Wróć do artykułów

Jak usuwać stare powłoki lakiernicze z drewna? Narzędzia i preparaty do oczyszczania drewna

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Po długim okresie jesienno-zimowym elementy stolarki otworowej czy meble ogrodowe wymagają renowacji. Dokonujemy jej także hobbystycznie, chcąc przywrócić starym meblom dawną świetność. Pierwszym krokiem w renowacji jest oczyszczenie drewnianych przedmiotów ze starych powłok środków chemicznych zabezpieczających drewno. Przed położeniem świeżych warstw preparatów zabezpieczających drewno, należy usunąć warstwę wierzchnią, która nie spełnia już swojej funkcji i jest nieestetyczna. Jest kilka sposobów, które nam to ułatwią.

Szlifowanie drewna.

Usuwanie starych powłok z drewna nie jest wbrew pozorom zajęciem trudnym i można je wykonać samodzielnie. Trzeba po prostu dobrać odpowiednie narzędzie oraz – w zależności od niego – zachować odpowiednie środki ostrożności.

Tradycyjny papier ścierny i nowoczesne szlifierki

Najprostszym narzędziem, które wykorzystuje się do usuwania zniszczonych warstw z drewnianych powierzchni jest papier ścierny. Ten tradycyjny sposób sprawdza się przede wszystkim w przypadku małych powierzchni oraz miejsc trudno dostępnych, problemowych, jak krawędzie, wgłębienia, żłobienia. Papier z łatwością do nich dotrze i usunie resztki lakieru.

Szlifowanie drewnianego stołu

Bardziej zaawansowaną metodą, najlepszą zwłaszcza przy oczyszczaniu dużych powierzchni jest szlifierka. Obecnie na rynku mamy kilka rodzajów szlifierek, które sprawdzą się przy tego typu pracach.

Szlifowanie drewna szlifierką.
Szlifierki taśmowe pomagają pozbyć się lakieru z dużych, płaskich powierzchni. Pozwalają na uzyskanie gładkiej powierzchni w bardzo krótkim czasie. Nie sprawdzą się jednak w przypadku szlifowania miejsc tuż przy ścianie, gdyż krawędź taśmy nie pokrywa się z krawędzią stopy i nie dociera we wszystkie zakamarki.
Ten problem rozwiążemy używając szlifierek mimośrodowych lub oscylacyjnych. Szlifierka mimośrodowa ma okrągłą, obracającą się wokół własnej osi stopę, która będzie idealna przede wszystkim w przypadku usuwania lakieru z zaokrąglonych powierzchni. Może jednak niszczyć drewno podczas szlifowania powierzchni płaskiej. Nie trzeba się tego obawiać przy pracy ze szlifierką oscylacyjną, której stopa ma kształt prostokąta lub kwadratu i wygładza zarówno duże powierzchnie, jak i krawędzie i miejsca trudno dostępne.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jak usunąć rysy i ubytki – renowacja drewna przy użyciu szpachli

Jak usunąć rysy i ubytki – renowacja drewna przy użyciu szpachli

Przeczytasz w 5 min

Jak usunąć farbę lateksową z drewnianej powierzchni?

Jak usunąć farbę lateksową z drewnianej powierzchni?

Przeczytasz w 7 min

Jak zabezpieczyć drewno przed wyciekiem żywicy i usunąć ślady?

Jak zabezpieczyć drewno przed wyciekiem żywicy i usunąć ślady?

Przeczytasz w 5 min

Jak skutecznie usunąć farbę olejną z drewna?

Jak skutecznie usunąć farbę olejną z drewna?

Przeczytasz w 3 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie