Wróć do artykułów

Krzewy kwitnące wczesną wiosną – polecane gatunki i zasady ich pielęgnacji

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Wiosna to pora roku, na którą czeka każdy miłośnik ogrodów. Które krzewy kwitnące wczesną wiosną warto mieć w ogrodzie? Radzi ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Mercedes w Białymstoku, Joanna Snopko.

Spis treści:

  1. Jak dbać o krzewy wiosenne?
  2. Krzewy kwitnące wczesną wiosną – najpiękniejsze wiosenne gatunki
  3. Wiosenne krzewy kwitnące – błędy w ich pielęgnacji

 

Wiosenny ogród tonie w kwiatach – to właśnie o tej porze roku kwitnie większość krzewów ozdobnych. Jakie gatunki są najłatwiejsze w uprawie? Jak je pielęgnować i przycinać, aby Twój ogród stał się wiosennym królestwem? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Pokażemy także 7 najpiękniejszych wiosennych krzewów kwitnących!

Jak dbać o krzewy wiosenne? 

Krzewy wiosenne uprawiane w polskich ogrodach to ogromna liczba gatunków, z których każdy ma najczęściej dziesiątki, jak nie setki odmian. Są wśród nich wiosenne krzewy kwitnące na biało i różowo. Znajdziesz też niejeden krzew kwitnący na żółto wczesną wiosną. Niektóre rośliny lubią słoneczne stanowiska, natomiast inne wolą cień lub półcień. Są też gatunki preferujące glebę kwaśną lub zasadową. 

Mnogość wyboru pozwala dopasować wiosenne krzewy ozdobne do wymagań Twojego ogrodu. Nie sadź gatunków o innym stanowisku i preferencjach, ponieważ nie będą dobrze kwitły. Ważne, aby przede wszystkim zadbać o ich właściwą pielęgnację. Mówi o tym ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Mercedes w Białymstoku Joanna Snopko.

Zanim pójdziesz do sklepu ogrodniczego, ustal, co Cię interesuje i dokładnie zaplanuj, które gatunki i odmiany krzewów wiosennych kupisz. Ich wybór jest ogromny i łatwo będzie się w tej obfitości pogubić, dlatego przed zakupem zawsze warto poradzić się specjalisty lub nawet zamówić usługę ogrodnika, który doradzi, jakie krzewy sprawdza się w Twoim ogrodzie – dodaje Joanna Snopko.

lilaki

Lilaki – jedne z najpiękniejszych krzewów kwitnących wiosną. 

Krzewy kwitnące wczesną wiosną – najpiękniejsze wiosenne gatunki

Które gatunki krzewów kwitnących wiosną powinny być obowiązkową pozycją w Twoim ogrodzie? Oto 7 propozycji, które wskazała Joanna Snopko.

Różaneczniki (rododendrony) i azalie

Są to przepięknie kwitnące wczesnowiosenne krzewy. Niektóre ich gatunki i odmiany kwitną już od marca i kwietnia! Dzielimy je na różaneczniki (czasem nazywane rododendronami) i azalie. Obie grupy różnią się nieco od siebie. Różaneczniki to duże krzewy, które dorastają do 1,5 wysokości i mają zimozielone, skórzaste liście. Azalie rosną niższe – do pół metra wysokości – i zrzucają liście na zimę.  Wiosną najbardziej zachwycają ich kwiaty – różowe, białe, czerwone, pomarańczowe lub fioletowe. Wymagają kwaśnej gleby, przy czym różaneczniki lubią półcień, zaś azalie – słońce. Wczesną wiosną są przepiękną dekoracją ogrodu. 

Jak o nie dbać? Najważniejsze – nie przycinaj ich, ale obrywaj kwiatostany, by nie dopuścić do zawiązania owocu. Posadź je w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatru. Odwdzięczą Ci się jednym z najpiękniejszych widoków, jaki możesz zastać w wiosennym ogrodzie. 

rododendron

Rododendron – popularny gość w polskich ogrodach. 

Forsycja

Jest to symbol świąt wielkanocnych. Ten krzew kwitnący na żółto wczesną wiosną jest spektakularną dekoracją ogrodów, parków i skwerów miejskich. Od marca, jeszcze przed rozwojem liści, krzew obsypuje się burzą drobnych żółtych kwiatków. W Polsce najpopularniejsze gatunki to forsycja pośrednia i forsycja zwisająca.

Ten pochodzący z Azji krzew lubi słoneczne stanowiska. Najlepsza dla niego gleba będzie wilgotna, ale przepuszczalna. Forsycja ma płytki system korzeniowy, dlatego należy ją regularnie podlewać w czasie kwitnienia. Ważnym elementem pielęgnacji jest jej regularne przycinanie – trzeba to zrobić wczesną wiosną, od razu po kwitnieniu. Jeśli przytniesz ją później, w przyszłym roku może nie zakwitnąć (kwitnie na zeszłorocznych pędach). 

Gałązki forsycji są piękną dekoracją wielkanocnego stołu. Ciekawostką jest fakt, że jeśli wstawisz do wazonu nierozwinięte gałązki, po tygodniu lub 10 dniach forsycja rozkwitnie.

forsycja

Forsycja – jeden z symboli Wielkanocy w Polsce. 

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna jest przepięknie kwitnącym, bardzo dekoracyjnym krzewem pochodzącym z Dalekiego Wschodu. Rośnie nawet do 3 metrów. W maju wytwarza efektowne dzwonkowate kwiaty, niektóre odmiany kwitną dosłownie burzą drobniutkich, ślicznych kwiatków. Krzew ma również dekoracyjne liście z kolorowymi blaszkami. 

