Wróć do artykułów

Ręcznie czy natryskowo? - metody nakładania impregnatów do drewna. Poradnik

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewno, zwłaszcza narażone na działanie czynników atmosferycznych czy szkodników, musi być regularnie impregnowane. Jednak aby impregnacja była skuteczna, musi być wykonana nie tylko odpowiednim preparatem, ale także w odpowiedni sposób.

Drewno narażone na wodę w postaci deszczu

Jak nakładać impregnaty do drewna?

Aplikacja impregnatu na drewniane powierzchnie może być wykonana ręcznie – techniką malowania, lub maszynowo – natryskiem. Wybór sposobu impregnacji uzależniony jest przede wszystkim od wielkości zabezpieczanej powierzchni. Szybkość nakładania impregnatu natryskiem jest dużo większa niż pędzlem czy wałkiem, a nałożone warstwy są równomierne. Jednak, co istotne, nie każdy impregnat można nakładać maszynowo – należy przed aplikacją produktu sprawdzić zapisy w karcie technicznej produktu. Do malowania natryskiem zazwyczaj przeznaczone są bezbarwne impregnaty do drewna konstrukcyjnego, np. Vidaron Impregnat Do Drewna Konstrukcyjnego.

Przygotowanie powierzchni pod impregnat

Surowe drewno przeznaczone do impregnowania powinno być oczyszczone i suche, gładkie, wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam. Drewno zażywiczone i zatłuszczone należy przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć. Jeśli drewno było już wcześniej impregnowane lub malowane, stare powłoki należy usunąć ręcznie lub za pomocą szlifierki. Warto pamiętać, że wilgotne drewno nie wchłonie impregnatu.

Drewniane deski do budowy

Powierzchnie narażone na długotrwałe osadzanie się wody i śniegu  powinny być gładkie bez ubytków, wyrwań, dokładnie zapolerowane, a kanty i ostre krawędzie powinny być zaokrąglone tak, aby promień wynosił minimum 2mm.  Umożliwia to naniesienie takiej samej ilości produktu jak na powierzchnie płaskie (produkt nie spłynie). Na powierzchniach poziomych narażonych na zaleganie wody i śniegu zaleca się wykonanie skosu minimum 15° w celu szybkiego odprowadzenia wody.

Impregnowanie

Preparat do impregnacji należy przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu lub kartą techniczną i nakładać w określonych przez producenta warunkach: odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Powierzchnie drewniane najlepiej najpierw pomalować bezbarwnym Impregnatem Ochronnym Gruntującym Vidaron, a następnie po 24 godzinach przetrzeć papierem ściernym, odpylić i zabezpieczyć Impregnatem Powłokotwórczym Vidaron w kolorze. Impregnat w kolorze należy nałożyć równomiernie na całą powierzchnię, a po około 10 minutach od nałożenia rozetrzeć suchym pędzlem wzdłuż słojów drewna. Kolejne warstwy impregnatu nakładać w 12 godzinnych odstępach, nie zapominając o szlifowaniu międzywarstwowym. Impregnat – w zależności od preparatu – nakłada się pędzlem, wałkiem lub pistoletem natryskowym. W każdym przypadku nadmiar impregnatu trzeba rozetrzeć suchym pędzlem. Pozostawienie nadmiaru impregnatu na powierzchni drewna lub jego niedokładne roztarcie może skutkować późniejszym łuszczeniem się powłoki podczas eksploatacji. Powierzchnia uzyskuje pełne właściwości użytkowe najwcześniej po 7 dniach.

Impregnacja drewnianych desek przez fachowca

Jak często impregnować drewno?

To, jak często powinniśmy impregnować drewno, zależy od preparatu, jaki wybraliśmy. Vidaron Impregnat Do Drewna Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy, jeśli jego aplikacja jest poprzedzona warstwą bezbarwnego impregnatu gruntującego, np. Vidaron Impregnat Ochronny – Gruntujący to aż 6 lat gwarancji na skuteczną ochronę drewna!

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jak impregnować drewno konstrukcyjne - porady eksperta

Jak impregnować drewno konstrukcyjne - porady eksperta

Przeczytasz w 3 min

Impregnat czy olej do drewna? - odnawianie mebli ogrodowych w praktyce

Impregnat czy olej do drewna? - odnawianie mebli ogrodowych w praktyce

Przeczytasz w 4 min

Impregnacja modrzewiowych desek tarasowych – krok po kroku

Impregnacja modrzewiowych desek tarasowych – krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Kolorowe impregnaty do drewna – jak wybrać odpowiedni kolor?

Kolorowe impregnaty do drewna – jak wybrać odpowiedni kolor?

Przeczytasz w 3 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie