Chcesz mieć płot, którego będą zazdrościć Ci sąsiedzi? Aby drewniane ogrodzenie zachowało piękny wygląd i wytrzymałość, musisz odpowiednio o nie dbać. Podpowiadamy, jak czyścić, konserwować i odnawiać drewniany płot, aby utrzymać go w doskonałym stanie. Sprawdź nasze wskazówki!
Z tego artykułu dowiesz się:
• jak myć drewniane ogrodzenie,
• jak konserwować drewniane ogrodzenie,
• jak odnowić i zaimpregnować płot drewniany.
Czyszczenie płotu drewnianego przed malowaniem
Podstawowym elementem pielęgnacji drewnianego ogrodzenia jest utrzymanie go w czystości. Mech, glony i porosty, a także suche liście, błoto i piach – wszystkie te zabrudzenia nie tylko negatywnie wpływają na wygląd płotu, ale w dalszej perspektywie mogą też prowadzić do niszczenia drewna. Czym myć drewniane ogrodzenie? Zacznij od usunięcia suchych zabrudzeń za pomocą zmiotki lub miotły. Jeśli płot jest w dobrym stanie technicznym wystarczy regularne mycie ogrodzenia czystą wodą – w razie potrzeby z dodatkiem szarego mydła. Do tego zadania świetnie sprawdzi się myjka ciśnieniowa, a jeśli jej nie masz – zwykły szlauch.
Porada eksperta
Masz problem z usunięciem uporczywych zabrudzeń z płotu? Z ptasimi odchodami najlepiej poradzi sobie myjka ciśnieniowa, ale jeśli nie masz jej pod ręką, użyj szmatki i dużej ilości mydła. A jak wyczyścić drewniany płot z mchu i glonów? Najłatwiej pozbędziesz się ich przy pomocy szorstkiej szczotki. Po pozbyciu się plam i umyciu powierzchni należy ją przemyć benzyną ekstrakcyjną, odtłuścić i osuszyć. Dopiero po takim przygotowaniu drewna możesz przystąpić do dalszych prac.
Jak konserwować drewniane ogrodzenie?
Kolejny krok to staranna ocena stanu ogrodzenia. Dokładnie obejrzyj płot w poszukiwaniu uszkodzonych czy próchniejących desek. Sprawdź, czy drewno nie zostało w niektórych miejscach uszkodzone przez szkodniki, czy nie są na nim widoczne przebarwienia. Zwróć też uwagę na pęknięcia i wystające drzazgi. Jeśli stan sztachet pozostawia wiele do życzenia, najlepiej będzie wymienić je na nowe.
Jak odnowić drewniany płot, w którym zauważysz ubytki? Napraw je, aby uniknąć powstawania kolejnych uszkodzeń. W tym celu nałóż szpachlę do drewna VIDARON na oczyszczoną powierzchnię, używając do tego metalowej szpachelki. Produkt ten tworzy twardą, elastyczną powłokę w kolorze przypominającym naturalną barwę drewna. Dzięki temu szpachla nie rzuca się w oczy i pozwala łatwo naprawić pęknięcia w sztachetach ogrodzenia. Po wyschnięciu materiału dokładnie przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym, a następnie przejdź do impregnowania płotu.
Jak odnowić drewniany płot? Impregnowanie ogrodzenia
Po wykonaniu powyższych kroków konieczne jest zaimpregnowanie drewna. Dzięki regularnemu przeprowadzaniu tego zabiegu zapobiegniesz szarzeniu desek, ich niszczeniu, próchnieniu czy pleśnieniu. Dobry preparat, taki jak Impregnat Powłokotwórczy VIDARON zabezpieczy płot przed wilgocią, warunkami atmosferycznymi czy szkodliwym działaniem promieni UV. Po położeniu impregnatu zauważysz też efekt dekoracyjny – piękne wybarwienie i podkreślenie rysunku słojów. Uwaga: dla pełnej ochrony, przed aplikacją produktu nawierzchniowego trzeba zagruntować drewno Impregnatem Ochronnym Do Drewna Gruntującym – to bezbarwny, głęboko penetrujący preparat, który wzmacnia strukturę drewna oraz chroni przed sinizną i grzybami.
Jak zabezpieczyć drewniany płot impregnatem?
1. Jeśli to możliwe, przed impregnowaniem drewnianego ogrodzenia rozmontuj go i ułóż wszystkie deski na płasko.
2. Po oczyszczeniu dokładnie usuń starą warstwę farby i przeszlifuj deski wzdłuż słojów, używając papieru ściernego o gradacji 120-200.
3. Równomiernie nałóż na deski warstwę impregnatu przy użyciu pędzla. Po 10 minut rozetrzyj pozostałości suchym pędzlem.
4. Odczekaj 12 godzin i przeszlifuj powierzchnię desek przed malowaniem kolejnej warstwy.
5. Upewnij się, że wszystkie elementy ogrodzenia zostały pokryte impregnatem z każdej strony – dzięki temu płot uzyska pełną ochronę.
6. Po pełnym wyschnięciu złóż ogrodzenie. Gotowe!