Krzewuszka cudowna to krzew odpowiedni nawet dla początkujących ogrodników. Nie ma dużych wymagań co do stanowiska i ziemi. Lubi żyzną, wilgotną i przepuszczalną glebę oraz słońce, choć będzie też rosła w półcieniu. Po przekwitnięciu warto ją przyciąć, ale nie musisz powtarzać tego zabiegu co roku. Wystarczy prześwietlić krzew raz na kilka lat.

krzewuszka

Krzewuszka cudowna.

Tawuły

Jedne z najpiękniejszych wiosennych krzewów. Najpopularniejsze odmiany w Polsce to tawuła japońska, tawuła szara (norweska) czy tawuła wczesna. Najczęściej wytwarzają malutkie białe kwiaty, których jest tak dużo, że roślina wygląda jak obsypana śniegiem. W kwietniu i maju to przepiękny widok w wielu polskich ogrodach. 

Tawuła ma wyjątkowo małe wymagania. Jej gatunki są w pełni mrozoodporne, wytrzymują bez podlewania i kwitną właściwie nawet bez ingerencji człowieka. Lubią słońce, ale tolerują też półcień. Większość odmian przycina się delikatnie po zakończeniu kwitnienia – nie potrzebują intensywnego cięcia. 

tawuła

Dekoracyjne krzewy tawuły kwitną najczęściej w maju. 

Magnolie

Prawdziwe królowe wiosennych ogrodów. Choć nie w każdym ogrodzie i nie w każdym regionie Polski się udają, ich spektakularne, pojawiające się już w kwietniu kwiaty trudno zapomnieć. W dużych parkach spotyka się zwykle magnolie wysokie, w postaci drzew. W ogrodach – magnolie niskie. Najpopularniejszy gatunek to magnolia pośrednia, dostępna w Polsce w wielu ciekawych odmianach.

Magnolie są trudnym w uprawie krzewem ozdobnym. Potrzebują ciepłego, słonecznego stanowiska, lekko kwaśnej ziemi, żyznej i próchniczej. Bardzo szybko wysychają im korzenie, dlatego trzeba je obficie i regularnie podlewać.Magnolia pobiera też mnóstwo składników mineralnych z gleby, dlatego konieczny warunek to intensywne nawożenie.

magnolie

Spektakularne kwiaty magnolii.

Kaliny

Kaliny są pięknymi wiosennymi krzewami. W Polsce uprawia się wiele ich gatunków, ale najpopularniejsze z nich to kalina wonna, kalina koralowa, kalina hordowina i kalina japońska. Zachwycają pięknymi kwiatami, zwłaszcza kalina koralowa – ma duże, okrągłe, białe kwiatostany, które pojawiają się na gałęziach w maju.

Kaliny zwykle nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej rosną w słońcu, ale udadzą się też w półcieniu. Są odporne na susze, ale podatne na ataki mszyc. Lubią okolice oczek wodnych i inne wilgotne miejsca. Kaliny tnie się bezpośrednio po kwitnieniu. 

kalina

Kalina koralowa

Lilaki

Popularnie zwane bzami – krzewy powszechnie kojarzone z majem, fantastycznie pachnące i równie pięknie kwitnące. W Polsce uprawia się kilkadziesiąt różnych gatunków lilaków, w tym najpopularniejszy lilak pospolity, ale też biały, koreański czy węgierski.

Lilaki to krzewy bardzo mało wymagające, odporne na suszę i łatwe w uprawie. Kwitną w maju bardzo obficie, a ich zapach jest wyjątkowo intensywny. 

lilak-pospolity

Lilak pospolity

Wiosenne krzewy kwitnące – błędy w ich pielęgnacji 

Jakie błędy najczęściej popełnia się w uprawie krzewów kwitnących wczesną wiosną?

  • Złe dobranie krzewu do stanowiska, wilgotności, rodzaju gleby i nasłonecznienia;
  • Nieodpowiednie dla danego gatunki i odmiany przycinanie – zbyt mocne, zbyt słabe lub o niewłaściwej porze roku;
  • Zbyt małe podlewanie w trakcie kwitnienia – pamiętaj, że należy dokładnie sprawdzić zapotrzebowanie konkretnego krzewu na wodę;
  • Brak odpowiedniego zabezpieczenia przed chwastami i trawą. Wiele gatunków krzewów ozdobnych nie lubi rosnąć w trawie. Trzeba pamiętać, aby ziemia wokół krzewu była jej pozbawiona. Możesz to zrobić, montując wokół krzewów drewniane palisady, które oddzielą murawę od ziemi i zabezpieczą przed zarastaniem miejsc wokół drzewka. Pamiętaj, aby drewniany płotek co roku impregnować. Przydadzą się środki Vidaron, np. Impregnat do Drewna Gruntujący Vidaron w zestawie z Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Ogrodowym lub Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym Vidaron. Inna opcja to zastosowanie Pokostu Lnianego Vidaron lub Lakieru Zewnętrznego Vidaron. Środki Vidaron zabezpieczą drewno przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi, a dodatkowo podkreślą naturalny, drewniany kolor palisady.

Wiosenne krzewy ozdobne będą piękną dekoracją ogrodu niezależnie od jego metrażu. Sprawdź, które gatunki i odmiany nadają się do warunków, jakie panują na Twojej działce. Już dziś zaplanuj nowe nasadzenia z zastosowaniem krzewów kwitnących wiosną!

Galeria zdjęć (1)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

12 najpiękniejszych krzewów i kwiatów do ogrodu – inspiracje

12 najpiękniejszych krzewów i kwiatów do ogrodu – inspiracje

Przeczytasz w 7 min

5 najlepszych krzewów ozdobnych przy ogrodzeniu ogrodu

5 najlepszych krzewów ozdobnych przy ogrodzeniu ogrodu

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie