrodzie może być naprawdę piękny!
Z tego artykułu dowiesz się:
– Prace ogrodowe w kwietniu – warzywa
– Prace ogrodnicze w kwietniu – drzewa iglaste, liściaste i owocowe
– Kwiecień w ogrodzie ozdobnym
– Kalendarz ogrodnika – kwiecień w pigułce
Kwiecień to piękny, wiosenny miesiąc. To czas, w którym rozpoczyna się kwitnienie wielu roślin i krzewów ozdobnych. Słońce zaczyna zachodzić po 19.00, a w ciągu miesiąca dzień wydłuży się o kolejne 1,5 godziny – masz więc coraz więcej czasu na prace ogrodnicze.
W tym artykule przedstawimy kalendarz ogrodnika. Kwiecień jest w nim miesiącem wymagającym. Doradzimy, jakie prace ogrodowe w kwietniu trzeba wykonać w warzywniku. Podpowiemy również, jak zadbać w tym miesiącu o drzewa ozdobne i owocowe. Warto też wiedzieć, jak w tym okresie zachowują się rabaty kwiatowe. Jest to miesiąc, w którym pięknie zakwitają chociażby popularne rośliny cebulowe, takie jak tulipany i narcyzy.
Kwiecień w ogrodach i sadach to miesiąc, kiedy zakwitają pierwsze drzewa owocowe.
Prace ogrodowe w kwietniu – warzywa
Wśród najważniejszych prac ogrodniczych w kwietniu nie brakuje zadań w ogrodzie warzywnym. Do tej pory pewnie posiadasz już w swoim ogródku grządki lub wyniesione rabaty uporządkowane po zimie, zasilone kompostem i przygotowane do wysiewu warzyw. Co prawda, odpowiedni termin na te prace był w marcu, ale jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz to nadrobić w kwietniu.
Co trzeba zrobić w ogrodzie warzywnym w kwietniu?
- Podstawowe zadanie w kalendarzu ogrodnika na kwiecień to wiosenny wysiew i sadzenie warzyw.
- Do gruntu wysiej warzywa odporne na niskie temperatury – marchewkę, pietruszkę, groch, szpinak, por (pod koniec miesiąca), koper, pasternak, bób, szczaw, cykorię.
- Kwiecień to najlepszy miesiąc na wysiewanie do gruntu popularnej i łatwej w uprawie rzodkiewki. Pamiętaj, aby wysiewać ją stopniowo co 10 dni – dzięki temu będziesz miał do dyspozycji to wyśmienite warzywo przez cały sezon.
- W kwietniu sieje się również do gruntu smaczne i zdrowe buraki ćwikłowe. To doskonałe w smaku i wszechstronne warzywo, a z jego uprawą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik.
- Jeśli masz ochotę na własne młode ziemniaczki, to właśnie w kwietniu sadzi się podkiełkowane sadzeniaki do gruntu.
- W kwietniu sadzi się również na stałe miejsce niektóre warzywa z rozsady. Jeśli przygotowałeś w domu rozsadę sałaty, pora czy kalarepy – teraz jest dobry czas, by je przesadzić.
- Późniejsze, lubiące ciepło warzywa trzeba teraz posiać do inspektu lub rozsadnika, by były gotowe na późniejszy, np. sierpniowy, zbiór. Zrób tak np. z późną sałatą, kapustą, brokułami czy patisonem.
- W kwietniu w kalendarzu ogrodnika trzeba też znaleźć czas na przepikowanie posadzonych w lutym-marcu na rozsadę pomidorów i papryki.
Nowalijki uprawia się w tradycyjnych grządkach, tunelu lub szklarni, ale coraz popularniejszym rozwiązaniem są drewniane, podwyższane skrzynie. Jakie zalety ma taka hodowla warzyw? Po pierwsze, pozwala ograniczyć ilość wody potrzebnej do podlewania. Po drugie, łatwiej zachować porządek w ogrodzie warzywnym, a pielenie jest prostsze i zajmuje mniej czasu. I wreszcie po trzecie – drewniane skrzynie są same w sobie elementem dekoracyjnym w ogrodzie, a warzywa wyglądają w nich estetycznie przez cały sezon.
Warzywa coraz częściej uprawia się w podwyższanych skrzyniach.
Prace ogrodnicze w kwietniu – drzewa iglaste, liściaste i owocowe
Jakie jeszcze prace przypadają na kwiecień? Kalendarz ogrodnika będzie w tym okresie szczególnie przydatny, ponieważ wtedy w sadzie dzieje się naprawdę dużo. Na ten czas przypada sporo zadań związanych z pielęgnacją drzew w ogrodzie. Kończy się właśnie etap zimowego cięcia drzewek owocowych – przycina się te, które są szczególnie wrażliwe na niską temperaturę. Należą do nich np. morele, brzoskwinie, śliwy czy nektarynki. Chore i uszkodzone gałęzie trzeba wyciąć – podobnie jak konary, które się krzyżują lub rosną do środka. Pamiętaj, aby rany po cięciu zabezpieczyć maścią ogrodniczą, a cięcie przeprowadzać zdezynfekowanym i ostrym sekatorem lub innym narzędziem. Jeśli jeszcze nie przyciąłeś winorośli, początek kwietnia to ostatni możliwy termin – później cięcie spowoduje nadmierny wyciek soków z pędów (tzw. płacz łozy), a w rezultacie nadmiernie osłabi roślinę.
W kwietniu wiele drzew owocowych pięknie zakwita – kwietniowe sady, zwłaszcza wiśniowe czy śliwowe, to zachwycający widok. Po nich przychodzi czas na kwitnienie jabłoni i grusz. Możesz być pewien, że na pewno nie zabraknie Ci przepięknych, wiosennych krajobrazów.
Wśród prac ogrodniczych w kwietniu powinieneś znaleźć czas na sadzenie drzewek owocowych i ozdobnych – z odkrytym korzeniem lub w donicach. Zwróć uwagę, że drzewka z odkrytym korzeniem możesz sadzić do czasu, aż nie rozpoczną wegetacji (dopóki nie pojawią się na nich liście). Później można sadzić już tylko drzewka z donic, a kolejny termin na sadzonki z odkrytym korzeniem będzie dopiero jesienią. W kwietniu można też sadzić zdrewniałe młode porzeczki i winorośl.
Niestety wiosną nie próżnują także szkodniki, dlatego konieczne będzie wykonanie pierwszych oprysków drzewek owocowych (np. jabłoni od parcha czy mączniaka jabłoni). Najlepszy termin na pierwszy oprysk to połowa kwietnia, zwłaszcza jeśli wiosna jest mokra. W trakcie kwitnienia trzeba też przeglądać drzewka, czy nie zagnieździły się w nich szkodniki (np. larwy kwieciaka).
Jeśli masz taras lub werandę z widokiem na ogród, idealny miesiąc, by go odnowić to kwiecień. Kalendarz ogrodnika będzie tutaj bardzo przydatny. Jak się do tego zabrać? Zobacz nasz artykuł: Renowacja drewnianej werandy – porady eksperta, w którym pokazujemy, jak przeprowadzić proces renowacji.
Na pewno potrzebować będziesz impregnatów Vidaron. W pierwszej kolejności polecamy Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący Vidaron. Głęboko wnika on w drewno, zabezpieczając je przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi. Następny krok to pomalowanie tarasu lub werandy przy pomocy Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego Vidaron, który nie tylko chroni, ale też dekoruje drewno na zewnątrz. Ponadto, wzmacnia je i tworzy powłokę odporną na siniznę, glony i szkodniki. Inna możliwość to zastosowanie Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej Vidaron. Zostawia ona na powierzchni drewna transparentną powłokę podkreślającą słoje, a jednocześnie zabezpiecza przed promieniowaniem UV, wilgocią, śniegiem czy mrozem.
Kwiecień to czas pierwszych oprysków w sadzie.
Kwiecień w ogrodzie ozdobnym
Kwiecień w kalendarzu ogrodnika to także intensywne prace w ogrodzie ozdobnym. O czym warto wiedzieć? Oto lista niezbędnych zadań!
- Jeśli pogoda sprzyja, zdejmij zimowe osłony. W razie przymrozków trzeba je oczywiście zostawić.
- W kwietniu sadzi się nowo kupione róże – w sklepach jest ich w tym miesiącu spory wybór, choć jeszcze większy bywa jesienią!
- W sklepach ogrodniczych pojawia się całkiem spora ilość sadzonek wiosennych kwiatów jednorocznych, takich jak bratki czy stokrotki – warto ozdobić nimi skrzynki lub rabaty.
- Jeśli w marcu robiłeś rozsadę kwiatów jednorocznych, w drugiej połowie kwietnia siewki trzeba przepikować do większych pojemników. Na wysadzenie na stałe miejsce jest jeszcze za wcześnie – zrób to dopiero w maju.
- Byliny kwitnące latem i jesienią możesz teraz rozmnożyć przez podział karpy. To bardzo proste! Wystarczy oddzielić ostrym szpadlem część karpy, zanurzyć ją na kilka godzin w wiadrze z wodą, a następnie posadzić. W taki sposób możesz dzielić np. popularne funkie i inne byliny.
- W tym miesiącu zakwitają piękne rośliny cebulowe – pamiętaj, aby je nawozić.
Kwietniowe rabaty zdobią m.in. żółte narcyzy.
Kalendarz ogrodnika – kwiecień w pigułce
Podsumowując, jak wygląda kwiecień w ogrodzie? Kalendarz ogrodnika w tym miesiącu jest pełen pracy zarówno przy warzywach, jak i drzewkach owocowych czy kwiatach. Zobacz, jakie czynności warto wykonać w tym okresie!
- Kwiecień to czas na wysiew wiosennych warzyw do gruntu oraz wysadzanie na stałe miejsce niektórych rozsad wczesnych warzyw.
- W tym okresie przygotowuje się rozsady wielu warzyw, których zbiór przypada na koniec lata, oraz przepikowuje pomidory i paprykę.
- Kończy się zimowe cięcie drzewek owocowych – na kwiecień przypada termin cięcia moreli, brzoskwini czy nektarynek.
- Warto posadzić w tym miesiącu drzewka owocowe i ozdobne – zwłaszcza te z odkrytym korzeniem.
- Wykonaj też wymagane pierwsze opryski drzew owocowych.
- W ogrodzie ozdobnym zdejmij osłony zimowe i zasil kwitnące teraz rośliny cebulowe.
- W pojemnikach i skrzynkach posadź sadzonki wiosennych kwiatów jednorocznych, by zdobiły Twój balkon czy taras.
Czas intensywnej pracy i wielkiej radości – to właśnie kwiecień w ogrodzie! Kalendarz ogrodnika pozwoli Ci uporządkować niezbędne prace, tak abyś o niczym nie zapomniał. Życzymy Ci, aby Twój ogród wyglądał tak pięknie, jak jeszcze nigdy dotąd. Mamy też nadzieję, że z naszymi radami jego pielęgnacja będzie łatwiejsza!