Wróć do artykułów

Impregnacja i malowanie drewna ogrodowego

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Elementy architektury ogrodowej takie jak altany, pergole, balustrady i meble nawet, gdy są wykonane z najbardziej szlachetnych gatunków drewna wymagają zabezpieczenia, które pozwoli na zachowanie jego estetyki i trwałości. Zabezpieczenie nie jest jednak wieczne. W całym okresie użytkowania drewnianych przedmiotów należy dokonywać okresowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Drewniany plac zabaw

Drewno jak każdy materiał naturalny ulega biodegradacji. Elementy drewniane w ogrodzie przede wszystkim narażone są na oddziaływanie warunków atmosferycznych, mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby oraz owady. Jednak wszystkim tym zjawiskom można zapobiegać poprzez stosowanie odpowiednich środków ochronnych. Z zabezpieczania drewna impregnatami chemicznymi nie warto rezygnować. Niezakonserwowane drewno, wystawione na działalność negatywnych warunków atmosferycznych pęka, łuszczy się i degraduje. Jego wytrzymałość maleje a utraconej estetyki można nigdy nie odzyskać.
Dlatego powinniśmy impregnować drewno. W tym celu można stosować Impregnat Ochronno–Dekoracyjny VIDARON. W przypadku pierwszego malowania przedmiotu wykonujemy malowanie impregnatem bezbarwnym, który zapewnia ochronę biologiczną drewna. Następnie nakładamy dwie warstwy impregnatu w wersji kolorowej dla pełnej ochrony i dekoracji drewna.  Jeżeli dokonujemy okresowych zabiegów pielęgnacyjnych stosujemy wyłącznie impregnat w wersji kolorowej po wcześniejszym przygotowaniu powierzchni poprzez szlifowanie.

Przygotowanie podłoża

Przed przeprowadzeniem impregnacji drewno ogrodowe musi być suche, wolne od zanieczyszczeń a jego powierzchnia równa. Wszelkie zabrudzenia, zażywiczenia lub tłuste plamy usuwa się benzyną ekstrakcyjną. Nierówności należy przeszlifować papierem ściernym o gradacji dobranej do stopnia nierówności (150 – 200). Należy pamiętać o trudno dostępnych miejscach i jednakowym wykończeniu całej powierzchni aby warstwa dekoracyjna dała jednolity efekt. Końcowym etapem przygotowania podłoża jest odkurzenie powierzchni z pyłu.
Przez rozpoczęciem malowania należy przygotować potrzebne narzędzia oraz miejsce pracy. Nie zapomnij o zapoznaniu się z charakterystyką używanych produktów.

Impregnacja – ochrona biologiczna

Elementy drewniane wystawione na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć Impregnatem Ochronnym Gruntującym Vidaron w wersji bezbarwnej. Jest to podkład biologicznie zabezpieczający drewno malowane następnie impregnatem kolorowym.
Malowanie drewna ogrodowego należy przeprowadzać w bezdeszczową pogodę w temperaturze od 5 do 25 st. C. Przed malowaniem impregnat należy dokładnie wymieszać. Do nakładania preparatu używamy pędzla przeznaczonego do wyrobów rozpuszczalnikowych. W przypadku pędzla uniwersalnego, konieczne może okazać się przeszlifowanie włosia papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczymy jego końcówki i usuniemy luźne włosy, które mogłyby pozostać na impregnowanej powierzchni.

Impregnacja drewna ogrodowego
Preparat nanosimy równomiernie na całą powierzchnię. Pomalowane elementy należy pozostawić do wyschnięcia na 12 godzin.

Impregnacja – dekoracja i pełna ochrona

Po aplikacji wersji bezbarwnej należy nałożyć Impregnat Ochronno-Dekoracyjny VIDARON w wersji kolorowej. Nadaje impregnowanym elementom eleganckie matowe wykończenie, podkreślające naturalny rysunek słojów drewna. Zapewnia 6-letnią Gwarancję Skutecznej Ochrony.

Impregnowanie drewna

Preparat ten nanosimy równomiernie na całą powierzchnię. Po 10 minutach można zaobserwować matowienie powierzchni. Wówczas należy rozetrzeć preparat półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna. Rozcieranie należy rozpocząć od powierzchni malowanych jako pierwsze. Dzięki temu uzyskamy równomierną barwę pozbawioną smug i skaz. Pomalowane elementy należy pozostawić do wyschnięcia na 12 godzin.

Szlifowanie międzywarstwowe

Aby uzyskać pełną ochronę drewna należy zastosować dwie warstwy impregnatu w wersji kolorowej. Jednak przed jej aplikacją należy wykonać szlifowanie międzywarstwowe. Proces ten ma na celu wyrównanie podniesionych włókien drewna oraz zwiększenie przyczepność następnej warstwy wyrobu. Do szlifowania międzywarstwowego używamy papieru ściernego o gradacji 320. Powierzchnię odpylamy przy pomocy odkurzacza lub szmatki.

Odpylenie malowanej powierzchni

Impregnacja – aplikacja kolejnej warstwy

Aplikację drugiej warstwy impregnatu przeprowadzamy równomiernie na całej powierzchni elementów drewna ogrodowego. Nie zapominamy o rozcieraniu preparatu półsuchym pędzlem. Drewno uprzednio zaimpregnowane będzie przyjmować kolejną porcję preparatu trochę wolniej. Dlatego rozcieranie należy rozpocząć po dłuższym czasie niż w przypadku pierwszej warstwy. Dokładna aplikacja i roztarcie impregnatu wzdłuż słojów drewna pozwala na osiągnięcie powierzchni o głębokim kolorze bez smug i skaz.

Aplikacja impregnatu

Schnięcie drugiej warstwy impregnatu wynosi ok. 12 godzin.

Mycie narzędzi

Ostatnim etapem pracy jest czyszczenie narzędzi. Pędzel czyścimy rozcieńczalnikiem olejno–ftalowym.

Drewniany leżak

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie