Wróć do artykułów

Co sadzić jesienią? 12 propozycji na piękny ogród

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

 • Rośliny ozdobne jesienią – dlaczego warto?
 • Co sadzić jesienią w ogródku? Najpiękniejsze rośliny ozdobne jesienią
 • Pielęgnacja roślin ozdobnych jesienią w ogrodzie

Choć kwitnący ogród kojarzy się raczej z wiosną i latem, jesienne miesiące mogą być równie urokliwe. Astry, chryzantemy, wrzosy, jeżówki i aksamitki to tylko niektóre z najpopularniejszych roślin ozdobnych jesienią. Do tego dochodzą jeszcze krzewy ozdobne i drzewka o liściach przebarwiających się o tej porze roku, a także piękne trawy i pnącza. 

W artykule znajdziesz informacje, jakie rośliny jesienią wyglądają najbardziej efektownie. Skupimy się na najpiękniejszych jesiennych bylinach, trawach, drzewkach i krzewach ozdobnych oraz kwiatach jednorocznych. Podpowiemy również nie tylko, co sadzić jesienią w ogródku, ale także jak to zrobić, aby rośliny przerwały mrozy. Doradzimy też, jak dbać o jesienne kwiaty. 

Co sadzić jesienią w ogródku? Chryzantemy! To jedne z najpopularniejszych kwiatów tej pory roku.
Co sadzić jesienią w ogródku? Chryzantemy! To jedne z najpopularniejszych kwiatów tej pory roku.

Rośliny ozdobne jesienią – dlaczego warto je sadzić?

Jesień to, zdaniem wielu osób, najpiękniejsza pora roku. Jeśli odpowiednio zaprojektujesz swoje rabaty, będą cieszyć oko także we wrześniu, październiku, a nawet w listopadzie. 

Podstawą jest taka kompozycja rabaty, aby znalazły się na niej rośliny o zróżnicowanym czasie kwitnienia. Zaczynamy od wiosennych cebul, czyli np. tulipanów, poprzez typowo letnie kwiaty jak róże czy hortensje aż po kwiaty, które swoją urodę pokazują we wrześniu czy październiku. Dzięki temu Twoje rabaty będą piękne przez wiele miesięcy. 

Jeżówka purpurowa to jedna z bylin, które kwitną od późnego lata przez całą jesień.
Jeżówka purpurowa to jedna z bylin, które kwitną od późnego lata przez całą jesień.

Co sadzić jesienią w ogródku? Najpiękniejsze rośliny ozdobne jesienią

Jakie rośliny ozdobne na jesień będą najlepszym pomysłem? Poniżej znajdziesz listę bylin, traw, krzewów ozdobnych oraz kwiatów jednorocznych i dwuletnich. 

Byliny

Jakie rośliny jesienią będą Twoimi najlepszymi przyjaciółmi? Przede wszystkim efektowne byliny, które zalicza się do roślin wieloletnich. 

Oto najpiękniejsze jesienne byliny:

 • Jeżówka purpurowa: bylina o różowo-purpurowych kwiatach. Kwitnie od lipca do końca października. Należy do rodziny astrowatych. Jej dorodne kwiatostany mogą sięgać od 1 metra do 1,5 metra. Ma małe wymagania glebowe, jest bardzo łatwa w uprawie. Lubi słońce, przyciąga motyle i inne owady.
 • Astry (marcinki): byliny kojarzone z ogrodem w stylu wiejskim. Mogą być niskie lub wysokie, o różnorodnej barwie, choć najczęściej spotkać możesz astry fioletowe. Ich nazwa oznacza gwiazdę i pochodzi od ich gwiaździstego kształtu.
 • Wrzos pospolity: niska wieloletnia krzewinka, występuje pospolicie w lasach i na łąkach, popularna także jako roślina ogrodowa. Tworzy charakterystyczne różowofioletowe kobierce. Preferuje suchą ziemię i słońce.
 • Krwawnik pospolity: to łatwa w pielęgnacji, kolorowa bylina, idealna do ogrodu w stylu wiejskim. Ma charakterystyczne drobne kwiaty i liście podobne do marchewkowej naci. Najlepiej rośnie na suchym i nasłonecznionym stanowisku.
Astry, zwane też marcinkami to popularne jesienne byliny. 
Astry, zwane też marcinkami to popularne jesienne byliny. 

Trawy ozdobne

Te modne i piękne rośliny szczególnie ładnie prezentują się właśnie jesienią. Co sadzić na jesień w ogrodzie z traw ozdobnych? 

 • Miskant chiński: jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych. Ma krzaczasty pokrój i widowiskowe kwiatostany, które przebarwiają się jesienią.
 • Rozplenica japońska: trawa ozdobna, która osiąga nawet 1,5 metra wysokości. Kwitnie późnym latem i jesienią, od sierpnia do października. Ma ciekawe czerwonobrązowe kłosy, które wystają wysoko ponad liście.
 • Trawa pampasowa: piękna, ale dosyć wrażliwa na mróz trawa ozdobna. Kwitnie we wrześniu i październiku. W czasie kwitnienia ma nawet 2 metry wysokości. Puszyste jasne wiechy to jej największa ozdoba.
 • Miskant olbrzymi: trawa ozdobna, która dorasta nawet do 4 metrów wysokości. Bardzo dekoracyjna, zachwyca pokrojem podobnym do fontanny. Szerokie liście przebarwiają się jesienią.
Miskant chiński rosnący w ogrodzie. 
Miskant chiński rosnący w ogrodzie. 

Krzewy ozdobne i pnącza

Krzewy, pnącza i drzewka ozdobne to doskonała dekoracja jesiennego ogrodu. Tworzą tło dla bylin i kwiatów jednorocznych. Najczęściej pięknie się przebarwiają, budując wymarzoną jesienną atmosferę w ogrodzie. 

Jakie rośliny ozdobne na jesień wybrać z krzewów ozdobnych? 

 • Winobluszcz trójklapowy: pnącze, którego ciemnozielone liście jesienią przebarwiają się na spektakularną ognistą czerwień. Najładniej wybarwia się na słońcu. Jest rośliną długowieczną i odporną na mróz. Pędy dorastają nawet do 20 metrów. Preferuje żyzną glebę, ale radzi sobie w każdych warunkach. Nie szkodzą mu nawet zanieczyszczenia i smog.
 • Klon palmowy: miniaturowe drzewko, którego liście jesienią przebarwiają się na czerwono. Ma bardzo ładny pokrój, wygląda orientalnie i idealnie nadaje się nawet do małych ogródków i do donic.
 • Trzmielina oskrzydlona: krzew ozdobny osiągający do 3 metrów wysokości. Liście pięknie przebarwiają się jesienią na czerwono. Roślina ma też ciekawe fioletowe owoce, trujące dla ludzi, ale chętnie jadane przez ptaki.
 • Ognik szkarłatny: ciernisty krzew, którego największą ozdobą są intensywnie pomarańczowe owoce, dojrzewające jesienią i oblepiające całe gałązki.
Jesienią winobluszcz przebarwia się na ciemną czerwień. 
Jesienią winobluszcz przebarwia się na ciemną czerwień. 

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

W ogrodzie posadzić możesz także kwiaty jednoroczne czy dwuletnie. Najlepszym wyborem, co sadzić jesienią będzie:

 • Chryzantema: bylina w polskich warunkach uprawiana jako kwiat jednoroczny. Choć kojarzy się z 1 listopada, efektownie wygląda także w ogrodzie, posadzona w gruncie, ale przede wszystkim w donicach i pojemnikach.
 • Szarłat zwisły: jednoroczna roślina z imponującymi kwiatostanami w różnych odcieniach czerwieni. Przewieszają się nad doniczką, tworząc efektowną dekorację kwitnącą do późnej jesieni.
 • Aksamitka: kwiat jednoroczny, chętnie uprawiany w gruncie i w donicach. Ma żółte lub pomarańczowe kwiatostany. Bardzo odporna, łatwa w uprawie, mało wymagająca.
 • Cynia wytworna: roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych. Ma charakterystyczne sztywne łodygi i ozdobne kwiaty, pojawiające się do końca września.
Jesienny kwiat jednoroczny – cynia wytworna. 
Jesienny kwiat jednoroczny – cynia wytworna. 

Pielęgnacja roślin ozdobnych jesienią w ogrodzie

Wiesz już, jakie rośliny jesienią wybrać do ogrodu. Teraz pozostała ostatnia ważna kwestia. Jak o nie dbać? 

Zasady są proste. Pielęgnację dopasuj do wymagań danej rośliny. Większość jesiennych kwiatów jednorocznych i bylin nie lubi mocnego podlewania. Prawie wszystkie cenią słoneczne stanowiska i żyzną ziemię. 

Zwróć uwagę, że  w jesiennym ogrodzie trzeba skupić się na regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów i opadłych liści – choć część tych ostatnich warto pozostawić na zimę dla ogrodowych żyjątek jak jeże. 

Jesień to również najlepszy czas, aby zakonserwować przed zimą o drewniane elementy małej architektury oraz drewniane donice i pojemniki, w których kwitną Twoje jesienne byliny czy kwiaty jednoroczne. 

Do pielęgnacji drewna w ogrodzie polecamy preparaty VIDARON. Donice drewniane odnowisz, korzystając np. z Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego VIDARON. To produkt, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno. Dodatkowo środek długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny. Dostępny jest w szerokiej gamie kolorów – dobierzesz odcień donicy do innych drewnianych elementów w ogrodzie oraz do jego stylu. 

Jakie rośliny ozdobne na jesień udekorują Twój ogród czy taras? Już wiesz!

Odpowiedź, co sadzić jesienią w ogrodzie, jest prosta. Łatwe w pielęgnacji rośliny ozdobne – byliny, krzewy i krzewinki oraz kwiaty jednoroczne, które odwdzięczą się efektownymi kwiatami i przebarwiającymi się liśćmi. Sprawdź też koniecznie, jakich produktów VIDARON najlepiej użyć, aby zabezpieczyć drewniane elementy w ogrodzie przed zimą!

Galeria zdjęć (6)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Kiedy przycinać drzewa owocowe? Zasady i terminy cięcia

Kiedy przycinać drzewa owocowe? Zasady i terminy cięcia

Przeczytasz w 0 min

Jak i kiedy sadzić kwiaty cebulowe? Poradnik ogrodnika

Jak i kiedy sadzić kwiaty cebulowe? Poradnik ogrodnika

Przeczytasz w 7 min

Jak i kiedy sadzić wrzosy? Zasady pielęgnacji

Jak i kiedy sadzić wrzosy? Zasady pielęgnacji

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie