Wróć do artykułów

Rośliny ogrodowe odstraszające komary i kleszcze

Przeczytasz w 8 min
Udostępnij

Czy wiesz, że w ogrodzie lub na balkonie możesz posadzić rośliny odstraszające kleszcze, komary i inne owady? Wśród roślin o takich właściwościach są m.in. bodziszek korzeniasty, rozmaryn lekarski, pelargonia pachnąca czy wiele ziół. Jakie jeszcze? W artykule znajdziesz wskazówki.

Spis treści:

  1. Dlaczego w ogrodzie są komary i kleszcze?

  2. Rośliny odstraszające komary – co warto zasadzić w ogrodzie?

  3. Kwiaty odstraszające kleszcze – jakie rośliny wypłoszą uciążliwe insekty?

  4. Rośliny balkonowe odstraszające owady - jakie wybrać?

  5. Ogród bez kleszczy i komarów – jak o niego zadbać?

Świeże powietrze i piękne naturalne otoczenie – w takich warunkach zdecydowanie warto odpoczywać. Co jednak jeśli pojawiają się insekty zakłócające spokój? Weź pod uwagę rośliny odstraszające komary, które mogą Ci pomóc w tym rozwiązaniu tego problemu.

Komar siedzący na roślinie

Dlaczego w ogrodzie są komary i kleszcze?

To, że w ogrodzie pojawiają się kleszcze, jest naturalnym zjawiskiem. Insekty te uwielbiają wilgoć i obszary zacienione. Mogą występować wszędzie tam, gdzie gromadzisz liście czy ściółkę. W ostatnich latach nastąpił wzrost ich populacji, a lekkie zimy nie pozwalają na redukcję. Właśnie dlatego mogą pojawić się nawet na balkonie, tarasie czy też ogrodzie. Niebezpieczeństwo związane z ukąszeniem jest dość spore, dlatego warto uważać na kleszcze nie tylko podczas spacerów w lesie.

Podobnie jest z komarami. Pojawiają się naturalnie po masowych deszczach. Klimat powyżej 25°C zdecydowanie im sprzyja. W kałużach i zbiornikach wodnych masowo samice składają tysiące jaj. Tym samym, pojawiają się więc cały czas nowe osobniki. Kiedy po deszczu pojawia się ich kilkadziesiąt – jest to naturalne zjawisko i nie stanowi jeszcze plagi. Mimo wszystko warto zastanowić się nad tym, jak można zredukować ich liczbę. 

Niestety nic tak nie psuje odpoczynku w ogrodzie jak gryzące chmary komarów lub wizja niebezpiecznych ugryzień przez kleszcze. Chemiczne środki przeciw insektom nie zawsze zdają egzamin, a co więcej trzeba pamiętać o ich stosowaniu przed wyjściem na zewnątrz. Dlatego o ochronie przed nieproszonymi owadami należy pomyśleć z wyprzedzeniem. Rośliny odstraszające komary i kleszcze to naturalna ochrona przed insektami. 

Sprawdź, które rośliny odstraszające komary warto zasadzić w swoim ogrodzie!

rosliny-odstraszajace-komary

Rośliny odstraszające komary – co warto zasadzić w ogrodzie?

Jeśli czeka Cię lato spędzone w ogrodzie czy na balkonie, jeszcze przed nadejściem sezonu zadbaj o to, by nie przebiegło ono pod znakiem uciążliwego bzyczenia i swędzących śladów po ukłuciach insektów. Posadź w ogrodzie takie rośliny, które nie tylko upiększą otoczenie, ale co najważniejsze – odstraszą komary swoim intensywnym zapachem. Jeśli wybierzesz odpowiednie gatunki i rozmieścisz je w kluczowych miejscach, unikniesz konieczności stosowania chemicznych oprysków.

Oto najskuteczniejsze rośliny ogrodowe, które odstraszają komary:

  • kocimiętka Faassena (Nepeta Faassenii) – ta niezwykła bylina nie tylko przyciąga koty, ale też – dzięki zawartości neptalaktonu – odstrasza komary, kleszcze i meszki. Kwitnie od lipca aż do września, zdobiąc ogród fioletowymi kwiatami, które przypominają lawendę. Dobrze rośnie na słonecznym stanowisku w żyznej glebie. Co ciekawe, kocimiętka to także zioło, które ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne;
  • lawenda wąskolistna (Lavendula Officinalis) – tej rośliny nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wyjątkowy zapach, który na ludzi działa odprężająco i kojąco, sprawia, że kwiat skutecznie odstrasza komary. Lawenda wąskolistna (zimozielona krzewinka) świetnie się też prezentuje w ogrodzie i ma dużą odporność na suszę. Do wzrostu potrzebuje miejsca słonecznego i niezbyt wilgotnego. Ta roślina ma szerokie zastosowanie zarówno w ogrodach, jak i na balkonach;
  • koper włoski (Foeniculum Vulgare), a także tymianek i mięta – grządka pełna ziół to prawdziwa mieszanka aromatów, które odstraszą owady niepożądane w Twoim ogrodzie. Co ciekawe, koper włoski to roślina, która może przydać Ci się do przygotowywania potraw. Dobrze wpływa na trawienie, obniża ciśnienie krwi i ma korzystne działanie na układ nerwowy;
  • komarzyca (Plectranthus) – ten kwiat uchodzi z reguły za jednoroczną roślinę balkonową. Znany z odstraszającego komary zapachu najczęściej zdobi wnętrza, balkony i tarasy. Sprawdzi się też na werandzie czy otwartym tarasie wychodzącym na ogród. Pamiętaj jednak, by przed nadejściem mrozów zabrać ją do chłodnego pomieszczenia na przezimowanie! Rośnie dosyć szybko, można ją sadzić pojedynczo lub z innymi roślinami. 
  • rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) – roślina wykorzystywana jako zioło, roślina ozdobna oraz lecznicza. Rozmaryn to źródło wielu cennych olejków eterycznych, w tym zawierających kamforę, pinen, kamfen, eukaliptol;

  • bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum) – bujna i ładnie kwitnąca roślina, dobra na rabaty i do zadarniania powierzchni. Ma mocny, charakterystyczny zapach, który odstrasza nie tylko komary, ale i ślimaki.

