Wróć do artykułów

Uprawa i sadzenie tulipanów w ogrodzie − poradnik

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Tulipany to jedna z wielu oznak wiosny, dlatego warto mieć je w swoim ogrodzie. Aby sadzenie tulipanów przyniosło radość i satysfakcję, trzeba przestrzegać kilku prostych reguł. Z naszego artykułu dowiesz się, jak uprawiać te kwiaty i jakich błędów uniknąć.

Spis treści:

  1. Dlaczego sadzenie tulipanów w ogrodzie to dobry pomysł?
  2. Kiedy i jak sadzić tulipany? Poradnik
  3. Uprawa tulipanów – tych błędów unikaj

 

tulipany-w-ogrodzie

Każdy działkowiec i ogrodnik z utęsknieniem czeka na wiosnę. Jednym z symboli budzącej się do życia przyrody są tulipany. Warto je posadzić, aby ożywić przedłużającą się czasem szarość wczesnej wiosny. Uprawa tych urokliwych kwiatów nie jest trudna, choć wymaga uwagi. Ważny jest kalendarz ogrodnika, który ułatwi wykonywanie ważnych czynności w odpowiednim czasie. Podpowiadamy, kiedy i co należy zrobić. Przyjrzymy się też wspólnie najczęściej popełnianym błędom w uprawie tulipanów.

Dlaczego sadzenie tulipanów w ogrodzie to dobry pomysł?

Uprawa tulipanów nie jest trudna – to kwiaty niezbyt wymagające i odporne, o ile odpowiednio się nimi zajmiesz. Ich zaletą jest wielość odmian, kształtów i kolorów, dzięki czemu można tworzyć różnorodne kwiatowe rabaty. Tulipany wschodzą i kwitną wcześnie, więc stanowią jedną z pierwszych wiosennych ozdób ogrodu. Na dodatek są to kwiaty wieloletnie – wykopywane i ponownie sadzone cebule będą kwitły przez parę lat. Zakup sadzonek można więc przeprowadzić raz na kilka sezonów.

Nieco zróżnicowany czas kwitnienia sprawia, że tulipanowa rabata cieszy oko nawet przez kilka tygodni. Są to więc wdzięczni lokatorzy ogrodu, którzy zostają nieco dłużej i nie trzeba martwić się, że już za moment ich piękno przeminie. Dobrze „zarządzana” tulipanowa grządka ma jeszcze jedną zaletę – można z niej korzystać przez cały rok. Po okresie kwitnienia, który następuje dość wcześnie, tulipany bez szkody ustępują miejsca innym roślinom.

Po wykopaniu cebul posadź na rabacie np. ozdobne rośliny jednoroczne. W towarzystwie tulipanów dobrze sprawdzą się też np. hortensje. Zanim ich bujne zielone krzewy zagarną przestrzeń i światło, tulipany już dawno zdążą przekwitnąć i ułożyć się do corocznego snu. Nie przeszkadza im nawet towarzystwo drzew, bo te również wypuszczają liście po okresie ich kwitnienia.

sadzenie-tulipanow

Tulipany to podstawa wiosennych rabat. 

 Kiedy i jak sadzić tulipany? Poradnik

Pierwszy etap to zakup i dobór sadzonek. Na rynku dostępnych jest obecnie nawet kilkaset różnorodnych odmian tulipanów. Poza wyglądem i wielkością różnią się czasem kwitnienia i wymaganiami. Warto zatem czytać opisy i zgłębić wiedzę na ich temat w Internecie. Zaletą uprawy tulipanów jest fakt, że co roku można zmieniać dobór cebul i odmian. Jeśli zechcesz wprowadzić zmiany na swojej tulipanowej rabacie, nic prostszego – po prostu podczas kolejnej jesieni dołóż nowe cebule lub zamień dotychczasowe.

Kiedy sadzić tulipany? Wiosną? Otóż nie. Tulipany zawsze należy sadzić jesienią. Najczęściej robi się to we wrześniu lub październiku, a terminem granicznym jest nadejście pierwszych mrozów. Sadzenie tulipanów w tym czasie ma kluczowe znaczenie ze względu na ich cykl życiowy (o tym trochę niżej). Trzeba pamiętać, że posadzone w innym terminie mogą nie zakwitnąć wiosną lub – w skrajnych przypadkach – nie przetrzymać zimy.

W uprawie tulipanów pamiętaj również o odpowiednim umiejscowieniu rabaty. Te kwiaty lubią słońce, trzeba więc wybrać nasłonecznioną lokalizację. Dobrze też, jeśli miejsce będzie choć trochę zabezpieczone od zimowych wiatrów i mrozu. Odpowiednio posadzone cebule powinny przetrwać zimę. Jeśli jednak zostały umieszczone zbyt płytko lub rabata jest wyjątkowo podatna na przemarzanie – mogą nie przeżyć. Warto więc postarać się o w miarę komfortowe warunki ich zimowania. Druga sprawa to ziemia – tulipany nie są szczególnie wymagające, jednak nie lubią nadmiaru wilgoci. 

Zastanawiasz się, jak sadzić tulipany w ogrodzie? Cebule sadzi się na głębokość do 15 cm, przy czym popularnym przelicznikiem jest głębokość równa trzykrotnej średnicy cebuli. Między sadzonkami dobrze zostawić odpowiedni odstęp – dla dużych odmian będzie to kilkanaście centymetrów, a dla pozostałych oczywiście mniej. Dołki pod cebule można wykopać zarówno łopatką, jak i przy pomocy specjalnych sadzarek, które ułatwiają tę czynność. 

Drugie pożyteczne usprawnienie to koszyczki. Umieszczone w nich cebule są trudniej dostępne dla szkodników, natomiast nie przeszkadza to w wypuszczaniu korzeni. Roślinę w koszyczku łatwiej też później znaleźć i wykopać do letniego przechowywania. Tulipany możesz sadzić również w pojemnikach, np. skrzyniach lub donicach. Najlepiej to zrobić, kiedy brakuje Ci miejsca na rabatę lub chcesz mieć te piękne kwiaty np. na tarasie czy balkonie. Podobnie jak w gruncie, także tulipany w donicy potrzebują okresu zimowej hibernacji, więc najlepiej posadzić je jesienią. Jeśli jednak pojemnik będzie przechowywany zimą w dodatnich temperaturach, wówczas spokojnie możesz takie sadzenie przeprowadzić nawet pod koniec roku. 

W jakich pojemnikach sadzić tulipany? W tym celu sprawdzi się większość tradycyjnych donic, trzeba jednak wziąć pod uwagę przyszły rozmiar kwiatów. Zbliżony efekt uzyskasz, sadząc je w drewnianej skrzyni – zmieści się w niej dużo sadzonek, a do tego można zapewnić odpowiednią głębokość. Cebule w dużej skrzynce mogą zimować na zewnątrz.

Pamiętaj, aby zabezpieczyć pojemnik przed zmienną pogodą i wilgocią, impregnując drewno produktami Vidaron. Jakie środki się sprawdzą? Polecany zestaw to Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący Vidaron, który głęboko zabezpiecza drewno przed sinizną, wilgocią i szkodnikami. Następnie donice dodatkowo zabezpiecza się Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Ogrodowym Vidaron w wybranym kolorze. Inna opcja to użycie do zabezpieczenia drewnianego pojemnika przy pomocy Pokostu Lnianego. To naturalny produkt, który wzmacnia strukturę drewna i chroni je przed działaniem wilgoci i czynników atmosferycznych. Uwydatnia piękno naturalnego drewna. Będzie też znakomitym podkładem pod lakier zewnętrzny Vidaron, który z kolei stworzy trwałą i elastyczną powłokę. Tak przygotowana skrzynia, ustawiona na balkonie czy tarasie, zapewni dobre warunki przetrwania cebulom.

Istnieje jeszcze pewna ogrodnicza „sztuczka”, która zapewnia piękny wygląd tulipanowej skrzyni lub donicy przez dłuższy czas. Cebule różnych gatunków tych kwiatów posadź na różnej głębokości. Im głębiej, tym później wzejdą i będą kwitły. W ten sposób w skrzyni pojawiać się będą kolejne i zastępować te, które już przekwitły.

jak-sadzic-tulipany

Cebulki tulipanów sadzi się jesienią, ale zakwitają wiosną. 

Jak uprawiać tulipany? Tych błędów unikaj

Uprawa tulipanów nie jest trudna. Warto jednak przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, cykl życia i kwitnienia tych kwiatów jest jasno określony. Mogą wystąpić różnice w przypadku poszczególnych odmian, ale okres kwitnienia przypada na wczesną wiosnę, a później cebule muszą ulec przesuszeniu

Tulipany to kwiaty pochodzące ze stepów, gdzie latem następują okresy suszy. W pewnym okresie roku cebule praktycznie nie dostawały wody. Przystosowały się one do takich warunków i są dla nich naturalne. Dlatego też cebulki wykopuje się mniej więcej od drugiej połowy czerwca lub na początku lipca. Należy przechowywać je w umiarkowanej temperaturze, w przewiewnej skrzyni lub koszu, najlepiej w ciemnej piwnicy. Ten okres uśpienia przed jesiennym sadzeniem jest ważny, aby kolejnej wiosny tulipany znowu efektownie rozkwitły.

Sadzenie tulipanów wiosną nie jest najlepszym pomysłem. Odpowiedni czas to jesień od września do października. Jeżeli zostanie przeprowadzone zbyt wcześnie, cebule nie zdążą odpowiednio się przesuszyć i odpocząć. Bez tego „restartu” cykl życiowy rośliny może zostać zaburzony. Z kolei sadzenie zbyt późno, szczególnie w okresie pierwszych okresowych mrozów, sprawi, że cebulki nie zdążą się odpowiednio ukorzenić i będą słabe. Może to skutkować chorobami, marnym wzrostem lub podatnością na przemarzanie.

W uprawie tulipanów ważny jest też odpowiedni dobór cebul. Te dobre do sadzenia powinny być jak największe, ze zdrową brązową skórką. Nie warto wybierać egzemplarzy, na których widać plamy i przebarwienia, są nadmiernie przesuszone lub zaczęły gnić.

uprawa-tulipanow

Wiosenna rabata z tulipanami i szafirkami. 

Jeżeli masz miejsce w ogrodzie lub na działce, pomyśl o tulipanowej rabatce. Zjawiskowe, kolorowe kielichy będą cieszyć oczy wiosną. Masz jakieś porady lub spostrzeżenia? Koniecznie podziel się nimi z nami!

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Niewymagające rośliny ogrodowe – 10 kwiatów łatwych w uprawie

Niewymagające rośliny ogrodowe – 10 kwiatów łatwych w uprawie

Przeczytasz w 4 min

Jak uprawiać pomidory? Poradnik dla początkujących ogrodników

Jak uprawiać pomidory? Poradnik dla początkujących ogrodników

Przeczytasz w 8 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie