Wróć do artykułów

Najpiękniejsze kwiaty kwitnące w czerwcu – przegląd gatunków

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Najpiękniejszy ogród to taki, który pięknie wygląda cały rok! Jakie rośliny najpiękniej kwitną w czerwcu? Listę najciekawszych czerwcowych gatunków przygotowała dla nas Joanna Snopko, ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Mercedes w Białymstoku.

Z tego artykułu dowiesz się:
– Jakie kwiaty kwitną w czerwcu?
– Czerwcowe kwiaty - najpiękniejsze letnie gatunki
– Kwiaty kwitnące w czerwcu - błędy w ich uprawie

Czerwiec jest miesiącem, który łączy w sobie wiosnę i lato. To także czas, kiedy wiele gatunków kwiatów jednorocznych, dwuletnich, bylin i krzewów ozdobnych pięknie kwitnie. Które rośliny warto mieć w swoim ogrodzie, jeśli chcesz cieszyć się kolorami i zapachami w czerwcu? W artykule znajdziesz listę najpopularniejszych gatunków. Wskazujemy także, co warto wiedzieć o kwitnących w ogrodzie w czerwcu kwiatach i podpowiadamy, jakich błędów w ich pielęgnacji lepiej nie popełniać.

Piwonie – królowe czerwcowego ogrodu.

Jakie kwiaty kwitną w czerwcu?

Czerwiec to czas, w którym pięknie kwitnie przede wszystkim wiele roślin ozdobnych, wśród nich byliny. Które z nich warto wymienić? Oto top 10 gatunków kwitnących w czerwcu bylin według wskazówek ogrodniczki Joanny Snopko.

 • Firletka: piękna bylina należąca do rodziny goździkowatych. Dorasta do ok. 60-90 cm. Wyróżnia się ciekawymi szaro-zielonymi liśćmi, owłosionymi i pofalowanymi oraz ładnymi czerwonymi kwiatkami. Lubi słońce i ciepłe stanowisko.
 • Funkia (Hosta): bylina należąca do rodziny szparagowatych, ma piękne okazałe liście, bardzo dobrze rośnie w cieniu, nawet pod drzewami, zadarnia zacienione stanowiska, niektóre gatunki ładnie kwitną.
 • Goździk pierzasty: dekoracyjna bylina, szarobiałe liście i ładne, drobne kwiatki. Tworzy szerokie kępy, idealna na skalniaki i obwódki rabatek, lubi słońce i ciepło.
 • Irysy (kosaćce): rodzaj obejmujący kilkaset różnych gatunków, występują w różnych kolorach, najpopularniejsze to niebieskie i żółte irysy. Pięknie pachną, mało wymagające w pielęgnacji, idealne do obsadzania oczek wodnych.
 • Kocimiętka Faassena: wieloletnia bylina, z ciekawymi wzniesionymi łodygami, ładne niebieskofioletowe kwiatki, intensywnie pachnie, bardzo dekoracyjna np. na skalniaki.
 • Liliowce: popularne i lubiane byliny ogrodowe, mają niewielkie wymagania, a wyglądają naprawdę spektakularnie. Dobrze rosną w słońcu, ale i w półcieniu. Cenią wilgotne stanowiska, ale na suchym miejscu też sobie poradzą. Liście tworzą kępy, nad którymi wyrastają duże kwiaty przypominające lilie – kolory żółte, pomarańczowe, fioletowe, różowe.
 • Łubin ogrodowy: ładna i dekoracyjna bylina, ma strzelisty, wyprostowany pokrój i efektowne, kłosowate kwiatostany. Występuje w wielu różnych kolorach – fioletowym, białym, żółtym, czerwonym, różowym.
 • Ostróżka ogrodowa: wysoka efektowna bylina z bardzo dekoracyjnym kwiatostanem, pojedyncze lub pełne kwiaty w kolorze niebieskim, różowym lub fioletowym.
 • Piwonia ogrodowa (peonia): pięknie kwitnąca bylina ogrodowa, wysoka, krzew dorasta do 1 m, przepiękne kwiaty piwonii występują w wielu różnych kolorach i ładnie pachną.
 • Serduszka wspaniała: bylina należąca do rodziny makowatych, dorasta do 80 cm, tworzy kępy o łukowatych łodyżkach i wyróżnia się kwiatami w kształcie różowych serduszek.

Liściaste hosty zdobią czerwcowe rabaty.

Czerwiec to także miesiąc, w którym pięknie kwitną krzewy ogrodowe. Kolorami zachwycają różne gatunki i odmiany hortensji, ale także jaśminowiec, kalina koralowa, tamaryszek czy lawenda. Co warto o nich wiedzieć?

 • Hortensje: bardzo efektowne krzewy, najpopularniejsze i najładniejsze gatunki to hortensja ogrodowa, hortensja drzewiasta czy bukietowa. Niektóre z nich nie są mrozoodporne, przed zakupem koniecznie trzeba więc sprawdzić, czy daną hortensję można posadzić w ziemi, czy lepszym miejscem będą donice, które na zimę się chowa.
 • Jaśminowiec: piękny krzew ozdobny, prawdziwy symbol ogrodu w czerwcu. Jaśminowiec ma kilkadziesiąt różnych gatunków, a białe, bardzo pięknie pachnące kwiaty pojawiają się na nim właśnie w czerwcu. Dobrze rośnie w słońcu i w półcieniu. Trzeba pamiętać, że po kwitnieniu jaśminowce trzeba przycinać.
 • Kalina koralowa: bardzo ładny krzew ozdobny, duży, silnie rosnący, który dorasta do 3-4 m. Ma ładne, błyszczące liście, które przebarwiają się na czerwono jesienią i białe kwiaty, często mające formę pięknych, dekoracyjnych kul.
 • Tamaryszek: bardzo widowiskowy krzew ozdobny, ma śliczne, drobniutkie różowe kwiaty, które dosłownie oblepiają gałązki.
 • Lawenda wąskolistna: bylina, która osiąga do 70 cm wysokości, bardzo dekoracyjna z powodu szarych liści, ale przede wszystkim efektownych niebieskofioletowych kwiatów, które fantastycznie pachną. Lubi słońce i suche stanowisko.

Hortensje drzewiaste Annabell – mrozoodporny i popularny w Polsce gatunek hortensji.

Czerwcowe kwiaty - najpiękniejsze letnie gatunki

Jakie kwiaty najpiękniej kwitną w czerwcu i na początku lata? Jest ich całe mnóstwo! Które z nich szczególnie polecamy do ogrodu? Oddajmy ponownie głos Joannie Snopko, ogrodniczce z Białegostoku.

– Wśród jednorocznych kwiatów polecanych do ogrodu, do donic i na rabaty warto wyróżnić takie gatunki jak begonia stale kwitnąca, cynia wytworna, groszek pachnący, gazania lśniąca, nagietek lekarski, nasturcja ogrodowa. Inne piękne kwiaty to nemezja, różne odmiany niecierpków, szałwia, werbena czy żeniszek. Prawdziwe królowe czerwcowego ogrodu to jednak lilie i róże – dwa szlachetne rodzaje, dosyć trudne w uprawie i wymagające, ale za to odwdzięczające się przepięknym wyglądem i wspaniałymi zapachami – dodaje Joanna Snopko.

Co warto wiedzieć o liliach ogrodowych? Przywędrowały do nas z Japonii i Chin. Mają bardzo wiele różnorodnych odmian. Wyróżniają się piękną kolorystyką – są lilie białe, żółte, różowe, pomarańczowe. Można wśród nich znaleźć różne grupy: lilie azjatyckie, orientalne, trąbkowe, botaniczne i różnego rodzaju krzyżówki. Trzeba o nie mocno dbać – nawozić, podlewać, ściółkować glebę.

Niektóre gatunki i odmiany lilii, jak niskie lilie azjatyckie i lilie orientalne nadają się do donic na taras. Najładniej będą wyglądać w dużych drewnianych pojemnikach i donicach w stylu japońskim. Pamiętaj, że drewniane pojemniki przed sezonem trzeba koniecznie zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i wilgoci.

Jak to zrobić? Najpierw użyj impregnatu gruntującego. Polecamy Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON. Skutecznie ochroni donice z liliami przed sinizną i grzybami. Impregnat Gruntujący to warstwa gruntująca pod impregnaty ochronno-dekoracyjne czy lakierobejcę. Możesz też użyć produktu naturalnego, czyli Pokostu Lnianego VIDARON, który głęboko penetruje i wzmacnia strukturę drewna, a także zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem wilgoci i niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych.

Jeśli zależy Ci na naturalnym efekcie surowego drewna, jako warstwę zewnętrzną połóż np. Lakier Zewnętrzny VIDARON. Ochroni drewniane donice przed słońcem, deszczem, śniegiem i mrozem, a przy tym zabezpieczy przed ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Pamiętaj aby donice od środka wyłożyć folią zabezpieczającą. Będzie chronić ją przed bezpośrednim kontaktem z ziemią.

Wiele czerwcowych kwiatów możesz uprawiać na tarasie. Pamiętaj, aby wszystkie drewniane elementy, takie jak meble czy donice, zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi, stosując odpowiednie preparaty VIDARON.

Kwiaty kwitnące w czerwcu - błędy w ich uprawie

 • Przesuszenie lub nadmierne podlewanie kwiatów. Dotyczy to gatunków w donicach oraz tych, które rosną w rabatach. Rabatowe rośliny lepiej podlewać rzadziej, ale większą ilością wody. Te w doniczkach bardziej narażone są na wysychanie, dlatego musisz je podlewać codziennie, a w czasie największych upałów nawet dwa razy dziennie.
 • Brak nawożenia kwiatów jednorocznych w doniczce – kwiaty jak petunie, pelargonie czy surfinie trzeba nawozić regularnie. Z uwagi na ogromną ilość kwiatów szybko wyczerpują z ziemi dostępną ilość składników odżywczych. Jeśli im ich nie dostarczysz, wcześnie skończą kwitnienie.
 • Za małe donice – pamiętaj, że większość kwiatów i roślin kwitnących ma bardzo rozbudowane systemy korzeniowe. Musisz zapewnić im możliwość swobodnego wzrostu, dlatego donice muszą być głębokie i duże.

Czerwcowe kwiaty na drewnianym tarasie.

Czerwiec to miesiąc kwiatów, czas, kiedy zaczyna się lato, a cały świat wygląda jak jeden wielki ogród. Wiesz już, jakie kwiaty najpiękniej kwitną na początku lata, jakie wybrać i jak je pielęgnować. Zapraszamy do poznania oferty impregnatów i środków do drewna Vidaron. Z właściwymi preparatami Twoje drewniane donice, altana czy pergola będą prezentować się naprawdę olśniewająco!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (5)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Kwiaty jednoroczne do donic − przegląd najpiękniejszych gatunków

Kwiaty jednoroczne do donic − przegląd najpiękniejszych gatunków

Przeczytasz w 8 min

Byliny i kwiaty kwitnące w lipcu − przegląd gatunków i odmian

Byliny i kwiaty kwitnące w lipcu − przegląd gatunków i odmian

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie