Każde ogrodowe rośliny pnące wymagają podparcia. Najpopularniejsze drewniane podpory pod pnącza to pergole i różnego rodzaju kratki. Podpowiadamy, jak je zabezpieczyć przed czynnikami atmosferycznymi!
Spis treści:
- Dlaczego należy dbać o podpory pod pnącza?
- Drewniane podpory pod pnącza – produkty, które je zabezpieczą
- Impregnacja pergoli i podpór pod pnącza – jak ją wykonać?
Trudno wyobrazić sobie piękny ogród bez kwitnących pnączy. Do najpopularniejszych należą między innymi: powojniki, hortensje pnące lub róże. Ozdabiają one ogród latem, dodają mu kolorów i wprowadzają niepowtarzalną atmosferę. Wśród znanych rodzajów pnączy nie brakuje również bluszczu, glicynii, winobluszczu czy winorośli.
Wszystkie pnące rośliny ogrodowe potrzebują odpowiednich podpór. Dzięki nim mogą lepiej i szybciej rosnąć, a dodatkowo stają się wtedy bardzo efektowną ozdobą. Do wyboru masz wiele różnych rodzajów podpór – czasem spotyka się podpory metalowe (np. metalowe łuki do podpierania pnących róż czy powojników). Najczęściej występują jednak różnego typu podpory drewniane.
Pnąca róża na podporze w postaci ażurowej kraty.
Dlaczego należy dbać o podpory pod pnącza?
Drewniane podpory pod pnącza mają wiele zalet. Świetnie dopasowują się do każdego stylu ogrodu, zarówno naturalistycznego, jak i nowoczesnego. Ładnie współgrają z zielenią i otoczeniem przyrody. Są stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Bez problemu kupisz je w każdym sklepie ogrodniczym czy ogólnobudowlanym. Możesz też zlecić ich wykonanie stolarzowi lub nawet w prosty sposób zrobić je samemu.
Podpory pod pnącza to najlepsza opcja, by w pełni pokazać piękno Twoich powojników, pnących róż czy hortensji. Drewno ma jednak swoje ograniczenia. Niezabezpieczone jest wyjątkowo podatne na czynniki atmosferyczne. Bez właściwej impregnacji pergole pod pnącza, drewniane kratki czy modne komplety typu donica z kratownicą czy ławka z donicą i kratownicą ulegną uszkodzeniu, a nawet zniszczeniu w ciągu jednego sezonu.
Dlaczego tak się dzieje? Promienie UV, mróz, a przede wszystkim wilgoć (śnieg, rosa, deszcz) w ekspresowym tempie niszczą niezabezpieczoną drewnianą powierzchnię. Sinizna, pleśń i grzyby to ogromne zagrożenie dla drewnianych podpór pod pnącza, dlatego jedynym wyjściem jest regularna impregnacja pergoli i innych drewnianych elementów, która zabezpieczy je przed biologicznymi czynnikami i przedłuży żywotność dekoracji ogrodowych oraz małej architektury.
Drewnianej podpory wymagają też popularne powojniki, czyli clematisy.
Drewniane podpory pod pnącza – produkty, które je zabezpieczą
Czym najlepiej zabezpieczyć przed działaniem wilgoci i innych czynników podpory pod pnącza? Pierwsze i podstawowe zadanie to zastosowanie odpowiedniego impregnatu do drewna. Polecamy Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący Vidaron. Ten głęboko wnikający w drewno preparat zapewni skuteczną ochronę przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami. To środek o czterech różnych funkcjach – gruntuje powierzchnię drewna, impregnuje ją, wzmacnia i chroni drewno. Zmniejsza też jego chłonność, dzięki czemu środka, który nadaje kolor (np. lakierobejcy) możesz użyć zdecydowanie mniej. Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący Vidaron poleca się jako warstwę gruntującą pod inne środki powłokotwórcze, a więc impregnaty ochronno-dekoracyjne, lakiery czy lakierobejce.
Po pierwszej impregnacji pergoli, czyli zastosowaniu Impregnatu Ochronnego Do Drewna Gruntującego Vidaron, trzeba odczekać co najmniej 24 godziny. Dopiero po tym czasie przychodzi czas na właściwe malowanie pergoli, czyli zastosowanie środka powłokotwórczego. Jakie opcje masz do wyboru?
- Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron – służy m.in. do ochronno-dekoracyjnego malowania drewnianych pergoli pod pnącza. Jego zaleta to wielozadaniowość – to środek 4w1, który impregnuje, wzmacnia, chroni i dekoruje. Stworzy powłokę odporną na wodę, grzyby pleśniowe i glony, a dodatkowo nada pergoli czy innej podporze piękny kolor. Do wyboru masz sporo naturalnych odcieni – od sosny złocistej po orzech czy palisander. Kolory pięknie podkreślą usłojenie i charakter drewna. W połączeniu z bezbarwnym Impregnatem Ochronnym Gruntującym Vidaron zapewnia ochronę drewna – otrzymujesz gwarancję na 6 lat!
- Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy Vidaron – produkt 3w1, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno. Długotrwale zabezpieczy malowaną powierzchnię przed deszczem i innymi czynnikami pogodowymi. Jego zaletą jest łatwa aplikacja i krótki czas wysychania – tylko 1 godzina! Jego przewaga – dla osób kreatywnych – to szeroka gama odcieni, w tym także szarości, limonka czy lazurowy. Ten środek będzie więc idealny, jeśli zależy Ci na oryginalnym efekcie lub jeśli szukasz pomysłu do ogrodu w nowoczesnym stylu.
- Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna i Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Super wydajna Vidaron – to produkt, którego powszechnie używa się do dekoracyjno-ochronnego malowania powierzchni drewnianych, w tym także pergoli pod pnącza. Tworzy on na powierzchni drewna trwałą i elastyczną powłokę. Zabezpieczy drewno przed śniegiem, deszczem, wilgocią oraz działaniem słońca. Co więcej, daje trwały efekt dekoracyjny, ale nie ukrywa słojów drewna. Dostępny jest w szerokiej gamie odcieni drewna – od sosny złocistej po wenge i palisander. Malowanie pergoli lakierobejcą będzie łatwe szczególnie wtedy, gdy użyjesz produktu w wersji żelowej, czyli Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej Super wydajnej Vidaron, która nie spływa po drewnie, dzięki czemu zużywa się jej dużo mniej.
- Lakier zewnętrzny Vidaron – bezbarwny produkt polecany m.in. do altan i pergoli. Na długo zabezpieczy malowaną powierzchnię przed słońcem, deszczem, mrozem i śniegiem. Stworzy też trwałą, elastyczną i wodoodporną powłokę.
Niezabezpieczone podpory pod pnącze szybko ulegną zniszczeniu. Podstawą jest odpowiednia impregnacja.
Impregnacja pergoli i podpór pod pnącza – jak ją wykonać?
Jak zaimpregnować pergolę pod pnącza lub inne drewniane podpory? Oto krótki poradnik.
Polecany produkt
IMPREGNAT OCHRONNY DO DREWNA GRUNTUJĄCY
Nakładanie Impregnatu Ochronnego Do Drewna Gruntującego Vidaron
- Drewno przeznaczone do impregnowania powinno być oczyszczone i suche, gładkie, wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam. Jeśli takie plamy się pojawiają, drewniane powierzchnie musisz wcześniej przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć.
- Pergola lub inna podpora musi być sucha – impregnat nie zadziała na wilgotną powierzchnię.
- Jeśli trzeba, przeszlifuj drewno wzdłuż słojów papierem ściernym o gradacji ok. 120/200. Wszystkie ostre krawędzie drewna trzeba zaokrąglić tak, aby promień wynosił minimum 2 mm – dzięki temu produkt nie spłynie.
- Impregnat nakładaj w temperaturze podłoża i otoczenia od +5°C do +30°C i wilgotności względnej powietrza do 65%. Używaj pędzla, a nadmiar preparatu rozcieraj na bieżąco suchym pędzlem.
- Po 24 godzinach przetrzyj drewniane elementy papierem ściernym i odpyl. Podpora nadaje się do nałożenia środka powłokotwórczego, np. lakierobejcy.
Malowanie pergoli Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną Vidaron
- Nakładaj produkt w temperaturze podłoża i otoczenia od +5°C do +30°C i wilgotności względnej powietrza do 65%.
- Aplikacja i wysychanie lakierobejcy nie może odbywać się w złych warunkach atmosferycznych – zaplanuj prace na ładną pogodę!
- Lakierobejcę nakładaj równomiernie na całą powierzchnię wzdłuż słojów drewna. Użyj pędzla, możliwe jest też nakładanie natryskowe.
- Potrzebujesz minimum 2 warstw. Kolejną warstwę nakładaj dopiero po 12 godzinach.
- Pomiędzy jedną a drugą warstwą drewno szlifuj międzywarstwowo papierem ściernym o gradacji około 320 i dokładnie odpyl powierzchnię przed każdorazowym malowaniem.
- Prawidłowo nałożona lakierobejca daje transparentną powłokę, a usłojenie drewna jest widoczne. Pełną ochronę drewno zyskuje po 7 dniach.
Dobrze zaimpregnowana pergola może zostać w ogrodzie na lata.
Podpory pod pnącza w ogrodzie to znakomity pomysł na wyeksponowanie pięknych pnących roślin. Jeśli marzy Ci się szpaler z pnących róż czy burza kwiatów, jaką zachwycają powojniki, pamiętaj o właściwej impregnacji drewnianych podpór. Pomoże Ci w tym szeroka gama produktów Vidaron, które doskonale zabezpieczają drewno przed wilgocią, deszczem, słońcem i szkodnikami.