Z artykułu dowiesz się:
- Rodzaje wałków do malowania
- Dopasowanie wałka do rodzaju farby
- Wybór wałka do różnych powierzchni drewnianych
Dobrze pomalowane drewno odwdzięcza się estetycznym wyglądem przez lata i ozdabia mieszkanie, dom lub ogród. Zastosowanie odpowiedniego produktu do malowania pozwala też chronić drewniane elementy przed uszkodzeniami, skrajnymi temperaturami, wilgocią i zużyciem.
Niezależnie, czy przystępujemy do zabezpieczania drewna świeżego, czy też konserwujemy powierzchnie już wcześniej malowane, warto się do tego dobrze przygotować. Zacznij od zakupu odpowiednich narzędzi!
Rodzaje wałków do malowania
Malowanie drewna wałkiem wykonuje się zazwyczaj, gdy trzeba pokryć farbą większe powierzchnie. Dlatego doskonale sprawdzi się np. przy malowaniu drewnianych ścian budynków, płotów i parkanów, desek podłogowych czy tarasowych, a także dużych mebli, ławek i huśtawek.
Warto wspomnieć, że wałkiem doskonale maluje się elementy drewnianych konstrukcji przed przystąpieniem do montażu. Układa się je wówczas obok siebie i maluje jednocześnie. Użycie wałka pozwala zaoszczędzić sporo czasu.
Oczywiście wałki różnią się też między sobą rozmiarami. Te najbardziej praktyczne mają szerokość od około 15 do 25 cm, ale dostępne są też wałki szerokie zarówno na kilka, jak i kilkadziesiąt centymetrów. Im większa powierzchnia do malowania, tym większego wałka możesz użyć. Do drobnych elementów polecamy zastosować mniejszy wałek albo wąski pędzel.
Dopasowanie wałka do rodzaju farby
Jakim wałkiem malować drewno? W głównej mierze zależy to od rodzaju stosowanego produktu.
W ofercie VIDARON do nakładania przy pomocy wałka nadają się m.in.:
- Lakier Bezpodkładowy VIDARON – szybkoschnący lakier, który charakteryzuje się łagodnym zapachem, doskonałą rozlewnością i przyczepnością do podłoża. Jest odporny na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i plamy. Stosuje się go z powodzeniem do lakierowania parkietów, schodów, boazerii, mebli. W każdym z tych zastosowań duże i płaskie powierzchni najlepiej lakierować przy pomocy wałka.
- Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON – produkt, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno. Dodatkowo długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor. Wyróżnia się odpornością na deszcz oraz szybkim wysychaniem. Można nim impregnować i malować ogrodzenia i bramy, altany i drewutnie, drzwi, okna, meble oraz elementy dekoracyjne drewna. Przy większych i płaskich powierzchniach można zastosować wałek.
- Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON – tworzy na drewnie trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie. Skutecznie zabezpiecza drewno przed działaniem słońca (UV), wody, śniegu i mrozu. Zachowuje naturalny rysunek słojów drewna. Można nią malować m.in. meble ogrodowe, altany, drewutnie, ogrodzenia i bramy, pergole, drzwi oraz okna. Aby uzyskać efekt gładkiej powierzchni, możesz użyć wałka.
- Lakier Akrylowy VIDARON – lakier do wnętrz, szybkoschnący, o łagodnym zapachu. Tworzy trwałą powłokę, podkreśla i zachowuje naturalny kolor drewna, wydobywając jego piękno. Nadaje się do zabezpieczania drewnianych zabawek, mebli czy boazerii. Można go nakładać przy pomocy wałka.
- Pokost Lniany VIDARON – bezbarwny, naturalny produkt, który głęboko penetruje i wzmacnia strukturę drewna. Polecany jest do mebli wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, altan, pergoli, ogrodzeń, balustrad, drzwi, okien, boazerii i parkietów.
Poza rozmiarem i rodzajem produktu do malowania, wałek ma jeszcze kilka istotnych parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę. Pierwszy z nich to materiał, z jakiego jest wykonany.
Na rynku dostępne są wałki z włosia naturalnego, syntetycznego oraz gąbkowe. Te pierwsze, wykonane np. z wełny, stosuje się najczęściej do farb na bazie rozpuszczalników chemicznych. Wynika to z dwóch przyczyn – po pierwsze włókna naturalne są odporne na działanie tych substancji i nie ma ryzyka, że materiał wałka zareaguje z farbą. Po drugie, właściwości fizyczne wałków naturalnych, w tym ich chłonność, ułatwiają malowanie i gwarantują dobry efekt.
Wałków wykonanych z tworzyw syntetycznych używa się z kolei do farb wyprodukowanych na bazie wody. W tym przypadku farba wodno-rozpuszczalna nie będzie wsiąkać we włókna wałka. Optymalizuje to malowanie oraz pozwala uniknąć chlapania i zacieków.
Wałki z gąbki to z kolei najlepsze narzędzia do rozprowadzania farb olejnych. Charakteryzują się dużą chłonnością i – przy odpowiedniej technice – wydajnością malowania. Farby olejne można też nakładać wałkami z włosiem naturalnym.
Warto pamiętać, że dobre preparaty do malowania i zabezpieczania drewna dają dość dużą swobodę wyboru narzędzia. Przykładowo Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON może być z powodzeniem nanoszona różnymi rodzajami wałków, a także pędzlem lub poprzez natrysk. Podobnie Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON najlepiej rozprowadzać wałkiem lub poprzez zanurzenie.
Jaki wałek do malowania drewna
Poza materiałem wykonania wałka liczy się też długość, a nawet grubość włosia. Malowanie drewna wałkiem w przypadku gdy mamy do czynienia z gładką i wyszlifowaną powierzchnią wymaga zastosowania modelu o krótkim włosie. Na tak przygotowaną powierzchnię nie należy nakładać produktu nadmiernie, aby uniknąć zacieków i właściwie podkreślić fakturę drewna.
W przypadku drewna o powierzchni nierównej, np. frezowanego albo noszącego ślady zużycia, warto sięgnąć po wałek o dłuższym włosiu. Chłonie on wówczas więcej farby, a następnie pozwala dotrzeć do wszystkich, nawet trudniej dostępnych miejsc.
Jeszcze jedna praktyczna uwaga co do wykorzystywania wałka. Ważna jest nie tylko długość narzędzia i włosia, ale też zasięg, czyli wysokość, na jaką możemy malować. Jeśli przed Tobą malowanie dużej i wysokiej powierzchni, warto zaopatrzyć się w specjalny teleskopowy uchwyt do wałka.
Wiesz już, jaki wałek do malowania drewna wybrać. Przepis na sukces to dobre narzędzie, odpowiedni preparat do drewna VIDARON i Twój zapał! Życzymy powodzenia i satysfakcji w pracy z drewnem – naturalnym i szlachetnym materiałem. A po więcej inspiracji zapraszamy na stronę Vidaron.pl. Znajdziesz tam szeroką ofertę produktów do pielęgnacji i zabezpieczenia drewna na zewnątrz, jak i wewnątrz domu.