Wróć do artykułów

Jak skutecznie zapobiegać pękaniu drewna? - porady eksperta

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewno jest materiałem, który nawet po obróbce w dalszym ciągu pracuje – kurczy się i rozszerza, przez co na jego powierzchni mogą pojawiać się pęknięcia. Co zrobić, aby temu zapobiec? Jak zatrzymać pękanie drewna?

Popękany bal drewna

Pękanie drewna – przyczyny

Pęknięcia w drewnie powstają przez nierównomierne i zbyt szybkie schnięcie. Drewno jest materiałem pochodzenia roślinnego, które posiada właściwości higroskopijne, czyli absorbuje wilgoć z otoczenia, a następnie w wyniku zmian temperatury powietrza tę wilgoć do otoczenia oddaje. Wilgoć w trakcie wyparowania powoduje kurczenie się drewna. Zbyt szybkie kurczenie prowadzi z kolei do pękania drewna i powstawania szczelin w jego warstwach zewnętrznych i wewnętrznych.

Jak zatrzymać pękanie drewna?

Czy jesteśmy w stanie zatrzymać ten proces, jakim jest kurczenie się i pękanie drewna? Owszem. Na pewno uchronimy drewno przed powstawaniem pęknięć, jeśli zadbamy o jego odpowiednie sezonowanie i suszenie. Długotrwałe składowanie materiału na świeżym powietrzu po zadaszeniem, spowoduje równomierne i powolne wysychanie, a tym samym utratę wilgotności bez narażenia na pękanie.

Ścięte drzewa 

Ważnym krokiem jest również zabezpieczenie drewna odpowiednim środkiem impregnującym, zanim zacznie być ono przez nas użytkowane.

Pękanie drewna konstrukcyjnego – jak mu zapobiec?

Wielu z nas najbardziej obawia się pękania drewna użytego do budowy domu. Jeżeli chcemy je odpowiednio zabezpieczyć przed niszczeniem zastosujmy specjalny Impregnat Konstrukcyjny marki VIDARON przeznaczony do zabezpieczenia drewna konstrukcyjnego przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych – m.in. wody i wilgoci, a także owadów i grzybów domowych powodujących głęboki rozkład drewna. Głęboko penetruje drewno i – co bardzo ważne – jest niewymywalny. Zapewnia ochronę drewnu przez bardzo długi czas.

Vidaron Impregnat Konstrukcyjny - koncentrat przed aplikacją należy rozcieńczyć w proporcji 1 kg na 9l czystej wody. Po wymieszaniu nakładamy go na oczyszczone i suche drewno (o wilgotności nie przekraczającej 25%). Roztwór najlepiej nanosić za pomocą pędzla lub natrysku bądź – metodą zanurzeniową w czasie nie krótszym niż 30 minut. Potem pozostawiamy drewno do wyschnięcia na 72 godziny w zadaszonym miejscu. Po upływie wyznaczonego przez producenta czasu możemy wykorzystać drewno do budowy dowolnej konstrukcji – zwłaszcza naszego domu.

Pękanie ogrodowych mebli drewnianych. Co robić? Jak zapobiegać?

Jak możemy uchronić meble drewniane przed pękaniem? Używając środka, który nie tylko zabezpieczy drewno przed warunkami atmosferycznymi ale także ograniczy pękanie oraz zabrudzenie powierzchni. Takim produktem jest Olej do mebli ogrodowych VIDARON. Dzięki zawartości wosku Carnauba olej chroni drewno oraz nadaje mu właściwości wodoodporne. Ponadto, gama 6 wyjątkowych kolorów nada naszym meblom piękny wygląd.

A co zrobić, jeżeli w naszym meblu pojawiło się pęknięcie? Czy można naprawić powstały ubytek? Tak i trzeba wykonać to jak najszybciej. Pęknięcia zamaskujemy akrylową Szpachlą do drewna VIDARON (można ją używać także na zewnątrz pomieszczeń). Jest to specjalna masa dedykowana naprawie ubytków, szczelin i pęknięć w drewnie. Zawarta w produkcie terpentyna zapewnia dobrą przyczepność masy do podłoża, a mączka kwarcowa nadaje jej odpowiednią twardość i ułatwia dalszą obróbkę. Dzięki temu po wyschnięciu szpachlę można szlifować i polerować.

Szpachla do drewna

Nakładamy ją za pomocą metalowej szpachelki warstwą o grubości do 4 mm i pozostawiamy do wyschnięcia. A następnie szlifujemy i odpylamy. Jeżeli ubytek w drewnie jest duży – możemy nałożyć kolejne warstwy masy po wyschnięciu poprzednich. Zaszpachlowaną powierzchnię mebla możemy zabezpieczyć dowolnym lakierem lub innym impregnatem, np. wspominanym wcześniej Olejem do drewna VIDARON.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Malowanie drewna na zewnątrz – jak malować stare i surowe drewno?

Malowanie drewna na zewnątrz – jak malować stare i surowe drewno?

Przeczytasz w 8 min

Jaka bejca do drewna na zewnątrz? Porady eksperta

Jaka bejca do drewna na zewnątrz? Porady eksperta

Przeczytasz w 4 min

Jak malować drewno wydajnie? Malowanie lakierobejcą krok po kroku

Jak malować drewno wydajnie? Malowanie lakierobejcą krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Szkodniki drewna − skąd się biorą i jak zabezpieczyć przed nimi drewno

Szkodniki drewna − skąd się biorą i jak zabezpieczyć przed nimi drewno

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie