Wróć do artykułów

Jak zrobić bramkę do piłki nożnej z drewna?

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

 1. Bramka piłkarska z drewna – zrób ją sam
 2. Jakie drewno wybrać do budowy bramki do piłki nożnej drewnianej?
 3. Jak zrobić bramkę do piłki nożnej z drewna? Zabezpieczamy drewno przed deszczem i słońcem
 4. Jak zrobić bramkę piłkarską. Potrzebne narzędzia
 5. Bramka piłkarska z drewna. Poradnik, jak ją zrobić krok po kroku

Gdzie mogą grać mali i więksi amatorzy piłki nożnej? Boiska czy orliki bywają zajęte, a bramka narysowana na ziemi czy ścianie może nie wystarczyć. Świetnym pomysłem jest zorganizowanie własnego boiska w ogrodzie. Gotową bramkę możesz kupić w sklepie, ale o wiele przyjemniejsze jest wykonanie jej własnoręcznie. Jak zrobić bramkę do piłki nożnej z drewna? W artykule znajdziesz listę narzędzi, materiałów oraz instrukcję krok po kroku. Podpowiemy również, jak zrobić siatkę ze sznurka do bramki.

Samodzielne wykonanie własnej bramki do piłki nożnej – drewnianej lub metalowej – wcale nie jest trudne.
Samodzielne wykonanie własnej bramki do piłki nożnej – drewnianej lub metalowej – wcale nie jest trudne.

Bramka piłkarska z drewna – zrób ją sam!

Bramka do piłki nożnej z drewna, którą można wykonać samodzielnie, to nie lada gratka dla domowych piłkarzy i miłośników footballu w każdym wieku. Stworzysz w ten sposób przestrzeń do beztroskiej zabawy i rozwijania swoich pasji. Odciągniesz dzieci od siedzenia przed ekranami. Zadbasz o ich aktywność fizyczną, a także i swoją, bo wspólna gra w piłkę z dziećmi to doskonała zabawa i sposób na zdrowy ruch. 

W sklepach znajdziesz sporo różnego typu bramek piłkarskich. Mają jedną wadę – są naprawdę drogie. Nie wszystkie wyróżnia też odpowiednio wysoka jakość. Jeśli chcesz oszczędzić pieniądze, a przy tym mieć pewność, że bramka do piłki nożnej będzie wytrzymała i bezpieczna, wykonaj ją samodzielnie. 

Bramka do piłki nożnej w ogrodzie. 
Bramka do piłki nożnej w ogrodzie. 

Jakie drewno wybrać do budowy bramki do piłki nożnej drewnianej? 

Bramka powinna być odporna na deszcz i słońce, lekka, ale wytrzymała. Dla większej stabilności warto ją wkopać w ziemię, choć drugą opcją jest mobilna bramka, którą da się przestawiać z miejsca na miejsce. Jak wykonać bramkę, która stanie w ogrodzie „na stałe”? 

Bramkę piłkarską możesz wykonać z metalowych rur, choć nie każdy lubi takie rozwiązanie. Inna opcja to rurki PVC, którą są lekkie, ale mało wytrzymałe i łatwo pękają. Najbardziej uniwersalnym materiałem do wykonania bramki jest jednak drewno

Bramka do piłki nożnej drewniana po odpowiedniej impregnacji zyska odporność na deszcz, śnieg, wilgoć czy słońce. Drewno możesz przy tym pomalować na dowolny kolor, dzięki czemu bramka będzie wyglądać estetycznie i nie oszpeci ogrodu. Drewniane belki kupisz w sklepie budowlanym, podobnie jak preparaty do impregnacji VIDARON

Do wykonania drewnianej bramki potrzebujesz 3 kwadratowych belek (kantówek). Najlepiej, aby każda z nich miała długość minimum 3 m. Standardowa wysokość bramki do piłki nożnej to 2,45, a belki można dodatkowo wkopać w ziemię dla większej stabilności – wtedy powinny być dłuższe. Najtańsze drewno to sosna – w roli materiału na bramkę piłkarską sprawdzi się znakomicie.

Drewniana bramka do piłki nożnej jest łatwa do wykonania. 
Drewniana bramka do piłki nożnej jest łatwa do wykonania. 

Jak zrobić bramkę do piłki nożnej z drewna? Zabezpieczamy drewno przed deszczem i słońcem

Jak zrobić bramkę piłkarską? Zanim zabierzesz się za montaż drewnianej bramki, koniecznie zaimpregnuj drewniane belki. Dzięki temu przedłużysz żywotność bramki i ochronisz ją przed szkodliwym wpływem wilgoci, słońca, sinizną, pleśnią i opóźnisz niszczenie drewna. 

Jak zaimpregnować drewno do budowy bramki piłkarskiej? Pierwszy krok w przypadku surowego drewna to impregnacja środkiem gruntującym. Wybierz Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON. To głęboko penetrujący preparat, który zapewnia ochronę biologiczną drewna, a więc chroni je przed grzybami, sinizną i owadami. Będzie warstwą gruntującą pod środek powłokotwórczy, a w połączeniu np. z Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON czy Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną VIDARON pozwoli uzyskać aż 6 lat gwarancji. 

Drugi krok to pomalowanie drewna środkiem powłokotwórczym. Może to być np. Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON. Stworzy ona na drewnie trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie. Zabezpieczy drewno przed działaniem promieni UV, deszczu czy śniegu. Dostępna jest w wersji bezbarwnej lub w kilkunastu kolorach (między innymi: Sosna Złocista, Orzech Włoski, Sekwoja Kalifornijska, Złoty Dąb czy Palisander Indyjski), które pozwalają zachować rysunek słojów. 

Alternatywny środek dla wyżej wymienionych to Olej do Drewna VIDARON. Głęboko wnika w drewno, odżywia je i wzmacnia jego strukturę. Stworzy powłokę odporną na grzyby pleśniowe i glony, sprawi, że drewno będzie zabezpieczone przed wilgocią czy ścieraniem. Dostępny jest w wersji bezbarwnej lub w kolorach: Tek Naturalny, Iroko Egzotyczne, Palisander Królewski, Antracyt Szary i Dąb Bielony.

Jak zrobić bramkę piłkarską? Potrzebne narzędzia

Jak zrobić bramkę do piłki nożnej z drewna? Oto lista niezbędnych materiałów i narzędzi:

 • 3 belki o kwadratowym przekroju, jeśli chcesz zbudować standardowych rozmiarów bramkę, wybierz takie o długości ok. 300 cm,
 • elementy do przymocowania siatki – haczyki, podkładki, kostki gwintujące,
 • siatka do bramki – gotowa lub samodzielnie wykonana ze sznurka,
 • wiertarka i wkrętarka,
 • zestaw wierteł oraz metalowe wkręty,
 • poziomica,
 • nakrętki oczkowe do zabezpieczenia metalowych wkrętów,
 • Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON,
 • Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON,
 • pędzel do nakładania impregnatów.

Bramka piłkarska z drewna. Poradnik, jak ją zrobić krok po kroku

Oto instrukcja, jak krok po kroku samodzielnie wykonać drewnianą bramkę do gry w piłkę. 

 1. Przygotuj belki o odpowiedniej długości. Zakładamy, że planujesz standardową bramkę o wysokości 245 cm, potrzebujesz więc 2 belek na słupki 295 cm oraz poprzecznej belki na górę bramki o długości 200 cm. Niezbędne będą także 2 krótsze belki jako podpórki.
 2. Wykop w ziemi otwory o głębokości 50 cm. Możesz po prostu włożyć do nich drewniane belki i zakopać je, choć wtedy drewno szybko ulegnie zniszczeniu. Druga opcja to zalanie belek betonem. Trzecia – osadzenie ich na specjalnych kotwach, które mocujesz na słupach. Nie polecamy konstrukcji, która nie jest przytwierdzona do podłoża. Łatwo można ją przewrócić, co grozi niebezpieczeństwem młodym graczom.
 3. Gdy słupki zostaną zamontowane, przymocuj do nich poziomą belkę. Poprzeczkę trzeba przytwierdzić przy pomocy metalowych wkrętów, które zabezpiecza się specjalnymi nakładkami.
 4. Bramka powinna być stabilna. W tym celu potrzebuje dodatkowych podpórek drewnianych z tyłu. Powinny być ustawione pod kątem 45 stopni i sięgać od samej poprzeczki aż po ziemię. Takie belki także możesz osadzić na kotwach lub zalać betonem dla większej stabilności.
 5. Jeśli jeszcze nie zaimpregnowałeś drewna preparatami VIDARON, zrób to teraz, zanim zamontujesz siatkę.
 6. Teraz przyszedł czas na montaż metalowych haczyków do belek bocznych i poprzeczki. Przymocujesz do nich siatkę.
 7. Najpopularniejsze materiały na siatkę to polipropylen (siatka będzie węzłowa) lub polietylen (siatka bezwęzłowa). Sztuczne tworzywo rzadziej się niszczy i nie nasiąka wodą. Gotową siatkę kupuje się na metry.
 8. Jak zrobić siatkę ze sznurka do bramki? Siatkę przywiąż do stelażu bramki z pomocą cienkiego sznurka. Zacznij od górnego rogu i stopniowo owijaj sznurek z siatką wokół bocznych belek i poprzeczki górnej. Odetnij nadmiar siatki.
Rodzinna gra w piłkę przy własnoręcznie wykonanej bramce to wielka frajda!
Rodzinna gra w piłkę przy własnoręcznie wykonanej bramce to wielka frajda!

Jak zrobić bramkę do piłki nożnej z drewna? Już masz na to przepis!

Własne boisko przy domu to marzenie każdego małego i dużego fana piłki nożnej. Spełnij życzenie dziecka i zrób mu niespodziankę, budując bramkę do piłki nożnej. To świetny sposób na spędzanie czasu razem na świeżym powietrzu. Sprawdź ofertę impregnatów VIDARON, które pomogą Ci zachować drewnianą bramkę w dobrej kondycji. 

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Drewniana piaskownica dla dzieci w ogrodzie – zrób to sam!

Drewniana piaskownica dla dzieci w ogrodzie – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie? Podpowiadamy!

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie? Podpowiadamy!

Przeczytasz w 7 min

Domek drewniany dla dzieci do ogrodu − jak zrobić go krok po kroku?

Domek drewniany dla dzieci do ogrodu − jak zrobić go krok po kroku?

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie