Wróć do artykułów

Drewno rodzime – najpopularniejsze gatunki i zastosowanie

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Gatunków rodzimego drewna jest wiele, a ich różnorodność sprawia, że mają szerokie zastosowanie. Są znacznie łatwiej dostępne niż gatunki egzotyczne i nie trzeba ich transportować z odległych zakątków wiata, a co za tym idzie – zwykle są znacznie tańsze. Sprawdź, czym charakteryzują się najpopularniejsze w Polsce gatunki drewna.

Ścięte drewno w lesie

Drewno rodzime – zastosowanie i charakterystyka gatunków miękkich

Drewno miękkie jest łatwe w obróbce, a do tego szeroko dostępne. Co za tym idzie, zwykle jest też przystępne cenowo. Jednymi z najpopularniejszych gatunków są:

Sosna – ma żółtobiałą (rzadziej czerwonobiałą) barwę. Jest silnie nasycone żywicą i włókniste, a jego słoje są mocno widoczne. Drewno sosnowe jest łatwe w obróbce, stosunkowo mocne i wytrzymałe. Łatwo je strugać, piłować, frezować i suszyć. Ma jednak skłonności do powstawania wypaczeń i pęknięć. Niezaimpregnowane może być podatne na ataki owadów i grzybów, a także na wilgoć.

Wykorzystuje się je m.in. w budownictwie, stolarce okiennej i drzwiowej czy górnictwie, do produkcji sklejki, wełny drzewnej, papieru i podkładów kolejowych.

Świerk – ma biało-żółty odcień i wyraźnie zaznaczone słoje. Szybko schnie, jest podatne na klejenie, łatwo je malować i lakierować. Stosunkowo łatwe w obróbce. Wykorzystuje się je w budownictwie, stolarce, sztukaterii, do produkcji wysokiej jakości papieru, wełny drzewnej czy instrumentów muzycznych.

Obróbka drewnianych pali

Drewno rodzime – gatunki twarde

Drewno twarde jest zwykle wytrzymałe i bardziej odporne na uszkodzenia niż drewno miękkie, a ponadto rośnie wolniej. Często wpływa na jego wyższą cenę. Do najpopularniejszych gatunków należą:

Dąb – jeden z najcenniejszych gatunków drewna w Europie. Ma wyjątkowe walory estetyczne, a do tego jest niezwykle trwałe. Odpowiednia konserwacja pozwoli zachować piękny i szlachetny wygląd, a także walory techniczne nawet przez setki lat. Miodowo-złoty kolor z biegiem czasu przyjmuje eleganckie odcienie ciemno lub jasnobrązowe. Słoje dębu są proste i równo rozłożone, a drewno ma wyraźnie zaznaczone pory.

Drewno dębowe jest trudniejsze w obróbce niż np. rodzime drewno sosnowe. Wykorzystuje się je m.in. do produkcji mebli czy przedmiotów dekoracyjnych, a także podłóg, tarasów, schodów, okiennic zewnętrznych czy okładzin elewacji zewnętrznych.

Cięcie-desek

Modrzew – ma odcień, na pograniczu żółci i czerwieni. Sęki modrzewia są nieregularne i małe, a słoje układają się w lekko faliste wzory. Ponadto modrzew jest drewnem bardzo wytrzymałym i trwałym, a także odpornym na działanie wody morskiej. Wykorzystuje się je w budownictwie, stolarce okiennej i drzwiowej, na tarasach, pomostach, podłogach czy boazerii, a także do produkcji elementów konstrukcyjnych i mebli. Modrzew nie sprawia problemów podczas szlifowania czy lakierowania. Wyzwaniem może być obróbka mechaniczna (z uwagi na twarde sęki i dużo żywic).

Ciekawostka! Jeśli lubisz zapach drewna, wykorzystanie w domu, mieszkaniu czy ogrodzie rodzimego drewna modrzewiowego będzie dobrym pomysłem. Gatunek ten zawiera duże ilości żywic i jest bardzo aromatyczny.

Jesion – twarde, bardzo wytrzymałe i sprężyste drewno rodzime o różnorodnych odcieniach – od jasnożółtych do jasnobrązowych. Ma wyraźne słoje i nieregularne pręgi. Nie sprawia trudności podczas polerowania, wiercenia czy wbijania gwoździ. Podczas kontaktu z wodą traci swoje właściwości, a także jest podatne na powstawanie przebarwień, zgnilizn czy pęknięć. Należy dobrze je zaimpregnować i konserwować.

Drewno jesionowe wykorzystuje się do wyrobu podłóg, schodów czy stolarki okiennej i drzwiowej, a także do produkcji śmigieł lotniczych, sprzętu sportowego, boazerii wewnętrznej czy drabin.

Orzech – wyjątkowo eleganckie i szlachetne drewno rodzime. Meble ogrodowe i meble do domu, sztukateria, dodatki dekoracyjne czy ramy obrazów produkowane z orzecha prezentują się dostojnie i wytwornie. Gatunek ten charakteryzuje się wyraźnymi słojami i różnorodnym rysunkiem, a także ciekawą kolorystyką – od brązowo-czarnej po jasnobrązową. Konieczna jest jednak jego odpowiednia impregnacja – zwłaszcza wtedy, gdy będzie narażone na działanie wilgoci czy trudnych warunków atmosferycznych.

Drewno orzechowe jest łatwe w obróbce – dotyczy to zarówno szlifowania czy malowania, jak i cięcia, toczenia i strugania. Wykorzystuje się je w rzemiośle artystycznym, stolarstwie, do produkcji mebli i sztukaterii, a także słupów, tralek, boazerii i okładzin.

Inne, popularne gatunki drewna rodzimego to m.in. topola, wierzba i jodła (gatunki miękkie), a także brzoza i buk.

W zależności od tego, gdzie w swoim domu zdecydujesz się na któryś z wyżej wymienionych rodzajów drewna musisz pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Do wnętrz znajdziesz takie produkty jak: Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON, którą pomalujesz balustradę, drzwi czy meble oraz Bejca do drewna VIDARON dzięki której pomalujesz drewniane parkiety, schody, meble, boazerie i antyki. Na zewnątrz, potrzeba produktów, które zabezpieczą drewno i zapewnią im długą ochronę. Świetnie sprawdzi się tutaj zestaw dwóch preparatów: VIDARON Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący oraz VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy, który pozwoli Ci również wybarwić drewno na wybrany kolor.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie