W trakcie budowy elementów architektury ogrodowej, czy wznoszenia betonowo-drewnianych konstrukcji zdarza się, że drewniane elementy są narażone na bezpośredni kontakt z betonem. Czy trzeba je zabezpieczyć przed niszczeniem i czy drewno gnije w kontakcie z betonem? Na to pytanie odpowiada poniższy poradnik.
Czy drewno gnije w betonie?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Gnicie drewna wywoływane jest przez obecność wilgoci i mnożenia się grzybów, a więc drewno zgnije w betonie jeżeli będzie będzie on miał bezpośredni kontakt z wilgocią a drewno nie będzie odpowiednio zabezpieczone. Dzieje się tak głównie gdy drewno i beton mają kontakt z gruntem, np. w przypadku zatopionych w betonie i zakopanych w gruncie słupków ogrodzeniowych, palisad czy belek konstrukcyjnych altanki itp. Jednak należy pamiętać, że drewno w kontakcie z betonem, wystawione chociażby na działanie deszczu będzie zagrożone procesem degradacji. Jednak gdy drewno ma dostęp do świeżego powietrza proces ten nie będzie tak szybki i destrukcyjny.
Sposoby na zabezpieczenie drewna w betonie
Jak zabezpieczyć drewno, które poprzez kontakt z betonem będzie narażone na wilgoć a co za tym idzie na proces gnilny? Niezależnie od tego czy drewno i beton będą miały dodatkowo kontakt z gruntem powinniśmy zacząć od impregnacji drewna. W tym celu zalecamy użycie produktu marki Vidaron o nazwie Impregnat Konstrukcyjny, w wersji „gotowy do użycia” lub „koncentratu”. Jest to preparat do zabezpieczania drewna budowlanego przed działaniem owadów i grzybów, które powodują jego głęboki rozkład. Specjalna receptura produktu sprawia, że głęboko penetruje on drewno, chroni przed działaniem warunków atmosferycznych i jest niewymywalny. Oznacza to, że elementy drewniane są chronione nie tylko powierzchniowo, ale również wewnątrz a proces impregnacji jest nieodwracalny i nie trzeba go powtarzać. Impregnat Konstrukcyjny jest środkiem wielofunkcyjnym, więc nie ma potrzeby stosowania innych środków ochronnych po jego zastosowaniu. Może on być pokrywany wszystkimi preparatami dekoracyjnymi.
Preparat Impregnat Konstrukcyjny nanosimy na elementy drewniane dwukrotnie pędzlem lub natryskiem, w odstępach nie krótszych niż 2 godz. Możemy zastosować metodę zanurzenia całych elementów w preparacie, w czasie nie krótszym niż 30 min lub jeżeli mamy dostęp do profesjonalnego autoklawu – metodę ciśnieniową.
Preparat może być nanoszony na drewno w w temperaturze podłoża i otoczenia od +5°C do +30°C. Jego aplikacja i wysychanie nie może odbywać się w złych warunkach atmosferycznych. Drewno po zaimpregnowaniu, przed dalszymi czynnościami należy sezonować co najmniej przez 72 godziny, w zadaszonym miejscu i na przekładkach.
Jeżeli zaimpregnowane drewno docelowo ma mieć jedynie częściowy kontakt z betonem, nie będzie szczelnie nim zalane i nie będzie miało pośredniego lub bezpośrednio kontaktu z gruntem to w zaimpregnowanej wersji jest gotowe do dalszego użycia.
Jeżeli mamy podejrzenia, że z czasem beton może nabrać wilgoci to pomiędzy elementami drewnianymi a betonem powinniśmy zastosować izolację w postaci pasków papy lub grubej, niedegradującej się folii budowlanej.
Zabezpieczenie drewna zalanego betonem
Jeżeli mamy do czynienia z elementami drewnianymi, które będą zalane betonem a następnie mogą zostać zakopane w gruncie lub poprzez beton będą miały z nim kontakt, musimy zadbać o szczelną warstwę izolacyjną. Wówczas musimy zaopatrzyć się w papę lub folię budowlaną. Jednak w odróżnieniu od opisanego wyżej przypadku należy elementy drewniane szczelnie owinąć warstwą izolacyjną. Spowoduje to, że wilgoć nie przeniknie do drewna i będzie ono zabezpieczone przez wiele lat. Dopiero po zabezpieczeniu, np. słupków ogrodzeniowych czy elementów konstrukcyjnych altany warstwą izolacyjną możemy przystąpić do zalewania ich betonem.
Unikajmy zalewania drewna betonem
Generalnie, jeżeli jest taka możliwość to powinniśmy unikać sytuacji, w której drewno jest zalewane betonem lub ma pośredni lub bezpośredni kontakt z gruntem.
Obecnie nie ma potrzeby zakopywania elementów konstrukcyjnych lub słupków ogrodzeniowych w ziemi. Przeznaczone są do tego celu metalowe elementy typu kotwy, które wbija się w grunt lub zatapia w betonowych wylewkach i dopiero do nich mocuje elementy drewniane, wcześniej zaimpregnowane Impregnatem Konstrukcyjnym.