Wróć do artykułów

Jak zrobić palenisko ogrodowe − krok po kroku

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Planowanie i przygotowanie miejsca 
  2. Wybór materiałów 
  3. Budowa paleniska 
  4. Wykończenie i zabezpieczenie paleniska

Prawdziwe, żywe ognisko na własnej działce jest marzeniem wielu osób. Nie da się z nim porównać innych aktywności, nawet popularnego grilla. Przy ognisku można piec kiełbaski czy pichcić inne pyszne potrawy. Można posiedzieć wieczorem przy trzaskającym ogniu i cieszyć się bliskością przyrody i świeżym powietrzem.

Jak zrobić palenisko w ogrodzie? Inspiracje i wskazówki znajdziesz w naszym artykule. Podpowiemy, jakie są przepisy związane z rozpalaniem ogniska na własnej działce oraz jak dobrze wybrać miejsce paleniska. Doradzimy również, jak zaaranżować otoczenie ogrodowe

Palenisko w ogrodzie – inspiracja na małą działkę. 
Palenisko w ogrodzie – inspiracja na małą działkę. 

Planowanie i przygotowanie miejsca 

Paleniska ogrodowe – i te tradycyjne, i w nowoczesnym stylu – to częsty element aranżacji ogrodu. Ognisko daje dużo radości dorosłym i dzieciom. Jest fantastyczną atrakcją wieczorów o każdej porze roku, także zimą. Można również z ich pomocą przyrządzić wiele smacznych potraw, szczególnie jeśli dysponujesz specjalnym rusztem ogniskowym lub żeliwnym kociołkiem. 

Jak zrobić palenisko ogrodowe? Zacznijmy od obowiązujących przepisów. Te związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym mówią, że ognisko można rozpalać na własnej działce wyłącznie w przeznaczonym do tego miejscu (czyli właśnie w palenisku). Dodatkowo nie może przeszkadzać sąsiadom, a dym nie powinien się wydostawać na posesję lub na ulicę obok. Musi być rozpalone bezpiecznie, aby nie groziło wybuchem pożaru. 

Przepisy mówią o tym, że ognisko możesz rozpalić:

  • co najmniej 4 metry od granicy działki;
  • co najmniej 10 metrów od palnych płodów rolnych;
  • co najmniej 100 m od lasu;
  • nie wolno palić ognisk na granicy lasu, na łące i na torfowisku. 

Zwróć uwagę, że niektóre gminy wprowadzają własne przepisy dotyczące palenia ognisk na posesjach. Sprawdź, czy nie obowiązują w Twojej miejscowości.

Jeśli znasz już przepisy dotyczącego tego, jak zrobić palenisko w ogrodzie, przejdźmy do wyboru właściwego miejsca. 

Stanowisko z paleniskiem musi znajdować się daleko od zabudowań (chodzi o to, by dym nie przeszkadzał domownikom), i daleko od granicy działki. Odpowiednie będzie miejsce z dala od drzew, drewnianych czy łatwopalnych elementów oraz wysokich roślin np. traw ozdobnych. 

Wybór materiałów 

Ogień jest ogromnym zagrożeniem na działce i w otoczeniu domu. Dlatego dobierając materiał musisz sugerować się przede wszystkim bezpieczeństwem dla ludzi, zwierząt i roślin.

Materiał, z którego wykonane jest palenisko ogrodowe, musi być odporny na wysoką temperaturę. Odpowiedni będzie więc kamień lub cegła. Bardzo ciekawą opcją jest wybór paleniska przenośnego, które zrobione jest ze stali lub żeliwa. Dzięki temu możesz rozpalić ogień w kontrolowanych warunkach, a jednocześnie nie uszkadza trawnika. Można go także używać np. na tarasie. 

Kolejna ważna zasada to sprawdzenie, czy ogień z ogniska nie rozniesie się na pobliskie rośliny, trawę czy łatwopalne materiały jak drewno. Z tego powodu tradycyjne miejsca na ogniska wygradza się często właśnie z pomocą kamieni lub cegły. Jeśli decydujesz się na palenisko stalowe czy żeliwne, upewnij się, że wiatr czy nieostrożne zabawy dzieci go nie przewrócą – takie palenisko powinno być odpowiednio ciężkie. Niezbędne będą także wysokie ściany, które ochronią przed wydostaniem się ognia i iskier poza palenisko. 

Pomysł na palenisko ogrodowe z cegieł
Pomysł na palenisko ogrodowe z cegieł

Budowa paleniska 

Masz już wybrany rodzaj paleniska ogrodowego? Jak zrobić je krok po kroku samodzielnie? 

  • Pierwszy etap to wykopanie dołu pod palenisko. Dół powinien mieć co najmniej kilkanaście centymetrów głębokości i dużą średnicę. Dno najlepiej wypełnić zaprawą o żaroodpornych właściwościach. Sprawdzi się np. wylewka betonowa. Taka warstwa będzie właściwą i bezpieczną podbudową do paleniska ogrodowego. Ochroni podłoże od ognia i wysokich temperatur.
  • Kolejny krok, aby zbudować bezpieczne palenisko ogrodowe to budowa ścianek, które ograniczą rozprzestrzenianie się ognia. Może to być np. elegancki murek z cegieł, betonu lub obramowanie z dużych polnych kamieni. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest np. zbudowanie okrągłego murku z cegieł ułożonych na tzw. mijankę. Ustawia się je wtedy krótszą krawędzią promieniście do środka paleniska. 
Pomysł na palenisko ogrodowe w starym stylu, wydzielone z pomocą kamieni. 
Pomysł na palenisko ogrodowe w starym stylu, wydzielone z pomocą kamieni

Wykończenie i zabezpieczenie paleniska 

Ostatni krok to wykończenie oraz zabezpieczenie paleniska, a także zaaranżowanie przestrzeni relaksu i rozrywki, w której znajduje się palenisko. Jeśli wybierasz meble drewniane pamiętaj, aby raz w roku zabezpieczyć powierzchnie przy pomocy środków VIDARON. Może to być np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Uwydatnia on piękno naturalnego drewna, impregnuje, wzmacnia i chroni je przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi. Do tego tworzy na powierzchni drewna ochronną powłokę odporną na biokorozję, czyli na siniznę, grzyby pleśniowe oraz glony.

Jeśli nie masz na tyle miejsca, by zaplanować bezpieczne miejsce na ognisko, proponujemy, aby zainwestować w gotowe palenisko ogrodowe, które kupisz w każdym sklepie ogrodniczym. Najczęściej są to modele stalowe lub żeliwne, na estetycznych nóżkach. Plus takiego rozwiązania to pełne bezpieczeństwo. Można je nawet umieszczać na tarasie. 

W sklepach dostępny jest duży wybór koksowników i palenisk do ogrodu. Możesz wśród nich znaleźć także modele z rusztem, który będzie pełnić funkcję grilla. Bez problemu znajdziesz także dodatkowe akcesoria. Prawdziwym hitem jest kociołek na dania jednogarnkowe, idealny do bigosu, gulaszu i innych pysznych potraw ogniskowych. 

Na mniejszym tarasie z powodzeniem sprawdzi się z kolei misa kominkowa. To małe przenośne palenisko ogrodowe na nóżkach, pokryte odporną na ciepło powłoką, a więc bezpieczne nawet na drewnianym tarasie. I wreszcie ostatni pomysł – biokominek lub kominek gazowy. To modny sposób na własny ogień na tarasie czy balkonie, a także pomysł na ogrzanie się w chłodniejsze wieczory. 

Podpowiadamy, że aby Twoja domowa strefa wypoczynku na drewnianym tarasie wyglądała naprawdę efektownie, musisz pamiętać o regularnej konserwacji drewnianych desek tarasowych. Służy do tego Olej Do Drewna VIDARON. To produkt, który tworzy powłokę odporną na grzyby pleśniowe i glony oraz wyróżnia się podwyższoną odpornością na wodę i ścieranie. Olej Do drewna VIDARON zawiera absorbery UV oraz łatwo się aplikuje. Polecany jest do tarasów i mebli ogrodowych oraz innej małej architektury ogrodowej. 

Pomysł na misę ogrodową na tarasie
Pomysł na misę ogrodową na tarasie

Wiesz już, jak zrobić palenisko ogrodowe, jak wykonać je samodzielnie oraz jaki rodzaj paleniska gotowego kupić. Odpowiednio przygotowane i bezpieczne pozwoli Ci cieszyć się ogniem bez ryzyka pożaru czy mandatu! 

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Renowacja stołu drewnianego w ogrodzie − jak zrobić to samemu

Renowacja stołu drewnianego w ogrodzie − jak zrobić to samemu

Przeczytasz w 6 min

Tworzenie unikalnej strefy rozrywki — pomysły na ognisko w ogrodzie

Tworzenie unikalnej strefy rozrywki — pomysły na ognisko w ogrodzie

Przeczytasz w 6 min

Jak urządzić mały domek letniskowy – stwórz swoją oazę

Jak urządzić mały domek letniskowy – stwórz swoją oazę

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie