Wróć do artykułów

Co wysiewać w lutym? Podpowiadamy, jakie kwiaty i warzywa siać w tym okresie

Przeczytasz w 8 min
Udostępnij

Choć w lutym daleko jeszcze do wiosny, już teraz możesz zacząć z powodzeniem wysiew niektórych kwiatów i warzyw. Co wysiewać w lutym? Jak zacząć produkcję sadzonek z rozsady? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Co wysiewać w lutym? Najważniejsze informacje
  2. Jakie warzywa wysiewamy w lutym?
  3. Jakie kwiaty wysiewamy w lutym?
  4. Rozsada w lutym krok po kroku

Luty to miesiąc, na który z niecierpliwością czekają miłośnicy pomidorów z własnego ogrodu. To najlepszy czas, by zacząć produkcję pomidorów z rozsady − podobnie jak innych warzyw o długim okresie wegetacji, takich jak papryka, czy też warzyw wczesnowiosennych. W lutym wysiewamy także sporo kwiatów jednorocznych, które wiosną i latem będą cieszyć nasze oczy w skrzynkach i na rabatach. 

Co wysiewać w lutym? Najważniejsze informacje

Temperatury w lutym często sięgają poniżej zera, a śnieg pokrywający ogród to bardzo częsty widok. Dlatego lutowe rozsady przygotowuje się i przechowuje najczęściej w domu. Najlepszy termin na produkcję rozsady to druga połowa lutego. Dzięki rozsadzie własne warzywa i kwiaty będziemy mieli wcześniej, niż jakbyśmy je posiali prosto do gruntu. Ponadto w przypadku takich warzyw jak pomidory ich uprawa bez rozsady nie jest w polskich warunkach klimatycznych możliwa, bo ich okres wegetacyjny byłby zbyt krótki.

Przygotowanie domowej rozsady nie jest trudne. Wystarczy odpowiednia liczba pojemników lub doniczek i bardzo dużo słońca. Najlepsze miejsce to np. widny, słoneczny pokój lub parapety od południowej strony. 

Jak powinna wyglądać produkcja warzyw i owoców z rozsady? Nasiona wysiewaj do wielodoniczek lub doniczek wypełnionej ziemią kompostową. Pamiętaj, że ziemia na rozsady musi być ciepła (nie prosto z piwnicy czy podwórka), pulchna, lekka, żyzna i o ph 6,5. W sklepach ogrodniczych możesz kupić specjalną ziemię do rozsady – będziesz mieć pewność, że Twoje siejki będą miały odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. 

Wysiane nasiona trzeba lekko przykryć ziemią i wystawić w widne i słoneczne miejsce. Optymalna temperatura to ok. 21°C. Aby ograniczyć utratę wilgoci, doniczki możesz w pierwszym okresie po wysianiu przykryć przezroczystą folią. Uważaj też z ich podlewaniem, aby nie wypłukać nasion. Najlepiej jedynie delikatnie zraszać ziemię – nasionka nie potrzebują wiele wody!

co-wysiewac-w-lutym

Wielodoniczki to prosty i sprawdzony sposób na rozsadę warzyw i kwiatów. 

Jakie warzywa wysiewamy w lutym?

Co wysiewać w lutym? Wśród warzyw, których rozsadę należy zacząć od połowy lutego, są przede wszystkim warzywa, które potrzebują wysokich temperatur do swojego wzrostu. Należą do nich pomidory, papryka, oberżyna, arbuzy czy melony

Dobrym pomysłem jest też lutowy wysiew z rozsady warzyw, które rosną bardzo wolno. Jakie warzywa wysiewamy w lutym? Karczochy, kalafiory, brokuły, białą czy czerwoną kapustę, kalarepę, kapustę pekińską, szpinak oraz seler naciowy i seler korzeniowy. Luty to też idealny termin na sianie na rozsady odmian sałaty (sałata rzymska, sałata masłowa), bobu, pora i cebuli. 

Co wysiewamy w lutym oprócz warzyw? Jeśli lubisz zioła i nie wyobrażasz sobie bez nich Twojej kuchni, a jednocześnie marzy Ci się własna hodowla ziół od nasionka, warto je wysiać właśnie w lutym. Zioła w doniczkach, uprawiane na kuchennym parapecie, to najlepszy sposób na aromatyczny, doskonałej jakości estragon, tymianek, oregano, majeranek, bazylię czy cząber. Pod koniec lutego i w marcu będą już miały wystarczająco dużo światła dziennego w ciągu dnia. Piękne urosną i będą służyć Ci w kuchni aż do końca sezonu.

Jeśli lubisz kiełki, luty to także idealny termin na ich wysianie. W kiełkownicy (lub na gazie nasączonej wodą) możesz siać nasiona rzodkiewki, brokułu, słonecznika, lucerny, soczewicy, soi i wielu innych warzyw. Kiełki są cennym źródłem witamin zwłaszcza w lutym i marcu, gdy trudno o warzywa czy nowalijki dobrej jakości. Pamiętaj tylko, żeby używać nasion specjalnie przeznaczonych na kiełki!

 co-wysiewamy-w-lutym

Do siania pomidorów z rozsady możesz wykorzystać doniczki z materiału biodegradowalnego. Przesadzając sadzonki pomidorów na stałe miejsce, sadzisz je wtedy razem z doniczką. 

Jakie kwiaty wysiewamy w lutym?

Co wysiewamy w lutym na rozsady oprócz warzyw? Luty to znakomita pora, by zająć się rozsadą kwiatów jednorocznych, które mają długi okres wegetacji, a więc zdobią skrzynki, doniczki czy rabaty przez wiele miesięcy. 

Jakie kwiaty wysiewamy w lutym? Przede wszystkim sporo gatunków kwiatów jednorocznych. Należą do nich np. petunia, lobelia, lwia paszcza, heliotrop, werbena, szałwia błyszcząca, lewkonia czy niecierpek. Luty to także dobry miesiąc na wysiew begonii stale kwitnącej i ostatni możliwy termin na wysiew pelargonii (można wysiewać też w styczniu w styczniu). 

Dlaczego warto inwestować czas w produkcję sadzonek kwiatów jednorocznych z rozsady? Choć wiele kwiatów sieje się faktycznie prosto do gruntu, roślinki z rozsady mają wiele zalet. Po pierwsze, kwitną o wiele wcześniej niż te posiane wprost do gruntu. Po drugie, są zwykle mocniejsze i ładniejsze. 

Idealne miejsce na Twoją kwiatową rozsadę w lutym to słoneczny, południowy parapet lub ogrzewana szklarnia. Jeśli masz nieogrzewany tunel foliowy, produkcję rozsady możesz w nim zacząć dopiero od drugiej połowy marca – wcześniej roślinkom będzie zbyt zimno. 

Kwiecień to z kolei najlepszy termin na prowadzenie rozsady w inspektach czy rozsadnikach w ogrodzie. Pamiętaj, że przed sezonem drewniany inspekt koniecznie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią i zniszczeniem, np. Impregnatem Ochronnym Do Drewna Gruntującym Vidaron oraz Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Vidaron. Chronią one drewno przed sinizną, pleśnią, glonami i działaniem wilgoci. Dodatkowo Impregnat Powłokotwórczy Vidaron nada piękny kolor, podkreślając naturalną urodę drewna.

co-wysiewac-na-rozsady-w-lutym

Wiosenna rozsada może być prowadzona w domu lub w szklarni. 

Rozsada w lutym krok po kroku

  1. Wybierz odpowiednie pojemniki do rozsady. Do wyboru masz mnóstwo różnych możliwości – wielodoniczki czy wielotacki np. z celulozy czy torfu (możesz je potem umieścić wprost w gruncie bez wyjmowania z nich siewek) lub wielodoniczki z plastiku. Dobry pomysł to także zwykłe doniczki czy skrzynki.
  2. Popularnym ostatnio rozwiązaniem są krążki torfowe, które potem możesz razem z młodą roślinką przesadzić wprost do gruntu, oszczędzając jej stresu związanego z przesadzaniem.
  3. Dobierz właściwe podłoże. Ziemia do rozsady powinna być przepuszczalna, lekka, pulchna. Na dnie skrzynek warto umieścić warstwę drenażową, np. z piasku.
  4. Starannie wymierz miejsce Twojej rozsady. Musi być tam odpowiednio dużo słońca, aby siewki nie wybujały i nie stały się wiotkie i słabe. Najlepszy pomysł to południowy lub południowo-zachodni parapet.
  5. Nasionka siej rzutowo, a następnie przysypuj je niewielką warstwą ziemi. Pojemnik czy skrzynkę przykryj przezroczystym szkłem lub owiń folią, aby ograniczyć parowanie gleby. Szkło lub folię musisz usunąć, gdy tylko roślinki wykiełkują.
  6. Pojemniki z rozsadą trzymaj w stałej temperaturze pokojowej. Optymalna to 18-21°C.
  7. Rozsadę podlewaj bardzo ostrożnie, by nie wypłukać nasionek i nie zalać podłoża, co spowoduje ich zgnicie. Podlewaj je regularnie, ale wtedy, gdy wierzchnia warstwa jest lekko przesuszona. Nie lej wody po młodych listkach.
  8. Gdy roślinki wykształcą dwa pierwsze listki, trzeba je przepikować. Najpierw obficie je podlej, potem ostrożnie podważ (np. drewnianym patyczkiem) i przenieś do większej doniczki z żyzną ziemią. Pikowanie jest niezbędne w przypadku niektórych kwiatów jednorocznych i warzyw takich jak pomidory, papryka, kapusta, seler, sałata. Zabieg ten wzmacnia roślinkę i poprawia rozwój jej korzeni.
  9. Zanim wysadzisz roślinkę na docelowe miejsce do gruntu, trzeba ją zahartować, czyli przyzwyczaić do niższych temperatur. Na około 2 tygodnie przed przeniesieniem do gruntu wystawiaj doniczki na kilka godzin na świeże powietrze. Tuż przed wysadzeniem zostawiaj je także na noc.
  10. Kiedy wysadzać rośliny z rozsady na stałe miejsce? W większości przypadków (np. gdy hodujesz pomidory) dopiero po wiosennych przymrozkach, tzw. Zimnych Ogrodnikach, czyli ok. 15 maja. Gdy masz szklarnię lub tunel, możesz to zrobić oczywiście wcześniej.

jakie-warzywa-wysiewamy-w-lutym

Pikowanie to niezbędny zabieg w przypadku wielu kwiatów i warzyw. 

Wiesz już, co wysiewać na rozsady w lutym!

Rozsada to najlepszy sposób, by cieszyć się własnymi warzywami i kwiatami w ogrodzie. To także świetna rozrywka na długie lutowe miesiące oczekiwania na wiosnę, pomysł na zdrowe i odstresowujące hobby, a jednocześnie okazja, by oszczędzić na zakupie warzyw czy sadzonek kwiatów ze sklepu. Skoro wiesz już, co wysiewać na rozsady w lutym, możesz zabierać się do pracy. Chcesz się podzielić z nami Twoimi pomysłami na rozsadę? Pokaż nam, jak sobie radzisz!

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Kalendarz ogrodnika – niezbędne prace w ogrodzie w lutym

Kalendarz ogrodnika – niezbędne prace w ogrodzie w lutym

Przeczytasz w 6 min

Kalendarz ogrodnika – niezbędne prace w ogrodzie w marcu

Kalendarz ogrodnika – niezbędne prace w ogrodzie w marcu

Przeczytasz w 7 min

Kalendarz ogrodnika – kwiecień w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – kwiecień w ogrodzie

Przeczytasz w 8 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie