Wróć do artykułów

Czym zabudować boki tarasu? Poradnik i inspiracje

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto zabudować boki tarasu?
  • Czym osłonić taras? Jaki materiał się sprawdzi w roli ściany tarasu?
  • Czym zabudować boki tarasu? Przegląd rozwiązań
  • Jak dbać o osłony tarasu z drewna?

Taras w domu to wyjątkowe miejsce w domu, gdzie możesz spędzać czas na samotnym relaksie z książką i kawą, czy na towarzyskim spotkaniu z bliskimi ludźmi. Nie zawsze jednak chcesz, aby prywatne chwile na trasie, były podziwiane przez sąsiadów czy przechodniów. M.in. po to powstały różnego typu osłony tarasu – z drewna, tkanin, plecionek, szkła.

W artykule podpowiadamy, jak zabudować taras, aby chronić przed niechcianymi spojrzeniami, ale także wiatrem i hałasem. Doradzimy, czym zabudować taras jeśli chcesz, aby było niedrogo, ale skutecznie. Pokażemy różne rozwiązania i omówimy ich zalety i wady. Wskażemy wreszcie, jak pielęgnować osłony tarasu z drewna, by długo pozostały jak nowe. Pomoże nam szeroka gama produktów VIDARON. 

ak zabudować taras? W tym przypadku wystarczyło drewno oraz zimozielone roślin.
Jak zabudować taras? W tym przypadku wystarczyło drewno oraz zimozielone roślin.

Dlaczego warto zabudować boki tarasu?

Ściana na tarasie jest potrzebna przede wszystkim, aby odgrodzić się od zimnych podmuchów wiatru. Jesienią i wiosną często jest zbyt chłodno, by spędzać czas na zewnątrz. Podmuchy mogą dodatkowo przynieść ze sobą piasek i liście, które zanieczyszczają podłogę  i osiadają na meblach. 

Aby niekorzystne warunki atmosferyczne nie zmniejszyły przyjemności posiadania własnego tarasu, potrzebne Ci będą osłony tarasowe boczne – drewniane lub wykonane z innych materiałów. Jak osłonić taras od wiatru? Ściana na tarasie powinna być na tyle szczelna, by chroniła przed wiatrem, ale na tyle przewiewna, by nie czuć się tu jak w przysłowiowej puszce. 

Drugie ważne zadanie ściany na tarasie to zapewnienie prywatności. Nikt nie lubi czuć się obserwowanym podczas odpoczynku na leżaku czy spotkań z rodziną. Nawet jeśli utrzymujesz przyjacielskie kontakty z sąsiadami, potrzebujesz miejsca, które będzie komfortowe, prywatne, osłonięte przed wzrokiem z okien i z ulicy. Ścianka na taras albo inne przesłony, np. z żywych roślin spełnią to zadanie znakomicie. 

Jak osłonić taras od sąsiadów? Jednym z rozwiązań jest ściana tarasu wykonana z tworzywa lub tkaniny.
Jak osłonić taras od sąsiadów? Jednym z rozwiązań jest ściana tarasu wykonana z tworzywa lub tkaniny.

Czym osłonić taras? Jaki materiał się sprawdzi w roli ściany tarasu? 

Czym zabudować boki tarasu? Zacznijmy od wyboru materiałów. Niektóre pozwalają zabudować taras całkowicie, inne tylko częściowo. Jedne są długowieczne, inne wymagają wymiany co sezon lub kilka lat.

Doskonałym materiałem na ścianę tarasu jest drewno. Osłony tarasowe boczne drewniane są trwałe i wytrzymałe. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji przy pomocy środków do drewna VIDARON będą służyć wiele lat. Zaletą drewnianych osłon tarasu jest też naturalny, ładny wygląd. Możesz wybrać ścianki, które pasują do ogrodu i domu w każdym stylu – od nowoczesnego po rustykalny czy boho. Drewno doskonale łączy się też z innymi materiałami jak kamień, płytki gresowe czy szkło oraz tworzy klimat zielonego salonu – przytulnego miejsca do relaksu. 

Materiałami, które równie często wykorzystuje się do tego, by osłonić taras od wiatru, jest też szkło lub przezroczyste tworzywo. Możesz z ich pomocą zamienić taras w ogród zimowy. Szklane panele wyglądają nowocześnie i minimalistycznie, mogą jednak nadmiernie nagrzewać tę przestrzeń. 

Mniej trwałymi rozwiązaniami na to, jak osłonić taras od sąsiadów czy wiatru, są zasłony z tkanin i przesłony z mat i plecionek. Ich zalety to na pewno ładny wygląd i duża możliwość wyboru kolorów oraz wzorów. Wady – mała wytrzymałość. To osłony, które raczej wymienia się po  1-2 sezonach. 

Taras delikatnie osłonięty przy pomocy drewnianych paneli. Po impregnacji środkami VIDARON, np. Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym drewniane ogrodzenie tarasu będzie służyło wiele sezonów.
Taras delikatnie osłonięty przy pomocy drewnianych paneli. Po impregnacji środkami VIDARON, np. Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym drewniane ogrodzenie tarasu będzie służyło wiele sezonów. 

Czym zabudować boki tarasu? Przegląd rozwiązań

Czym obłożyć boki tarasu? Poniżej przestawiamy najpopularniejsze pomysły. 

Drewniane panele ogrodzeniowe

Czym obłożyć boki tarasu? Drewniane panele ogrodzeniowe możesz kupić w każdym sklepie ogólnobudowlanym. Są jedną z najtańszych opcji na zabudowanie tarasu. Możesz wybrać panele szczelne lub ażurowe i dostosować ich wysokość do Twoich potrzeb. 

Panele drewniane miewają wygląd nowoczesny lub rustykalny. Dobrym pomysłem jest zastosowanie na tarasie takich samych paneli, których używasz jako ogrodzenia. Pozwoli to zachować spójność całej kompozycji. 

Drewniane shuttersy

Droższa, ale zdecydowanie bardziej elegancka opcja na to, czym zabudować taras to shuttersy. Co to takiego? To osłona tarasu z drewna, którą stanowią przesuwne okiennice wykonane z poziomych drewnianych lameli. Możesz kontrolować ich kąt nachylenia, dzięki czemu decydujesz, ile światła dziennego wpada na taras. 

W razie potrzeby shuttersy da się ukryć całkowicie, aby odsłonić taras lub wręcz przeciwnie - można je też całkowicie zasunąć i stworzyć jednolitą ścianę, co sprawdzi się np. w upalny dzień czy w słoneczne popołudnie. 

Maty osłonowe

Najtańsze dostępne rozwiązanie na to, jak osłonić taras od wiatru, słońca czy wzroku sąsiadów. Maty najczęściej wykonuje się z bambusa, innych plecionek lub sztucznych tworzyw. Są dosyć wytrzymałe. Wyglądają ładnie, szczególnie jeśli lubisz stylistykę boho. 

Maty montuje się na siatce lub innym rodzaju „rusztowania”. Ich minusem jest więc to, że taras będzie ogrodzony siatką, co nie każdemu się spodoba. 

Szklane panele przesuwne

Zabudowa szklana to trwały i efektowny, ale drogi sposób na osłonięcie tarasu. Ścianki ze szkła mogą mieć mniejszą lub większą grubość. Montuje się je na specjalnych profilach aluminiowych, po których mogą się przesuwać dzięki wózkom jezdnym. 

Panele szklane bardzo skutecznie chronią taras przed deszczem i wiatrem. Aby osłoniły go przed ciekawskim wzrokiem, można dodatkowo zamontować eleganckie zasłony, niczym w oknach. Szklane panele sprawiają, że taras może służyć jesienią i zimą jako oranżeria. Dzięki temu, że panele się przesuwa, łatwo tu wpuścić świeże powietrze. 

Markizy boczne

Rozwiązanie dedykowane domom w stylu nowoczesnym. Markizy tarasowe mogą mieć różne kolory, a szeroki wybór tkanin pozwala wybrać rozwiązanie na mniejszy i większy budżet. Montuje się je najczęściej do konstrukcji z wbudowaną sprężyną, która napręża tkaninę. Gdy chcesz, możesz łatwo zwinąć markizę i schować ją, podobnie jak żaluzje, do kasety. 

Naturalna osłona tarasu z roślin

Ostatni pomysł na to, czym osłonić taras od wiatru, słońca i sąsiadów, to zielona ściana. W najprostszej wersji mogą to być po prostu duże donice (np. drewniane), ustawione wzdłuż tarasu. Warto w nich posadzić iglaki czy drzewka rosnące kolumnowo – jak np. tuje. Sprawdzą się też wysokie trawy, np. miskant chiński czy miskant olbrzymi. Dobrym gatunkiem do roli przesłony tarasu są również choinki kanadyjskie albo jałowce pospolite. 

 Nowoczesny taras z przesłoną ze szpaleru zrobionego z tuj. 
Nowoczesny taras z przesłoną ze szpaleru zrobionego z tuj. 

Jak dbać o osłony tarasu z drewna? 

Aby osłona tarasu służyła Ci więcej niż jeden sezon, koniecznie trzeba o nią dbać. Dotyczy to wszystkich materiałów – drewna, ale także szkła, plecionek czy tworzywa. Po zimie niezbędne jest więc mycie i oczyszczanie paneli z piasku, ziemi i innych zabrudzeń.

Drewniane osłony tarasu musisz koniecznie co najmniej raz w roku zaimpregnować. Zabezpieczysz je w ten sposób przed wilgocią i promieniami UV, a dodatkowo odświeżysz kolor. 

Do pielęgnacji drewnianych paneli lub shuttersów polecamy środki VIDARON. Jednym z nich jest np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Uwydatnia on piękno naturalnego drewna, impregnuje, wzmacnia i chroni je przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo tworzy na powierzchni drewna ochronną powłokę odporną na biokorozję − siniznę, grzyby pleśniowe oraz glony. Jeśli połączysz go z Impregnatem Ochronnym Do Drewna Gruntującym VIDARON, zyskasz dodatkową ochronę drewna. 

Szklane panele w roli bocznej osłony tarasu. 
Szklane panele w roli bocznej osłony tarasu. 

Czym zabudować boki tarasu? Masz odpowiedź!

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki, czym zabudować boki tarasu, okazały się dla Ciebie przydatne. Podpowiadamy, że naturalnym i ponadczasowym rozwiązaniem na ścianę na taras jest drewno. Szeroka gama środków VIDARON pomoże Ci o nie zadbać. Sprawdź możliwości produktów VIDARON już dziś. 

Galeria zdjęć (5)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Drewniane parawany do ogrodu, na taras i balkon - porady i inspiracje

Drewniane parawany do ogrodu, na taras i balkon - porady i inspiracje

Przeczytasz w 3 min

Najlepsze rośliny na taras całoroczne − poradnik dla miejskich ogrodników

Najlepsze rośliny na taras całoroczne − poradnik dla miejskich ogrodników

Przeczytasz w 7 min

Jakie drewno na taras wybrać? 10 polecanych rodzajów

Jakie drewno na taras wybrać? 10 polecanych rodzajów

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie