W branży drzewnej używa się bardzo wielu gatunków drewna. Różnią się one między sobą takimi właściwościami, jak m.in. twardość, łatwość obróbki czy dekoracyjność. Zobacz, gdzie znajdują zastosowanie najpopularniejsze gatunki drewna w Polsce i które wybierać do swojego domu i ogrodu.
Rodzaje drewna i jego zastosowanie
1. Drewno dębowe
Dąb jest jednym z najtwardszych gatunków drewna. Wytrzymały, odporny na ścieranie, wilgoć i ogień, odpowiednio zabezpieczony może przetrwać wieki w niezmienionym stanie. Jest chętnie wykorzystywany w przemyśle, meblarstwie, budownictwie. Produkuje się z niego meble, schody, podłogi, elementy konstrukcyjne, małą architekturę ogrodową, elementy wystroju wnętrz.
2. Drewno bukowe
Kolejnym popularnym w Polsce gatunkiem drewna jest buk. Ma wysoką twardość, ale jest podatne na kurczenie się oraz wilgoć. Jest łatwe w obróbce – łatwo się je szlifuje, poleruje, a także barwi – zarówno bejcą. Służy przede wszystkim do produkcji mebli giętych, schodów, progów, zabawek czy przyborów kuchennych.
3. Drewno jesionowe
Jesion, o czym nie wszyscy być może wiedzą, jest (podobnie jak dąb) bardzo twardym gatunkiem drewna. Ma pręgowane, bardzo dekoracyjne usłojenie – dzięki czemu jest bardzo chętnie stosowany w meblarstwie i stolarstwie. Z jesionu wykonuje się najczęściej podłogi, schody, meble, stolarkę okienno-drzwiową.
4. Drewno sosnowe
W przemyśle bardzo popularnym drewnem jest sosna – gatunek iglasty, dość miękki. Ma ładny żółto-biały kolor, jest łatwa w obróbce, ale wymaga impregnacji ze względu na podatność na choroby, gnicie, rozwój pleśni i owadów. Sosna jest przede wszystkim wykorzystywana do produkcji mebli i elementów wyposażenia wnętrz – charakterystyczne dla miłośników stylu skandynawskiego meble sosnowe z surowego drewna.
5. Drewno modrzewiowe
Inny gatunek iglasty to modrzew. Ma wysoką trwałość i wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Jednocześnie charakteryzuje się włóknistą strukturą i dużą ilością żywic, co czasem utrudnia jego obróbkę. Ciekawy żółto-czerwony kolor ładnie prezentuje się na meblach ogrodowych, altanach i tarasach, kontrastując z zielenią drzew, krzewów i roślin. Modrzew spotyka się również w postaci mebli, boazerii, stolarki okiennej i drzwiowej oraz jako belki, słupki i pomosty.
6. Drewno akacjowe
Robinia akacjowa to bardzo piękny gatunek drewna, który cechuje się wysoką twardością, trwałością oraz odpornością na owady i grzyby. Podobnie jak dąb, buk i sosna to jedno z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych krajowych gatunków. Używa się je między innymi do produkcji mebli i oklein, a także w branży farbiarskiej, garbarskiej oraz w snycerstwie. Ze względu na wysoką wytrzymałość i elastyczność drewna akacjowego używa się go również do budowy konstrukcji górniczych, masztów i beczek.
Dobór odpowiedniego drewna w domu i ogrodzie
Dlatego jeżeli chcesz mieć w domu piękne drewniane podłogi, które przetrwają lata – wybierz drewno dębowe. Podobnie w przypadku mebli – szlachetny dąb nie podda się próbie czasu i posłuży kolejnym pokoleniom. Marzysz o bardzo dekoracyjnych meblach z widocznym usłojeniem – wybierz jesion lub robinię akacjową. Jesion to również idealna propozycja dla domów piętrowych, w których główną rolę grają schody wewnętrzne. Wykonane z jesionu z pewnością wyróżnią każde wnętrze. Dla miłośników nowoczesnych i prostych rozwiązań świetnym wyborem będą meble i dodatki wykonane z drewna sosnowego lub bukowego – ich jasny odcień pasuje do minimalistycznych wnętrz utrzymanych w neutralnej kolorystyce. W ogrodzie postaw na nietuzinkowy modrzew w charakterystycznym czerwonym odcieniu. Drewno to będzie idealne w przypadku mebli ogrodowych, stolików i ławek. Sprawdzi się również jako altana ogrodowa i płot, kontrastując z zielonymi roślinami oraz trawnikiem.
Pamiętaj, że nawet najtwardsze gatunki drewna wymagają okresowej pielęgnacji. Dlatego regularnie odświeżaj swoje drewniane meble, podłogi i schody. Dla podkreślenia naturalnego piękna drewna wybierz Bejcę VIDARON. Podłogi i parkiety drewniane zabezpieczysz Lakierem Bezpodkładowym VIDARON. Drewno wystawione na działanie czynników atmosferycznych ochroni Lakier Zewnętrzny marki VIDARON.