Wróć do artykułów

Jak usunąć farbę lateksową z drewnianej powierzchni?

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Ogromną zaletą lateksowych farb jest ich trwałość – nie łuszczą się nie odpadają, ale… zawsze jest jakieś ale. Problem zaczyna się wtedy, gdy chcemy się takiej farby pozbyć z drewnianej powierzchni. Podpowiadamy, jak usunąć farbę lateksową z drewna.

Usuwanie zielonej farby z drewnianej powierzchni

Jak skutecznie zmyć farbę lateksową z drewnianej powierzchni?

Czasem zdarza się, że malując ściany lateksową farbą ubrudzimy niechcący drewnianą podłogę. Taką farbę należy jak najszybciej zmyć szmatką namoczoną w wodzie z dodatkiem mydła lub detergentu. Schody zaczynają się wówczas, jak farba zdąży wyschnąć. Można taką farbę próbować delikatnie zdrapać za pomocą specjalnej skrobaczki. Trzeba to jednak robić na tyle delikatnie, aby nie uszkodzić podłogi. Sytuacja jest prostsza, gdy usuwamy farbę z całej drewnianej powierzchni, przeznaczonej do ponownego malowania. Czym usunąć farbę lateksową z drewna?

Szlifowanie

To najprostszy i niezawodny sposób. Można użyć do tego papieru ściernego, można także wykorzystać nowoczesne technologie i wspomóc się profesjonalną szlifierką oscylacyjną – zwłaszcza jeśli powierzchnia do oczyszczenia jest duża. Płaska stopa szlifierki oscylacyjnej pozwala precyzyjnie usunąć warstwę farby bez uszkodzenia podłoża. Równie bezpieczna jest szlifierka taśmowa, która zamiast stopy ma rolki, a na nich pas papieru ściernego. Najłatwiej uszkodzić płaską powierzchnię mimośrodową, która ma okrągłą stopę obracającą się wokół swojej osi i jednocześnie wychylającą na boki. Okrągła stopa jest za to lepsza do usuwania farby z powierzchni zaokrąglonych.

Szlifowanie drzwi

 

Podczas szlifowania warto stopniowo przechodzić z poszczególnych gradacji papieru ściernego: zacząć od najgrubszego, nie pomijając kolejnych gradacji zakończyć na najdrobniejszym. Szlifowanie kontynuujemy aż do całkowitego usunięcia farby.

Specjalne środki do zmywania farb z powierzchni drewnianych

W sklepach budowlanych znajdziemy dość bogaty wybór specjalnych środków do usuwania farb z drewna. Takie zmywacze mają zazwyczaj żelową konsystencję i dzięki temu wnikają w oczyszczane powierzchnie. Nakłada się je obficie na farbę lateksową pędzlem lub szpachelką. W zależności od użytego preparatu, stara farba lateksowa napęcznieje lub pomarszczy się. Czas działania środka zmywającego zależy od rodzaju warstwy przeznaczonej do usunięcia i od jej grubości. Najlepiej obserwować działanie zmywacza i jak tylko warstwa do usunięcia jest wystarczająco odklejona bądź naruszona (z reguły po 3 do 45 min.), całość trzeba zeskrobać szpachelką.

Usuwanie starych powłok farby

Warto to robić ostrożnie, tak by nie uszkodzić powierzchni pod farbą. W razie potrzeby można pocierać zmywacz twardą szczotką (nylonową lub ze szczeciny), zawsze wzdłuż włókien drewna. Po wyschnięciu powierzchni oczyszczonej zmywaczem, wystarczy zmatowić ją drobnoziarnistym papierem ściernym. Tak przygotowaną powierzchnię można bejcować, olejować, lakierować lub malować ponownie. Jedyną wadą takiego zmywacza jest wysoka cena i słaba wydajność – przy dużej powierzchni koszt usunięcia farby może być całkiem spory. Jednak mimo wszystko warto zaopatrzyć się w taki preparat i użyć go przynajmniej w newralgicznych miejscach, w których użycie szlifierki jest niewystarczające lub mogłoby uszkodzić powierzchnię.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Łuszczenie się farby na drewnie - jak temu zapobiec?

Łuszczenie się farby na drewnie - jak temu zapobiec?

Przeczytasz w 4 min

Jak skutecznie usunąć farbę olejną z drewna?

Jak skutecznie usunąć farbę olejną z drewna?

Przeczytasz w 3 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie