Wróć do artykułów

Drewniane parawany do ogrodu, na taras i balkon - porady i inspiracje

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Drewniane parawany to świetny sposób na to, żeby urozmaicić aranżację tarasu, balkonu lub ogrodu. Mogą jednak pełnić także praktyczną funkcję, na przykład osłaniajacą, odgradzającą czy zabezpieczającą. Jak wykorzystać parawany ogrodowe w pomysłowy sposób? Zajrzyj do naszego poradnika z inspiracjami!

Z tego artykułu dowiesz się:

● Jak kreatywnie wykorzystać parawany drewniane do ogrodu

● Jak zastosować drewniane parawany balkonowe

● W jakim celu użyć parawanów drewnianych w domu

Drewniany parawan

Parawany drewniane do ogrodu - jak je kreatywnie wykorzystać?

Parawany ogrodowe drewniane to must have każdej osoby, która lubi dobrze zorganizowaną przestrzeń, w której panuje absolutny ład i porządek. Jak go wykorzystać? Tak naprawdę lista pomysłów nie ma końca - trudno o bardziej praktyczny i uniwersalny element aranżacji ogrodu. Przede wszystkim przyda się do wydzielania kameralnej przestrzeni, kiedy przeszkadza nam bliskość ulicy czy podwórka sąsiadów. Pomalowany na ładny kolor parawan drewniany, połączony ze skrzyniami na rośliny czy kwietnikami z kutego żelaza, będzie tworzył wrażenie intymności i nadawał ogrodowi charakteru. Ażurowe, lżejsze parawany drewniane do ogrodu można potraktować jako rodzaj podpory dla winorośli, na przykład montując je na bocznych ścianach tarasu. Jeśli nie chcesz, żeby parawan drewniany szybko uległ zniszczeniu, koniecznie zabezpiecz go przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi, na przykład malując go dokładnie Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną Vidaron w odcieniu, który będzie pasować do reszty aranżacji tarasu czy do mebli ogrodowych. To produkt, który z jednej strony zabezpiecza drewno przed działaniem promieni słonecznych, wody czy niskich temperatur, a z drugiej - podkreśla naturalny rysunek słojów drewna.

Parawany drewniane do ogrodu są też niezastąpioną deską ratunku, jeśli chcemy w estetyczny sposób zasłonić przed wzrokiem gości mniej atrakcyjne części ogrodu, takie jak kompostownik, śmietnik, składzik z narzędziami czy przestrzeń gospodarcza dla zwierząt.

Drewniany parawan na tarasie

Parawany drewniane na balkon - zainspiruj się naszymi pomysłami!

Parawany balkonowe drewniane też posłużą Ci na kilka sposobów. Przede wszystkim mogą odegrać rolę ścianek balkonu, dzięki czemu osoby korzystające z jego uroków będą mogły się poczuć nieco bardziej swobodnie. Na wysokich ażurowych parawanach można zamontować dekoracje, na przykład lampiony z papieru czy sznur lampek outdoorowych. Drewniane parawany ogrodowe montowane na balkonie mają też inną zaletę: skutecznie zabezpieczają przed nieprzyjemnymi podmuchami wiatru. Możesz je też zamontować z myślą o kotach, które często lubią niebezpieczne zabawy na barierkach balkonu. Jeśli parawany balkonowe drewniane to niekoniecznie Twój styl, możesz postawić na modele z poliestru czy płótna naciągniętego na przykład na aluminiowych ramach.

Drewniany parawan na balkonie

Parawany drewniane… do domu? Sprawdź najlepsze pomysły na ich zastosowanie!

Parawany drewniane przydadzą się też w domu. To całoroczna opcja, z której warto skorzystać z myślą o estetyce wnętrza, a także jego funkcjonalności. Parawany przydadzą się przede wszystkim do wydzielanie poszczególnych stref w ramach jednego open space'u. Przykład? Drewniana ścianka, na przykład składająca się z trzech części, może stworzyć w większej sypialni dodatkową przestrzeń na toaletkę i garderobę, w której można się w poczuciu intymności oddawać rytuałom upiększającym czy w spokoju przymierzać ubrania. Drewniane parawany pokojowe są też polecane przez stylistów wnętrz do salonów, w których oddzielają strefę wypoczynkową od jadalnianej czy służącej do pracy. W takie parawany drewniane do domu zainwestuj zwłaszcza, jeśli posiadasz kawalerkę, w której pokój dzienny wieczorami zamienia się w sypialnię. Jeśli chcesz zachować naturalne piękno drewna, uwydatnij je, pokrywając parawan Lakierem Akrylowym Vidaron, który szybko schnie, ma łagodny zapach i jest całkowicie bezpieczny w stosowaniu do wewnątrz.

Drewniane lamelki we wnętrzu

Czy inwestycja w parawany drewniane do ogrodu ma sens? Jak najbardziej! Takie rozwiązanie jest nie tylko wysoce estetyczne, ale też bardzo praktyczne. Jeśli zależy Ci na stworzeniu wrażenia stylowego tarasu oddzielonego od reszty świata albo na zasłonięciu mniej reprezentatywnych części ogrodu, właśnie drewniane parawany ogrodowe będą strzałem w dziesiątkę!

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Popularne rośliny cieniolubne do ogrodu – jakie kwiaty lubią cień?

Popularne rośliny cieniolubne do ogrodu – jakie kwiaty lubią cień?

Przeczytasz w 4 min

Gra świateł w ogrodzie - inspirujące efekty świetlne do ogrodu

Gra świateł w ogrodzie - inspirujące efekty świetlne do ogrodu

Przeczytasz w 4 min

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Przeczytasz w 5 min

Domek drewniany dla dzieci do ogrodu − jak zrobić go krok po kroku?

Domek drewniany dla dzieci do ogrodu − jak zrobić go krok po kroku?

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie