Wróć do artykułów

Jak usuwać stare powłoki lakiernicze z drewna? Narzędzia i preparaty do oczyszczania drewna

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Po długim okresie jesienno-zimowym elementy stolarki otworowej czy meble ogrodowe wymagają renowacji. Dokonujemy jej także hobbystycznie, chcąc przywrócić starym meblom dawną świetność. Pierwszym krokiem w renowacji jest oczyszczenie drewnianych przedmiotów ze starych powłok środków chemicznych zabezpieczających drewno. Przed położeniem świeżych warstw preparatów zabezpieczających drewno, należy usunąć warstwę wierzchnią, która nie spełnia już swojej funkcji i jest nieestetyczna. Jest kilka sposobów, które nam to ułatwią.

Szlifowanie drewna

Usuwanie starych powłok z drewna nie jest wbrew pozorom zajęciem trudnym i można je wykonać samodzielnie. Trzeba po prostu dobrać odpowiednie narzędzie oraz – w zależności od niego – zachować odpowiednie środki ostrożności.

Tradycyjny papier ścierny i nowoczesne szlifierki

Najprostszym narzędziem, które wykorzystuje się do usuwania zniszczonych warstw z drewnianych powierzchni jest papier ścierny. Ten tradycyjny sposób sprawdza się przede wszystkim w przypadku małych powierzchni oraz miejsc trudno dostępnych, problemowych, jak krawędzie, wgłębienia, żłobienia. Papier z łatwością do nich dotrze i usunie resztki lakieru.

Szlifowanie drewnianego stołu

Bardziej zaawansowaną metodą, najlepszą zwłaszcza przy oczyszczaniu dużych powierzchni jest szlifierka. Obecnie na rynku mamy kilka rodzajów szlifierek, które sprawdzą się przy tego typu pracach.

Szlifowanie drewna szlifierką
Szlifierki taśmowe pomagają pozbyć się lakieru z dużych, płaskich powierzchni. Pozwalają na uzyskanie gładkiej powierzchni w bardzo krótkim czasie. Nie sprawdzą się jednak w przypadku szlifowania miejsc tuż przy ścianie, gdyż krawędź taśmy nie pokrywa się z krawędzią stopy i nie dociera we wszystkie zakamarki.
Ten problem rozwiążemy używając szlifierek mimośrodowych lub oscylacyjnych. Szlifierka mimośrodowa ma okrągłą, obracającą się wokół własnej osi stopę, która będzie idealna przede wszystkim w przypadku usuwania lakieru z zaokrąglonych powierzchni. Może jednak niszczyć drewno podczas szlifowania powierzchni płaskiej. Nie trzeba się tego obawiać przy pracy ze szlifierką oscylacyjną, której stopa ma kształt prostokąta lub kwadratu i wygładza zarówno duże powierzchnie, jak i krawędzie i miejsca trudno dostępne.

Szlifowanie drewna
Używając szlifierki należy pamiętać, aby zaczynać usuwanie popękanej warstwy papierem o wysokiej gradacji. Z czasem, kiedy powierzchnia staje się gładsza, stosujemy papier o niższej gradacji.
Bardzo ważne jest, aby przy pracy z tymi narzędziami założyć rękawice ochronne oraz maskę na twarz. Uchroni nas to przed pyłem i drzazgami, które powstają podczas szlifowania.

Usuwanie powłok lakierniczych gorącym powietrzem

Aby efektywnie oczyścić drewno z pozostałości po lakierze, farbie czy bejcy powinniśmy zdecydować się na opalarkę. To elektronarzędzie emituje gorące powietrze o temperaturze od 50 do 650ºC. Pod jego wpływem warstwa lakieru nagrzewa się, marszczy i mięknie. A potem można ją łatwo usunąć za pomocą metalowej szpachelki.

Usuwanie powłok gorącym powietrzem
Trzeba jednak uważać, by nie podpalić drewna i samemu nie ulec poparzeniu. Dlatego tak ważne jest założenie odzieży ochronnej i rękawic, a także ostrożne obchodzenie się z tym sprzętem. Ten sposób nie należy do łatwych, najlepiej przeprowadzić próbę na kawałku niepotrzebnego drewna.

Wykorzystanie środków chemicznych

Takie środki są bardzo dobre przy usuwaniu starej farby z drewna. Najczęściej mają konsystencję żelu, którego warstwę (tak grubą, jak zaleca producent) nakłada się na powierzchnię za pomocą pędzla. Żel przenika do warstwy wierzchniej, zmiękczając ją, natomiast nie dociera do drewna i nie namacza go, dlatego jest tak bezpieczny w użyciu. Napuchnięta warstwa farby lub kleju daje się łatwo usunąć metalową szpachlą lub skrobakiem. To idealne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku miejsc trudno dostępnych, rzeźbionych.
Wadą stosowania tego typu środków jest wysoka cena, przy jednoczesnym dużym zużyciu produktu. Trzeba także zachować ostrożność, ponieważ preparaty te są żrące i łatwopalne. Oczyszczanie elementów drewnianych ze starej farby przy użyciu środków chemicznych należy przeprowadzać w pomieszczeniach wentylowanych, z dala od źródła ognia.

Producenci proponują nam całą gamę produktów i narzędzi, które ułatwią nam renowację mebli i elementów stolarki otworowej. Wybór zależy tylko od nas. Do oczyszczenia drzwi i okien najlepszym rozwiązaniem będzie opalarka lub szlifierka. Z kolei stary lakier z mebli usunie żelowy zmywacz. Krawędzie i wgłębienia najlepiej wygładzimy papierem ściernym. Mając tak wiele możliwości z powodzeniem możemy samodzielnie odnowić sprzęty i przedmioty z drewna.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jak usunąć rysy i ubytki – renowacja drewna przy użyciu szpachli

Jak usunąć rysy i ubytki – renowacja drewna przy użyciu szpachli

Przeczytasz w 5 min

Jak usunąć farbę lateksową z drewnianej powierzchni?

Jak usunąć farbę lateksową z drewnianej powierzchni?

Przeczytasz w 3 min

Jak zabezpieczyć drewno przed wyciekiem żywicy i usunąć ślady?

Jak zabezpieczyć drewno przed wyciekiem żywicy i usunąć ślady?

Przeczytasz w 5 min

Jak skutecznie usunąć farbę olejną z drewna?

Jak skutecznie usunąć farbę olejną z drewna?

Przeczytasz w 3 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie