Wróć do artykułów

Drewniany stojak na wino – zrób to sam!

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Elegancki stojak na wino nie tylko ułatwia przechowywanie alkoholu, ale także może być wspaniałą ozdobą salonu czy kuchni. To również ciekawy pomysł na prezent urodzinowy dla krewnych lub znajomych. Stojak na wino nie musi być banalny, może być ciekawy i oryginalny, zwłaszcza, jeśli sam go wykonasz.

Samodzielnie zrobiony stojak na wino będzie wyjątkową dekoracją wnętrza i tanim sposobem na bezpieczne i estetyczne przechowywanie alkoholu. Idealnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do tego drewna – materiału, który jest trwały i pasuje do każdego wnętrza. Aby stojak z drewna był naprawdę elegancki i nietuzinkowy warto dodać do niego elementy wykonane z naturalnej skóry. Zobacz, jak sam możesz wykonać stojak na wino z drewna!

Drewniany stojak na wino – potrzebne narzędzia i akcesoria

Do wykonania stojaka na wino potrzebne będą:

- deska z drewna sosnowego

- skóra naturalna

Lakier Bezpodkładowy VIDARON

- Farba Tablicowa MAGNAT

- pędzel

- mały wałek flokowy

- mała kuweta malarska

- taśma malarska

- miara krawiecka lub linijka

- ołówek

- wiertarka

- nożyczki

- dziurkacz

- wkręty metalowe

- śrubokręt

Drewniany stojak na wino

Na gładkiej i czystej desce sosnowej odmierz miejsca na otwory. Musisz wykonać sześć otworów – po dwa równolegle do siebie. Pierwsze dwa wywierć na wysokości 18 cm poniżej górnej krawędzi deski, dwa kolejne 21 cm niżej od pierwszych i kolejne dwa – również 21cm niżej od poprzednich.

Następnie pomaluj deskę bezbarwnym Lakierem Bezpodkładowym VIDARON Półmat. Lakier nakładaj przy pomocy pędzla z miękkim włosiem. Nałóż dwie warstwy – zgodnie z zaleceniami producenta. Pozostaw do wyschnięcia.

Teraz przygotuj skórę naturalną. Wytnij z niej prostokąt o wymiarach 18cm x 36cm. Następnie potnij na paski o szerokości 3cm (wzdłuż dłuższej krawędzi). Na obu końcach wszystkich pasków wykonaj otwory przy pomocy dziurkacza.

Kiedy deska całkowicie wyschnie, wyklej na jednym z jej końców kwadrat przy pomocy taśmy malarskiej, a następnie pomaluj go Farbą Tablicową MAGNAT. Do malowania użyj małego wałka flokowego. Poczekaj aż farba wyschnie, a następnie zerwij taśmę.

Kolejny krok to przymocowanie pasków ze skóry do deski. Każdy pasek złóż na pół, łącząc oba końce ze sobą, a następnie przymocuj je do deski w miejscach wykonanych wcześniej otworów. W tym celu użyj pasujących do otworów metalowych wkrętów. Przykręć je mocno śrubokrętem. W uchwytach będziesz mógł umieścić później butelki wina.

Na koniec w miejscu, które pomalowałeś farbą tablicową, napisz białą kredą wyraz „WINO”. Stojak jest gotowy do użycia!

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie