Wróć do artykułów

Jak pozbyć się zacieków na drewnie? – porady eksperta

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Drewniane meble są piękne, stylowe i naprawdę trwałe – potrafią przetrwać lata i służyć kolejnym pokoleniom. To jednak przedmioty codziennego użytku, które każdego dnia są narażone na zabrudzenia i pojawianie się nieestetycznych zacieków na ich powierzchni. Co w takim wypadku zrobić? Jak pozbyć się plam i przywrócić drewnianym meblom ich nieskazitelny wygląd?

Ślad po mokrej szklance

Przyczyny zacieków na drewnie

Zacieki mogą pojawić się na drewnie z wielu powodów. Jednym z najczęstszych jest rozlana woda, która wsiąknęła w powierzchnię drewna. Często również zdarza nam się postawić na drewnianym stole lub blacie kuchennym gorący garnek, po którym zostają nieestetyczne białe ślady. Na drewnie zostają również plamy po innych substancjach, takich jak kawa, alkohol, klej, atrament czy wosk ze świecy.

Jak usunąć zacieki na drewnie?

W zależności od tego, z jakim rodzajem plamy bądź zacieku mamy do czynienia, musimy wybrać odpowiedni środek do jej usunięcia.

Przecieranie drewnianej powierzchni

Plamy z wody na drewnie usuniemy za pomocą żelazka lub suszarki do włosów. Gorące powietrze i wysoka temperatura powodują, że nagromadzona woda odparowuje, a widoczne zacieki znikają. W tym wypadku rozkładamy w miejscu zacieku kawałek bawełnianej tkaniny i przeprasowujemy żelazkiem bez wody do momentu, aż ślady znikną. Używając suszarki, zbliżamy, a po chwili oddalamy strumień gorącego powietrza do zacieku.

W przypadku śladów pozostawionych przez gorące naczynie należy przygotować mieszankę z oliwy z oliwek oraz soli, a następnie pozostawić ją na 3 godziny na plamie. Potem usuwamy papkę i polerujemy powierzchnię bawełnianą szmatką. Używajmy tylko miękkich i czystych tkanin, które nie porysują mebli i dokładnie usuną zabrudzenia.

Każdy płyn, jaki zostanie rozlany na powierzchni drewna, należy natychmiast zetrzeć. Alkohol i kawę usuwamy bawełnianą szmatką, atrament i klej – wilgotną chusteczką. W miejsce rozlanego alkoholu bądź kleju wcieramy olej lniany, ślad po kawie zmyjemy wodą z dodatkiem mydła, a resztki atramentu znikną za pomocą mleka lub soku z cytryny. Pamiętajmy, aby środków czyszczących nie nakładać bezpośrednio na drewno, ale nanosić je przy pomocy czystej szmatki.

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego drewniane meble, zwłaszcza te często użytkowane, warto dobrze zabezpieczyć przed zabrudzeniami i zaciekami. Pomogą nam w tym takie preparaty jak Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, który głęboko penetruje i wzmacnia drewno, chroniąc je przed wodą, zabrudzeniami oraz mikroorganizmami (grzybami i pleśnią). Ponadto impregnat ładnie podkreśli naturalne piękno drewna i widoczny rysunek słojów, zostawiając eleganckie, matowe wykończenie.

Zacieki na drewnianej ścianie – jak się ich pozbyć?

Na drewnianych ścianach i elewacji również mogą pojawić się zacieki, najczęściej powstające pod wpływem wody i wilgoci. Możemy je usunąć, delikatnie przecierając to miejsce papierem ściernym. Dzięki temu wyrównamy powierzchnię i zmniejszymy widoczność przebarwień.

Wilgotne ślady na drewnie

Aby uniknąć powstawania nieestetycznych plam, śladów i wilgotnych zacieków na ścianach i elewacji z drewna należy również je odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu stosujmy głęboko penetrujące impregnaty o silnym działaniu, np. Impregnat Ochronny – Gruntujący a następnie Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Zapewnią one skuteczną i długotrwałą ochronę przed działaniem trudnych warunków atmosferycznych, grzybami i insektami oraz uchronią drewno przed powstawaniem plam i zacieków.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

W jaki sposób konserwować i pielęgnować drewno egzotyczne?

W jaki sposób konserwować i pielęgnować drewno egzotyczne?

Przeczytasz w 3 min

Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią i gniciem?

Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią i gniciem?

Przeczytasz w 4 min

Jak i czym zabezpieczyć drewno w ogrodzie? - porady eksperta

Jak i czym zabezpieczyć drewno w ogrodzie? - porady eksperta

Przeczytasz w 5 min

Jak czyścić i dbać o drewno we wnętrzach – porady eksperta

Jak czyścić i dbać o drewno we wnętrzach – porady eksperta

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie