Drewno, choć to piękny i szlachetny materiał, czasem potrafi przysporzyć problemów. Jednym z najczęstszych jest jego pękanie. Pęknięcia psują estetykę mebli i konstrukcji, ale mogą też osłabić ich wytrzymałość. Jakie są przyczyny pękania drewna i jak mu zapobiegać?
Spis treści:
- Pękanie drewna – przyczyny
- Jak zatrzymać pękanie drewna?
- Zapobieganie pękaniu drewna – jak właściwie przechowywać drewno?
- Pękanie drewna konstrukcyjnego – jak mu zapobiec?
- Pękanie ogrodowych mebli drewnianych. Co robić? Jak zapobiegać?
- Jak zlikwidować pęknięcie w drewnie gdy już się pojawi?
Drewno jest materiałem, który nawet po obróbce w dalszym ciągu pracuje – kurczy się i rozszerza, przez co na jego powierzchni mogą pojawiać się pęknięcia. Co zrobić, aby temu zapobiec? Jak zatrzymać pękanie drewna?
Kluczową sprawą dla zapobiegania pękaniu drewna jest poznanie jego przyczyn, w tym w szczególności tych związanych z wilgotnością drewna. W artykule znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące tych problemów.
Pękanie drewna – przyczyny
Pękanie ma związek z wilgotnością drewna. Pęknięcia w drewnie powstają przez nierównomierne i zbyt szybkie schnięcie. Drewno jest materiałem pochodzenia roślinnego, które posiada właściwości higroskopijne, czyli absorbuje wilgoć z otoczenia, a następnie w wyniku zmian temperatury powietrza tę wilgoć do otoczenia oddaje.
Wilgoć w trakcie wyparowania powoduje kurczenie się drewna. Z kolei podczas zwiększonej wilgotności włókna drewna pęcznieją. Zbyt szybkie, nierównomierne kurczenie i pęcznienie prowadzi do pękania drewna i powstawania szczelin w jego warstwach zewnętrznych i wewnętrznych.
Wśród przyczyn pękania drewna i czynników sprzyjających temu procesowi są również:
- zbyt szybkie i nierównomierne suszenie, które powoduje nierównomierne odparowywanie wilgoci, co prowadzi do pęknięć;
- nagłe zmiany temperatury również powodujące pękanie drewna. Szczególnie narażone są na to elementy drewniane na zewnątrz, narażone na działanie słońca, mrozu i deszczu;
- niewłaściwe przechowywanie. Drewno należy przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i wilgoci;
- niektóre wady drewna, takie jak sęki i pęknięcia rdzeniowe osłabiają strukturę drewna i czynią je bardziej podatnym na pękanie.
Jak zatrzymać pękanie drewna?
Czy jesteśmy w stanie zatrzymać ten proces, jakim jest kurczenie się i pękanie drewna? Owszem. Na pewno uchronimy drewno przed powstawaniem pęknięć, jeśli zadbamy o jego odpowiednie sezonowanie i suszenie. Długotrwałe składowanie materiału na świeżym powietrzu spowoduje równomierne i powolne wysychanie, a tym samym utratę wilgotności bez narażenia na pękanie.
Najlepiej suszyć je w naturalnych warunkach, w przewiewnym miejscu, zadaszonym przed deszczem. Można też oddać drewno do suszarni o regulowanej temperaturze i wilgotności.
Zapobieganie pękaniu drewna – jak właściwie przechowywać drewno?
Warto też pamiętać, że drewno można przechowywać na wolnym powietrzu jedynie w sztaplach, w których panują korzystne warunki jego suszenia i konserwacji. Niezbędne jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi elementami, co gwarantują specjalne przekładki. Nie należy też drewna trzymać bezpośrednio na ziemi. Miejsce przechowywania drewna od góry powinno być wyposażone w dach chroniący deski przed opadami atmosferycznymi oraz przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych.
Do projektów narażonych na działanie czynników atmosferycznych należy wybierać gatunki drewna odporne na wilgoć, np. dąb, modrzew czy jesion. Nie pękają one tak bardzo, jak inne gatunki. Znaczenie ma również właściwa obróbka drewna. Należy je obrabiać zgodnie z kierunkiem słojów.
Ważnym krokiem jest również zabezpieczenie drewna odpowiednim środkiem impregnującym, zanim zacznie być ono przez nas użytkowane. Szeroką gamę środków do impregnacji drewna używanego w ogrodzie czy na tarasie oraz drewna konstrukcyjnego znajdziesz w ofercie VIDARON.
Pękanie drewna konstrukcyjnego – jak mu zapobiec?
Wielu z nas najbardziej obawia się pękania drewna użytego do budowy domu. Jeżeli chcemy je odpowiednio zabezpieczyć przed niszczeniem zastosujmy specjalny Impregnat Konstrukcyjny marki VIDARON przeznaczony do zabezpieczenia drewna konstrukcyjnego przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych – m.in. wody i wilgoci, a także owadów i grzybów domowych powodujących głęboki rozkład drewna.
Impregnat głęboko penetruje drewno i – co bardzo ważne – jest niewymywalny. Zapewnia ochronę drewnu przez bardzo długi czas. VIDARON Impregnat Konstrukcyjny - koncentrat skutecznie chroni przed działaniem warunków atmosferycznych i może być pokryty dowolnym wyrobem nawierzchniowym.
W jaki sposób zabezpieczyć drewno konstrukcyjne przed pękaniem z pomocą Impregnatu Konstrukcyjnego VIDARON?
- Drewno przeznaczone do impregnacji powinno być oczyszczone i suche, o wilgotności nie przekraczającej 25%.
- VIDARON Impregnat Konstrukcyjny - koncentrat przed aplikacją należy rozcieńczyć w proporcji 1 kg na 9 l czystej wody. Trzeba go następnie mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia się preparatu.
- 5 minut przed każdym użyciem roztwór należy kolejny raz dokładnie przemieszać.
- Po wymieszaniu nakładamy go na oczyszczone i suche drewno.
- Roztwór najlepiej nanosić za pomocą pędzla lub natrysku – odstęp pomiędzy jedną a drugą warstwą to wtedy 2 godziny.
- Impregnat można też nanosić metodą zanurzeniową – tutaj minimalny odstęp między warstwami to co najmniej 30 minut.
- Potem pozostawiamy drewno do wyschnięcia na 72 godziny w zadaszonym miejscu.
- Aplikacja i wysychanie wyrobu nie może się odbywać się w złych warunkach atmosferycznych.
- Po upływie wyznaczonego przez producenta czasu możemy wykorzystać drewno do budowy dowolnej konstrukcji – zwłaszcza naszego domu.
Pękanie ogrodowych mebli drewnianych. Co robić? Jak zapobiegać?
Jak możemy uchronić meble drewniane przed pękaniem? Używając środka, który nie tylko zabezpieczy drewno przed warunkami atmosferycznymi ale także ograniczy pękanie oraz zabrudzenie powierzchni. Takim produktem jest Olej Do Drewna VIDARON. Dzięki zawartości wosku Carnauba olej chroni drewno oraz nadaje mu właściwości wodoodporne. Ponadto, gama 6 wyjątkowych kolorów nada naszym meblom piękny wygląd.
Olej polecany jest do tarasów i mebli ogrodowych oraz innej małej architektury ogrodowej. Głęboko wnika, odżywia i wzmacnia strukturę drewna oraz uwydatnia jego naturalne piękno. Tworzy powłokę odporną na grzyby pleśniowe i glony oraz charakteryzuje się podwyższoną odpornością na wodę i ścieranie.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie impregnatów VIDARON. Jako pierwszy należy użyć Impregnatu Ochronnego Do Drewna Gruntującego VIDARON. To głęboko penetrujący preparat zapewniający ochronę biologiczną drewna. Chroni przed sinizną, pleśnią, grzybami i owadami. Będzie też warstwą gruntującą pod impregnaty ochronno-dekoracyjne, np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Ten z kolei produkt impregnuje, wzmacnia i chroni drewno przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi.
Jak zlikwidować pęknięcie w drewnie gdy już się pojawi?
A co zrobić, jeżeli w naszym meblu pojawiło się pęknięcie? Czy można naprawić powstały ubytek? Tak i trzeba wykonać to jak najszybciej. Pęknięcia zamaskujemy akrylową Szpachlą Do Drewna VIDARON (można ją używać także na zewnątrz pomieszczeń).
Jest to specjalna masa dedykowana naprawie ubytków, szczelin i pęknięć w drewnie. Zawarta w produkcie terpentyna zapewnia dobrą przyczepność masy do podłoża, a mączka kwarcowa nadaje jej odpowiednią twardość i ułatwia dalszą obróbkę. Dzięki temu po wyschnięciu szpachlę można szlifować i polerować.
Nakładamy ją za pomocą metalowej szpachelki warstwą o grubości do 4 mm i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie szlifujemy i odpylamy. Jeżeli ubytek w drewnie jest duży, możemy nałożyć kolejne warstwy masy po wyschnięciu poprzednich.
Zaszpachlowaną powierzchnię mebla możemy zabezpieczyć dowolnym lakierem lub innym impregnatem, np. wspominanym wcześniej Olejem Do Drewna VIDARON.