Żywicowanie drewna to niezwykle częsta przypadłość. Jakie są tego powody? Jak zahamować wyciek żywicy, a przede wszystkim – czym usunąć żywicę, aby nie uszkodzić drewna? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w artykule!
Spis treści:
- Dlaczego na drewnie pojawiają się wycieki żywicy? Przyczyny
- Jak usunąć żywicę z drewna?
- Czym zabezpieczyć drewno przed żywicą?
- Usuwanie żywicy – to prostsze, niż myślisz!
Dlaczego na drewnie pojawiają się wycieki żywicy? Przyczyny
Nawet najpiękniej wykonane schody, altana, balustrada, okna, płot czy drzwi nie będą wyglądać estetycznie, gdy pojawią się na nich plamy z żywicy. Jakie są jednak powody powstawania na drewnie tej powłoki?
Żywica to substancja o charakterystycznym, balsamicznym zapachu, wydzielana głównie przez drzewa iglaste, a zwłaszcza sosnę. Być może kojarzysz ją np. z… jubilerstwa, czy medycyny! Żywica od wieków z powodzeniem wykorzystywana jest do tworzenia biżuterii, ale też wyrobu klejów, farb, kosmetyków, rozpałek, a nawet maści i leków. Wbrew pozorom niektóre meble zostają nawet celowo ozdobione wyciekami żywicy, co nadaje im nietuzinkowego charakteru.
A dlaczego drzewo w ogóle wydziela plamy z żywicy? Wycieki z iglaków są całkowicie normalne i zwykle pojawiają się na powierzchni pęknięć materiału. Na szczęście nie jest to powód do strachu, a usuwanie żywicy nie jest trudnym zajęciem. Jak się jej pozbyć? Dowiesz się z kolejnej części artykułu.
Jak usunąć żywicę z drewna?
Samo pozbycie się żywicy z drewna nie jest trudne i świetnie sprawdzą się do tego domowe sposoby. Czym usunąć żywicę? Zanim zaczniesz pracę, warto jednak pamiętać, że nie należy usuwać świeżego wycieku żywicznego. Dlaczego? Jego wilgoć i kleistość wskazują na fakt, że proces przesiąkania jeszcze się nie zakończył. Krople żywicy zostawiamy więc na powierzchni do momentu ich wyschnięcia i krystalizacji i dopiero wtedy zabieramy się do ich oddzielenia od powierzchni drewna.
Jak usunąć żywicę, gdy nacieki są suche i stare? Plam najszybciej pozbędziesz się za pomocą ostrego narzędzia, np. noża. Jeśli jednak boisz się uszkodzenia powierzchni drewna, ogniska żywicy możesz spróbować dokładnie oczyścić szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem na bazie acetonu, terpentyną lub benzyną. Do tego zabiegu możesz również użyć 5% roztworu sody kaustycznej. Po wyługowaniu żywicę trzeba kilkakrotnie zmyć ciepłą wodą z niewielkim dodatkiem kwasu octowego. Nie należy tego robić przy dużym nasłonecznieniu, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia powłoki ochronnej na drewnie. Po zmyciu żywicy wystarczy przemyć drewno ciepłą wodą. Po wyschnięciu drewnianą powierzchnię należy przeszlifować papierem ściernym i odświeżyć jego powłokę zewnętrzną.
A jeśli się ubrudziłeś się przy pracy, jak usunąć żywicę z ubrania? W tej sytuacji idealnie sprawdzi się ocet pomieszany z wodą w odpowiednich proporcjach.
Czym zabezpieczyć drewno przed żywicą?
Już wiesz, jak usunąć żywicę z ubrania. Dowiedziałeś się także, jak skutecznie pozbyć się jej z powierzchni drewnianej. Czy istnieją jednak sposoby na to, aby uniknąć jej wycieku? Kluczem do sukcesu jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja i impregnacja materiału.
Drewno ogrodowe z dużą zawartością żywicy najlepiej jest malować impregnatami ochronno-dekoracyjnymi, zawierającymi barwniki, nietworzącymi wyraźnej powłoki. Idealny będzie np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron. Ten nowoczesny produkt przeznaczony jest do ochronno-dekoracyjnego malowania surowego drewna, fasad drewnianych, mebli ogrodowych, altan oraz innych powierzchni z drewna zarówno gładkiego, jak i szorstkiego. Doskonale sprawdzi się w celu ich ochrony przed szkodliwym działaniem czynników biologicznych, niszczącym działaniem wilgoci i warunków atmosferycznych. W połączeniu z bezbarwnym Impregnatem Ochronnym VIDARON zapewnia pełną ochronę drewna aż na 6 lat. Co ważne, Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron tworzy na drewnie elegancją, satynową powłokę, zachowując jednocześnie naturalny rysunek słojów drewna.
Dobrym wyborem będzie także Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron. Preparat ten impregnuje, chroni i dekoruje drewno, nadając mu trwały i atrakcyjny wygląd. Na drewnie tworzy zwarte, trwałe i elastyczne powłoki. Dają one maksymalną i długotrwałą ochronę drewna przed niszczącym działaniem wody, promieniowania UV i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Zapewnia drewnianym przedmiotom 6‐letnią gwarancję skutecznej przed działaniem warunków atmosferycznych, wody i wilgoci.
Warto pamiętać, by drewna, które żywicuje, nie malować lakierami. Żywica wypywająca z drewna może uszkodzić lakier i doprowadzić do jego łuszczenia się!
Usuwanie żywicy – to prostsze, niż myślisz!
Drzewo iglaste ze względu na niezwykłą wytrzymałość na trudne i zmienne warunki atmosferyczne często wybierane zostaje do wyrobu altan, tarasów czy mebli zewnętrznych. Jego właściwością jest jednak to, że na powierzchni materiału mogą pojawić się wycieki z żywicy.
Nie są one niczym nietypowym, jednak plamy mogą utrudniać odpoczynek, a nawet brudzić ubrania czy poduszki. Aby temu zapobiec, warto w odpowiedni sposób usunąć żywicę, a po wyschnięciu – pomalować drewno. Wykorzystasz do tego preparaty marki Vidaron – nasze impregnaty zabezpieczą drewniane powierzchnie, aby przez lata wyglądały pięknie i cieszyły oko!