Wróć do artykułów

Jak i kiedy sadzić kwiaty cebulowe? Poradnik ogrodnika

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Najlepszy termin na sadzenie kwiatów cebulowych, takich jak tulipany czy narcyzy, to wrzesień i październik. Jak sadzić kwiaty cebulowe? Jakich błędów nie popełnić? Podpowiada Joanna Snopko, ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Mercedes w Białymstoku.

Z tego artykułu dowiesz się:
– Kiedy sadzić kwiaty cebulowe i jak to robić?
– Kwiaty cebulowe sadzone jesienią - najważniejsze zasady
– Sadzenie kwiatów cebulowych – najczęstsze błędy

Kwiaty cebulowe – tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki czy krokusy – to prawdziwe symbole wiosny i piękne ozdoby wiosennych rabat, skrzynek czy pojemników. Ich pielęgnacja nie jest trudna, ale aby ładnie i obficie kwitły, trzeba je posadzić w odpowiednim terminie.

Jak i kiedy sadzić kwiaty cebulowe? Jakiego stanowiska i gleby wymagają? Na jaką głębokość sadzić tulipany, a na jaką narcyzy czy krokusy? Jak daleko od siebie powinny znaleźć się cebulki poszczególnych gatunków? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Najlepszy termin na sadzenie kwiatów cebulowych to wrzesień i październik. 

Kiedy sadzić kwiaty cebulowe i jak to robić?

Kiedy sadzić cebulki kwiatów? Ogólnie rzec ujmując – w końcówce lata i jesienią. Terminy różnią się w zależności od poszczególnych gatunków. Należy też dopasować je do aktualnej pogody i warunków atmosferycznych. Jeśli jesień jest ciepła i słoneczna, terminy się wydłużają, choć pamiętaj, że cebulki muszą się ukorzenić przed zimą. Lepiej więc nie zwlekać do ostatniej chwili!

Chcesz wiedzieć, kiedy sadzić kwiaty cebulowe różnych gatunków? Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę najpopularniejszych kwiatów cebulowych oraz terminy ich sadzenia.

 • Tulipany: najpopularniejsze wiosenne kwiaty cebulowe, pochodzą z Azji, a do Europy trafiły z Turcji w XVI wieku. Kwiaty tulipanów mogą mieć różne kolory, od bieli do czerni. Są gatunki o kwiatach pełnych, pierzastych, kielichowatych czy w kształcie kubeczka, jednobarwne lub wielobarwne. Termin sadzenia: od połowy września do połowy października. Chcesz dowiedzieć się więcej o tulipanach? Zajrzyj do naszego artykułu: Uprawa i sadzenie tulipanów w ogrodzie – poradnik.
 • Narcyzy: kwitnące wiosną kwiaty cebulowe, wśród odmian najpopularniejsze są te kwitnące na biało i żółto (te ostatnie nazywamy żonkilami). Istnieje kilkanaście tysięcy odmian narcyzów! Dzieli się je na kilkanaście różnych grup, spośród których najpopularniejsze to narcyzy trąbkowe. Nadają się na rabaty i do donic. Termin sadzenia: od połowy sierpnia do połowy września.
 • Hiacynty: popularne i efektowne rośliny cebulowe, chętnie uprawiane na rabatach, w skrzynkach i doniczkach. Spektakularne kwiaty hiacyntów zebrane są w wysokie kłosy. Mają kolor niebieski, pomarańczowy, łososiowy, biały lub fioletowy. Termin sadzenia: od połowy września do połowy października.
 • Krokusy: bardzo wcześnie kwitnące rośliny cebulowe, można je podziwiać już w marcu. Niewielkie, a więc najefektowniej wyglądają na trawniku w większych grupach. Od wielu setek lat używane w medycynie. Pozyskuje się z nich jedną z najcenniejszych przypraw – szafran. Termin sadzenia: od połowy września do połowy października.
 • Przebiśniegi: obok krokusów najwcześniej pojawiające się wiosenne kwiaty, mają drobne i śnieżnobiałe kwiaty – z tego powodu na przebiśniegi mówi się czasem śnieżyczki. Kwitną krótko, ale efektownie. Najlepiej wyglądają w grupach. Termin sadzenia: od połowy września do połowy października.
 • Szafirki: zakwitające wczesną wiosną rośliny cebulowe, bardzo łatwe w uprawie. Pozostawia się je bez wykopywania na kilka lat – ładnie się rozrastają, tworząc efektowne kępy. Kwitną na niebiesko, a kwiaty zebrane są w długie grona. Najlepiej sadzić je w grupach, na obwódki i obrzeża, a także na skalniakach. Termin sadzenia: od połowy września do połowy października.

Kwitnące narcyzy to jedne z najpopularniejszych wiosennych roślin cebulowych, idealne na rabaty i do pojemników. 

Kwiaty cebulowe sadzone jesienią - najważniejsze zasady

Jak sadzić kwiaty cebulowe w doniczkach i w gruncie? Jak twierdzi Joanna Snopko, ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Mercedes zasady są właściwie takie same – najważniejsza jest odpowiednia głębokość sadzenia, właściwe stanowisko i ziemia.

Na jaką głębokość sadzimy cebulki kwiatów cebulowych kwitnących jesienią?

Głębokość sadzenia poszczególnych cebulek zależy od ich wielkości. Im większa cebula, tym posadzić ją trzeba głębiej. Ogólna zasada mówi, że każdą cebulkę trzeba posadzić na trzykrotną jej wysokość. Oznacza to, że jeśli cebulka tulipana ma wysokość 3 cm, musisz ją posadzić na głębokości 9-10 cm. Mniejsze cebulki, np. szafirków czy krokusów sadzimy na ok. 5 cm głębokości. Duże narcyzy mogą mieć cebulki o wysokości nawet 4-5 cm. Odpowiednia dla nich głębokość to więc 12-15 cm.

Zwróć uwagę, że ta zasada sadzenia kwiatów cebulowych, choć przydatna, jest ogólna i dosyć orientacyjna. Jeśli gleba jest piaszczysta, cebulki trzeba sadzić na nieco większej głębokości. Jeśli ciężka – na mniejszej.

W jakiej odległości od siebie sadzić cebulki kwiatów?

Odstęp jednej cebulki od drugiej zależy od gatunku, a więc i wielkości cebuli. Duże cebule wysokich kwiatów, np. tulipanów i narcyzów, sadzimy w odległości ok. 30 czy 40 cm od siebie. Małe cebulki niskich kwiatów (szafirki, przebiśniegi) blisko – nawet 5 cm jedna od drugiej. Te średnie, czyli hiacynty, mniejsze tulipany czy narcyzy – ok. 10 cm odstępu jedna od drugiej.

Gdzie sadzić cebule kwiatów kwitnących wiosną?

Rośliny cebulowe preferują stanowiska słoneczne, choć nie lubią bezpośredniego, ostrego słońca. Odpowiednie będzie dla nich także miejsce lekko zacienione. W cieniu będą rosły źle. Duże znaczenie ma też gleba – powinna być dosyć lekka, próchnicza i przepuszczalna. Na piasku tulipany będą nadmiernie wiotkie i słabe.

Kwiaty cebulowe najlepiej wyglądają w grupach. Z tego powodu optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie co najmniej kilku (a najlepiej kilkunastu, a jeśli jest miejsce – to i kilkudziesięciu) cebul tego samego gatunku obok siebie. Łany kwitnących tulipanów, narcyzów czy szafirki wyglądają fantastycznie!

Jak sadzić kwiaty cebulowe w doniczkach i skrzynkach? Stosuj dokładnie te same zasady, co w przypadku cebulek sadzonych do gruntu. Skrzynki mają tę zaletę, że o wiele łatwiej właściwie przygotować w nich glebę. Łatwiej też je podlewać, choć wysychają mocniej i szybciej niż rabaty.

Jak zrobić drewniany pojemnik na kwiaty cebulowe? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule: Dekoracyjna doniczka z drewna - zrób to sam! Zwróć uwagę, że przed wsypaniem ziemi i posadzeniem cebul drewnianą doniczkę czy skrzynkę trzeba zaimpregnować i zabezpieczyć przed sinizną, szkodnikami, wodą czy promieniami UV. Wewnątrz pojemników musi się też znaleźć folia zabezpieczająca, która ochroni drewno przed działaniem wilgoci i ziemi, a w rezultacie przedłuży żywotność skrzynki.

Jak to zrobić? Pomogą preparaty VIDARON. Do surowego drewna użyj najpierw Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON. Chroni on drewno przed sinizną, grzybami i owadami. Następnie wybierz jeden z preparatów powłokotwórczych. Może to być np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON. Długotrwale zabezpiecza on malowaną powierzchnię, daje trwały efekt dekoracyjny i jest przy tym dostępny w wielu ciekawych kolorach, w tym w modnej szarości czy w odcieniu limonkowym.

Tulipany sadzimy na trzykrotną wysokość cebulki, zwykle na ok. 10 cm. 

Sadzenie kwiatów cebulowych – najczęstsze błędy

 • Zbyt płytkie lub zbyt głębokie sadzenie cebul.
 • Za gęsto posadzone cebulki (za mały odstęp między nimi).
 • Sadzenie pojedynczych cebulek, które w trakcie kwitnienia nie dają wystarczającego efektu. Tulipany, narcyzy, szafirki czy krokusy najlepiej wyglądają w dużych grupach.
 • Nieodpowiednie miejsce – za ciemno, za słaba (piaszczysta) gleba.
 • Niewłaściwa pielęgnacja – tulipany trzeba po kwitnieniu wykopać, przechować w suchym miejscu i w połowie września posadzić z powrotem na stałe miejsce.

Wiosenna rabata z kwiatami cebulowymi – tulipanami i szafirkami. 

W artykule z pomocą Joanny Snopko – ogrodniczki i właścicielka kwiaciarni Mercedes w Białymstoku odpowiedzieliśmy na pytania, kiedy sadzić kwiaty cebulowe, jak to zrobić prawidłowo i gdzie tulipany, narcyzy czy hiacynty będą czuły się najlepiej. Kwiaty cebulowe sadzone jesienią już kolejnej wiosny pięknie kwitną! Zdecydowanie warto znaleźć na nie miejsce w ogrodzie!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Dekoracyjna doniczka z drewna - zrób to sam!

Dekoracyjna doniczka z drewna - zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Uprawa i sadzenie tulipanów w ogrodzie − poradnik

Uprawa i sadzenie tulipanów w ogrodzie − poradnik

Przeczytasz w 7 min

Kalendarz ogrodnika – sierpień w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – sierpień w ogrodzie

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie