Wróć do artykułów

Jakie narzędzia stosować do malowania drewna?

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Rynek preparatów chemicznych do pielęgnacji i dekoracji drewna jest pełen produktów o różnych właściwościach i składzie. Dzięki temu wybór preparatu jest łatwiejszy, biorąc również pod uwagę to, że różne produkty pozwolą nam osiągnąć podobne rezultaty. Jednak należy pamiętać, że aplikacja lazur, lakierów, bejc czy impregnatów nie może być przeprowadzana takim samym rodzajem narzędzi. Dobór odpowiedniego wałka lub pędzla może okazać się kluczowy dla ergonomii pracy i zabezpieczenia drewna.

Kiedy drewno malować pędzlem a kiedy wałkiem?

Wybór pomiędzy malowanie pędzlem a wałkiem zależy w głównej mierze od tego, jaki przedmiot czy element zamierzamy pomalować. Większą wydajność w malowaniu dużych powierzchni bezsprzecznie pomoże nam osiągnąć wałek (podłogi, elewacje, ściany). Dodatkowo nie zostawia on smug i zużywa mniejsze ilości preparatu. Wydaje się również niezastąpionym narzędziem w malowaniu, np. wysokich partii elewacji. Możemy wówczas użyć „wysięgnika teleskopowego” i nie potrzebujemy drabiny.

Pędzel do malowania drewna


Wałek jednak nie sprawdzi się w malowaniu precyzyjnym detali, krawędzi, zakamarków (meble, sztukateria, wnęki, narożniki, płoty, pergole). Dzięki różnym szerokościom i kształtom pędzli pomagają one dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. Pędzel sprawdzi się również w malowaniu zagłębień, ponieważ włosie łatwiej dotrze w nierówności powierzchni niż runo wałka.

Jak dobrać wałek do malowania drewna?

Jeżeli chodzi o malowanie drewna to dobór wałków jest dosyć prosty. Praktycznie zawsze malujemy drewno szlifowane, o równej powierzchni, pozbawione powierzchni chropowatych. Dlatego dobieramy wałki o krótkim runie, które idealnie nadają się do powierzchni gładkich lub gąbkowe.

Wałek do malowania drewna

Należy pamiętać, że nie każdy wałek nadaje się do malowania każdym preparatem. Oczywiście możemy również dobierać wałki do preparatów na podstawie rodzaju runa. Wałki nylonowe oraz poliestrowe idealnie nadają się do preparatów wodorozcieńczalnych, ponieważ nie chłoną wody. Wałki welurowe, moherowe czy gąbkowe nadają się do aplikacji preparatów rozpuszczalnikowych.

Jak dobrać pędzel do malowania drewna?

Jeżeli chodzi o dobór pędzli to oprócz kształtów szerokości również musimy wybrać pędzel pod dany preparat. Dodatkowo, tak jak w przypadku wałków możemy pędzel dopasować do powierzchni gładkich lub chropowatych. Pędzle o grubszym włosiu najlepiej stosować do powierzchni szorstkich i chropowatych, a te z miękkim – do gładkich.

Jeżeli chodzi o dobór pędzla do preparatu to na rynku dostępne są dwa rodzaje tych narzędzi:

- pędzle o włosiu naturalnym – najczęściej jest to włosie końskie lub świńskie, odporne na zginanie i zagniecenia. Przeznaczone są do farb rozpuszczalnikowych. W mniejszym stopniu przeznaczone są do farb wodorozcieńczalnych, ponieważ chłoną wodę (Impregant Ochronno-Dekoracyjny, Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna, Lakier Zewnętrzny),

Pędzel uniwersalny o włosiu naturalnym

pędzle o włosiu sztucznym – mieszanka poliuretanu i poliestru. Są elastyczne i nie chłoną wody. Dlatego przeznaczone są do preparatów wodorozpuszczalnych.

Pędzel o włosiu sztucznym do farb rozpuszczalnikowych

 

Pędzle naturalne mogą gubić włosie, dlatego przed malowaniem warto przeszlifować przeszlifowanie włosie papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczymy jego końcówki i usuniemy luźne włosy, które mogłyby pozostać na malowanej powierzchni.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie