Piwniczka ogrodowa najczęściej ma formę częściowo zagłębionej w gruncie ziemianki. Czy warto zrobić taką konstrukcję w ogrodzie? Oczywiście! To najlepszy sposób na przechowywanie warzyw, przetworów czy wina. Jak wykonać piwnicę z drewnianymi drzwiami? Przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku.
Z tego artykułu dowiesz się:
– Piwniczka w ogrodzie - dlaczego warto zrobić ją samodzielnie?
– Jak zrobić piwnicę z drewnianymi drzwiami? Przydatne materiały
– Budowa piwnicy w ogrodzie krok po kroku
Piwnica w ogrodzie to bardzo praktyczne rozwiązanie. Służy przede wszystkim jako znakomita spiżarnia pozwalająca korzystać z warzyw i owoców przez cały rok. Jabłka, ziemniaki, marchew, buraki, pietruszka, kapusta przechowywane w niskiej i stabilnej temperaturze są bardzo długo świeże i smaczne. W ziemiance możesz też trzymać nalewki, domowe wina i przetwory.
Jak zrobić samodzielnie ogrodową piwnicę z drewnianymi drzwiami? Czy potrzebne jest zezwolenie? Jak krok po kroku wygląda wykonanie konstrukcji i budowa piwnicy? Jak zabezpieczyć drewno przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Piwniczka w ogrodzie - dlaczego warto zrobić ją samodzielnie?
Piwniczka ogrodowa, czasem nazywana też ziemianką, to rozwiązanie, które kojarzy Ci się z dawnymi czasami sprzed epoki lodówek? To błąd! Wbrew pozorom to praktyczne rozwiązanie sprawdzi się nawet wtedy, kiedy masz do dyspozycji i lodówkę, i spiżarnię w domu.
Dlaczego? W ziemiance panuje przez cały rok stała temperatura od 5 do 8°C i mikroklimat, który sprawia, że warzywa i owoce (zwłaszcza korzeniowe) konserwują się znakomicie. Podobnie rzecz wygląda z domowymi wędlinami i mięsami (np. z wędzarni), własnoręcznie wykonanymi serami, nalewkami, winami. Możesz je tu przechowywać bez obaw o zepsucie przez cały rok. Dzięki piwniczce zgromadzisz większe ilości zapasów!
Piwniczka może też służyć do przechowywania narzędzi czy sprzętów, a nawet jako schron np. w trakcie huraganu czy innych gwałtownych zjawisk pogodowych. Jeśli posadzisz na jej dachu trawę lub rośliny ozdobne, będzie też piękną dekoracją ogrodu, zwłaszcza w stylu rustykalnym czy naturalistycznym.
Piwniczkę możesz stworzyć od podstaw samodzielnie. Inna opcja to zakup gotowego „wkładu” do ziemianki wykonanego z betonu lub pianki epoksydowej.
Jak zrobić piwnicę z drewnianymi drzwiami? Przydatne wskazówki
Czy aby postawić na własnej działce piwnicę ogrodową potrzebujesz pozwolenia? Prawo budowlane nie definiuje precyzyjnie, do której grupy obiektów budowlanych zalicza się ziemiankę. Najczęściej traktuje się ją jako budowlę lub małą architekturę, które nie wymagają pozwolenia na budowę, tylko zgłoszenia do urzędu.
Zanim zabierzesz się do pracy, musisz podjąć decyzję, w którym miejscu na działce będzie stała Twoja ziemianka. Powinien to być zacieniony i suchy teren – piwniczka będzie wgłębiona w grunt, dlatego nie może stać w glebie, która okresowa zamaka. Piwniczka nie może też znajdować się blisko drzew, aby ich rozrastające się korzenie nie uszkodziły Twojej konstrukcji. Najlepsza strona na wejście to ściana północna, która najmniej się nagrzewa.
Wygląd i wielkość ziemianki są uzależnione od powierzchni działki i Twoich oczekiwań oraz stylu, w jakim zaprojektowałeś swój ogród. Najpopularniejszy materiał do wykonania piwniczki to beton lub bloczki fundamentowe. Czasem stosuje się też zaizolowane przeciwwilgociowo szamba, kręgi kanalizacyjno-deszczowe lub gotowe prefabrykowane konstrukcje. Tradycyjne piwniczki kiedyś murowało się po prostu z cegieł.
Budowa piwnicy w ogrodzie krok po kroku
Jak samodzielnie zrobić piwnicę w ogrodzie? Przygotowaliśmy poradnik krok po kroku.
Krok 1. Wykop pod piwniczkę
Pierwszym krokiem do stworzenia wymarzonej ziemianki w ogrodzie jest zrobienie odpowiedniej wielkości wykopu. Jaką powinien mieć głębokość? Minimum to 2 metry. Musi być większy niż planowana wielkość piwniczki i pod uwagę musisz wziąć też szerokość ław fundamentowych. Pamiętaj, aby ściany wykopu koniecznie zabezpieczyć deskami przed osypaniem się ziemi.
Krok 2. Wylanie chudziaka oraz izolacja przeciwwilgociowa podłogi
Kolejny etap to wylanie na dno wykopu chudziaka, czyli tzw. chudego betonu. To mieszanina cementu z piaskiem i wodą, która powinna mieć grubość ok. 10 cm.
Teraz musisz zrobić izolacją przeciwwilgociową podłogi. Wykonuje się ją z folii hydroizolacyjnej lub papy, którą układa się na 5-centymetrową zakładkę i klei na gorąco lepikiem asfaltowym. Umieszcza się ją bezpośrednio na chudziaku, a na podłogę daje wylewkę z betonu klasy C12/15. Na tym etapie należy jeszcze ustawić deskowanie ścian, aby następnie wylać beton.
Krok 3. Zrobienie ścian piwniczki ogrodowej
Sposobów na ściany i strop piwniczki może być kilka. Na potrzeby tej instrukcji zakładamy, że będziesz wylewać beton. Pierwszym etapem tych prac będzie więc wykonanie deskowania i zbrojenie ścian piwnicznych. Beton wlewa się w przygotowany szalunek lub murowanie z bloczków fundamentowych. Trzeba zostawić miejsce na otwory wentylacyjne i końcówki prętów zbrojeniowych, które będą potem potrzebne, aby połączyć zbrojenie ścian i zbrojenie stropu.
Całość zostawia się na ok. 4 tygodnie, aby beton związał. Po tym czasie szalunek trzeba zdjąć. Ostatni etap prac ściennych i podłogowych to wykonanie schodów i ułożenie posadzki, np. w postaci kostek brukowych.
Krok 4. Wykonanie stropu piwniczki
Gdy ściany już stoją, przyszedł czas na wykonanie stropu. Pierwszy etap prac przy stropie to ustawienie rusztowania, które podtrzyma strop. Należy je ustawić na posadzce. Przed zalaniem betonem stropu ważne zadanie to połączenie prętów zbrojeniowych ze ścian z tymi ze stropu. Następnie zalewamy strop betonem i czekamy kolejnych kilka tygodni.
Krok 5. Izolacja ścian i stropu
Kiedy ścian i strop są już związane, przychodzi czas na zabezpieczenie ziemianki przed wilgocią i niską temperaturą. Warstwą przeciwwilgociową ścian będzie folia budowlana lub papa izolacyjna. Izolacją termiczną – styropian lub wełna mineralna.
W przypadku izolacji stropu należy położyć: folię paroizolacyjną, termoizolację (styropian), folię lub papę od wilgoci, geowłókninę, folię kubełkową, na to drenaż w postaci piasku czy keramzytu oraz agrowłókninę. To wszystko przykrywamy warstwą ziemi, na której można posiać trawę lub posadzić dowolne rośliny ogrodowe. Sprawdzi się np. rozchodnik, barwinek, winobluszcz czy zioła.
Przedsionek ziemianki zadasza się i zaizolowuje. Trzeba też wyprowadzić na zewnątrz rury wentylacyjne i przykryć je następnie daszkiem.
Krok 6. Drewniane drzwi ziemianki
Ostatni etap prac to wstawienie do ziemianki odpowiednich drzwi i zabezpieczenie ich przed mrozem, zimnem, wilgocią, słońcem i szkodnikami. Piwniczki są tradycyjnym elementem i jako takie najlepiej wyglądają z drzwiami wykonanymi z drewna. Czym je pomalować i zabezpieczyć?
Pierwszy etap to zagruntowanie drzwi preparatem gruntującym. Zastosuj do tego np. Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON – środek, który głęboko penetruje drewno i zabezpiecza je przed sinizną, grzybami czy owadami. Impregnat będzie warstwą gruntującą pod środek powłokotwórczy – np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy, Lakier Zewnętrzny czy Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON.
Jaki środek powłokotwórczy wybrać? Zależy to przede wszystkim od efektu, jaki chcesz osiągnąć na drzwiach. Jeśli zależy Ci na kolorowych drewnianych drzwiach niczym z filmu o hobbitach, wybierz jeden z barwnych odcieni Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego Vidaron. Impregnuje, chroni i dekoruje on drewno, zabezpiecza malowaną powierzchnię i nadaje jej piękny kolor. Produkt dostępny jest np. w odcieniu limonkowym, turkusowym czy szarym.
Piwniczka ogrodowa to doskonałe miejsce na przechowywanie domowych zapasów, warzyw, owoców, przetworów i alkoholi. To powód do dumy właściciela i pomieszczenie, którym zdecydowanie zechcesz się pochwalić przed swoimi gośćmi. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią Ci budowę Twojej własnej ziemianki, a środki Vidaron uchronią drewniane elementy przed zużyciem i nadadzą im piękny kolor.