Wskazówka

Kwiaty i zioła przedstawione powyżej możesz zasadzić na balkonie w drewnianych skrzyniach. Dzięki temu, że zapach odstrasza komary, możesz cieszyć się z pięknej aury i spokojnego odpoczynku. Ciekawy efekt uzyskasz, ustawiając je na własnoręcznie wykonanych stojakach. Przeczytaj, jak je zbudować: Drewniany stojak na kwiaty na balkon lub taras - zrób to sam!Wtedy roślina doniczkowa będzie jeszcze lepiej wyglądać.

Lawenda kwitnąca w ogrodzie

Kwiaty odstraszające kleszcze – jakie rośliny wypłoszą uciążliwe insekty?

Równie problematyczna, co duża ilość komarów w ogrodzie, jest obecność kleszczy. Te niewielkie insekty bywają ledwo widoczne gołym okiem. Z uwagi na możliwość przenoszenia chorób ich ukąszenia są bardzo niebezpieczne. Kleszcze są zwykle obecne w wilgotnych, gęsto zarośniętych miejscach, dlatego najważniejszym sposobem na pozbycie się ich jest staranna pielęgnacja całego ogrodu.

Jakie rośliny odstraszają kleszcze? Oto niektóre z nich:

  • wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) – zioło o wielu zastosowaniach i rzucających się w oczy, żółtych kwiatach to najsłynniejsza roślina na kleszcze i komary. Dzięki charakterystycznemu zapachowi wrotycz skutecznie odstrasza różne owady – w tym np. mszyce;
  • złocień dalmatyński (chrysanthemum cinerariaefolium) – kwiaty tej rośliny, zwanej inaczej chryzantemą dalmatyńską, zawierają substancje o działaniu owadobójczym, wykorzystywane m.in. przeciw kleszczom.

Warto wiedzieć

Chcesz na stałe zmniejszyć liczbę kleszczy i komarów w swoim ogrodzie? Zaplanuj przestrzeń tak, by nie miały się, gdzie rozmnażać! Te uciążliwe insekty najchętniej przebywają w wilgotnych i zacienionych miejscach, w których gromadzi się woda. Rzadko spotkasz je na nasłonecznionym, zadbanym trawniku.

Roślina odstraszająca komary w ogrodzie

Rośliny balkonowe odstraszające owady - jakie wybrać?

Wśród roślin odstraszających kleszcze, komary i inne owady, a łatwych do uprawy na balkonie są przede wszystkim zioła. Łatwe w uprawie i dostępne zioła na balkon to m.in.:

  • mięta pieprzowa – zioło idealne na balkon, wdzięczna i mało wymagające. Sprawdzi się w kuchni, do przygotowywania napojów zimnych, drinków i herbat. Jej zapach odstrasza komary;

  • bazylia – możesz ją uprawiać na balkonie i parapecie w kuchni, oprócz rewelacyjnego smaku odstrasza owady;

  • melisa – pięknie pachnące zioło, doskonałe na herbaty i napary, o działaniu uspokajającym i odstresowującym, jego zapach odstrasza owady;

  • mirt zwyczajny – ma właściwości lecznicze, sprawdza się też w kuchni śródziemnomorskiej, jego zapach działa odstraszająco na owady.

Oprócz ziół na balkonie warto hodować także pelargonię pachnącą oraz chrzan pospolity. Obie te rośliny pomogą Ci się pozbyć uprzykrzających życie owadów.

Zioła i kwiaty balkonowe najładniej wyglądają, jeśli znajdują się w drewnianych doniczkach i pojemnikach. To pomysł na piękny balkon, szczególnie jeśli lubisz styl boho i eko. Pamiętaj, że każdą drewnianą doniczkę balkonową (i inny drewniany element) na balkonie trzeba zaimpregnować. Polecanym środkiem jest Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Uwydatnia on piękno naturalnego drewna, impregnuje, wzmacnia i chroni je przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi.

Ogród bez kleszczy i komarów – jak o niego zadbać?

Jak jeszcze zaaranżować ogród, żeby odstraszyć komary bez pryskania? Przede wszystkim unikaj tworzenia otwartych zbiorników.

  • Jeśli chcesz mieć w swoim ogrodzie oczko wodne, zainstaluj fontannę lub strumień – ruch wody utrudni komarzycom składanie jaj.
  • Wpuść do zbiornika kijanki i ryby, które zjadając larwy komarów, zmniejszają populację insektów.
  • Regularnie sprzątaj oczko – komary najchętniej zasiedlają się w zbiornikach zanieczyszczonych.
  • Zabezpiecz zbiornik z deszczówką drobną siatką, inaczej owady szybko zaczną się w nim mnożyć.

Wiesz już, jak zaaranżować przestrzeń oraz jakie rośliny posadzić, aby zniwelować liczbę komarów i kleszczy w swojej ogrodowej przestrzeni. Znasz jakieś inne, sprawdzone sposoby? Podziel się nimi z nami oraz innymi czytelnikami!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie