Wróć do artykułów

Jak pielęgnować meble z litego drewna? Poradnik konserwacji

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak dobrać odpowiednie środki do pielęgnacji mebli z drewna litego
  2. Jak czyścić i regularnie konserwować
  3. Jak chronić przed czynnikami zewnętrznymi

Meble z drewna litego mają zdecydowane przewagi nad meblami z płyty meblowej, nawet tak twardej jak np. MDF. Przy odpowiedniej pielęgnacji posłużą przez wiele długich lat. Najtrwalsze są meble z drewna litego dębowego, ale nawet mniej twarde gatunki drewna jak jesion czy buk, doskonale spisują się w domowych wnętrzach.

W artykule znajdziesz porady, w jaki sposób pielęgnować meble z drewna litego olejowane, lakierowane i woskowane. Podpowiemy, jak je czyścić oraz jakich produktów używać. Doradzimy również, w jaki sposób zabezpieczyć meble stojące na zewnątrz przed wilgocią, promieniami UV czy grzybami, a wewnętrzne przed plamami czy szkodnikami. Pokażemy też kilka inspiracji z produktami do impregnacji drewna VIDARON.

Meble z litego drewna – nowoczesna propozycja do wnętrza
Meble z litego drewna – nowoczesna propozycja do wnętrza

Dobór odpowiednich środków do pielęgnacji

Pielęgnacja mebli drewnianych zależy przede wszystkim od sposobu ich wykończenia. Możemy spotkać meble z litego drewna olejowane, lakierowane oraz woskowane.

Najważniejsza zasada – do pielęgnacji mebli drewnianych używamy tylko środków stworzonych do dbania o ten materiał. Równie istotne jest to, że drewno lite nie lubi wody. Dlatego jeśli zabierasz się za ścieranie kurzy, Twoja ściereczka powinna być ledwo wilgotna, nigdy całkowicie mokra.

Częstym sposobem wykończenia mebli jak stół czy komoda jest olejowanie. Olej (np. Olej do Drewna VIDARON) podkreśla naturalne słoje, piękne wybarwienie i autentyczny charakter drewna. Nadaje mu miękką w dotyku, jedwabistą fakturę. Chroni przed wilgocią i promieniami słonecznymi.

Meble z litego drewna olejowane

Jak pielęgnować meble z litego drewna olejowane? Co jakiś czas trzeba nałożyć na nie kolejną porcję oleju. To szybki i bardzo intuicyjny zabieg. Polecamy Olej do Drewna VIDARON. Produkt stworzony przede wszystkim na powierzchnie poziome np. tarasy, ale świetnie sprawdzi się do mebli ogrodowych. Zawiera szlachetny wosk Carnauba, głęboko wnika, odżywia i wzmacnia strukturę drewna oraz uwydatnia jego naturalne piękno. Tworzy powłokę odporną na grzyby pleśniowe i glony oraz charakteryzuje się podwyższoną odpornością na wodę i ścieranie.

Meble z litego drewna polakierowane

Jak pielęgnować meble z litego drewna dębowego lub innych gatunków, które zostały polakierowane? Warstwa lakieru tworzy na powierzchni mebla delikatny film, który skutecznie zabezpiecza przed plamami, zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Z tego powodu pielęgnacja mebli litych olejowanych jest bardzo prosta. Najczęściej wystarczy po prostu regularnie przetrzeć je z kurzu przy pomocy ściereczki (np. z mikrofibry).

Na plamy z kawy czy wina wystarczy lekko wilgotna, dobrze odsączona ściereczka, ewentualnie delikatnie nasączona wodą z mydłem czy łagodnym detergentem takim jak płyn do mycia naczyń lub specjalny środek do pielęgnacji drewna. Po usunięciu plamy drewnianą powierzchnię trzeba dokładnie wytrzeć do sucha.

Co jakiś czas lakierowanie można powtórzyć. Powierzchnię mebla należy zmatowić za pomocą papieru ściernego, a następnie nanieść nową warstwę lakieru – zależnie od tego gdzie meble będą używane np. Lakieru Akrylowego VIDARON w przypadku mebli wewnętrznych czy Lakieru Zewnętrznego VIDARON w przypadku mebli ogrodowych.

Meble z litego drewna woskowane

Jak pielęgnować meble z litego drewna woskowane? Najlepsza do tego celu jest miękka ściereczka, np. z mikrofibry czy bawełny. Szmatka może być sucha lub ewentualnie lekko tylko wilgotna, nigdy mokra. Meble woskowane są bardziej narażone na plamy. Jeśli już taka się przytrafi, najlepiej sięgnąć po specjalistyczny środek czyszczący do mebli woskowanych. Najczęściej ma on w składzie wosk pszczeli.

Drewniane meble w roli aranżacji domowej dżungli we wnętrzu. Jeśli chcesz je tak wykorzystać, koniecznie zabezpiecz je przed wilgocią. Pomoże np. Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Superwydajna VIDARON. 
Drewniane meble w roli aranżacji domowej dżungli we wnętrzu. Jeśli chcesz je tak wykorzystać, koniecznie zabezpiecz je przed wilgocią. Pomoże np. Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Superwydajna VIDARON. 

Czyszczenie i regularna konserwacja 

Pdstawą, aby meble z litego drewna długo pozostały jak nowe, jest regularne odkurzanie na sucho lub lekko wilgotną szmatką. Kurz nie wnika wtedy do wnętrza mebli, nie powstają też trudno zmywalne plamy. Dotyczy to przede wszystkim mebli olejowanych i woskowanych.

Regularna konserwacja dotyczy mebli olejowanych i woskowanych. Raz w roku warto wetrzeć w ich powierzchnię nową, świeżą warstwę oleju lub wosku, która na nowo zabezpieczy drewno przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami oraz plamami. Trzeba je również szczególnie chronić przed zabrudzeniami. Jeśli coś się wyleje na ich powierzchnię, natychmiast usuń plamę. Inaczej zostanie na meblu na zawsze. 

Pamiętaj, że drewno to materiał higroskopijny. To naturalna właściwość, która oznacza, że materiał reaguje na wilgoć. Jeśli jest jej zbyt wiele, powierzchnia może pęcznieć, puchnąć, wypaczać się. Jeśli zbyt mało – drewno będzie się kurczyć i pękać. Dotyczy to mebli, podłóg, belek czy innych drewnianych elementów. 

Jaka na to rada? Utrzymuj właściwą wilgotność pomieszczeń. Powinna ona wynosić od 40 do 60%. Jeśli jest zbyt duża, pomogą elektryczne osuszacze powietrza. Jeśli jest zbyt sucho – zainwestuj w nawilżacz powietrza. Przed wilgocią chroni też warstwa ze środka powłokotwórczego. Może to być impregnat powłokotwórczy, lakierobejca czy np. lakier.

Kolejna wskazówka – nie zalewaj drewnianych mebli, a gdy już się to zdarzy, natychmiast usuń płyn i wysusz powierzchnię mebla np. przy pomocy papierowego ręcznika. Nie dopuść, aby plamy i woda zalegały na blacie. Nie stawiaj na drewnianych meblach doniczek z kwiatami, chyba że zabezpieczasz je przy pomocy odpowiednich podstawek (nawet wtedy lepiej tego nie robić!). 

Odpowiednio zabezpieczone meble ogrodowe zostaną w doskonałym stanie przez wiele sezonów. Polecany produkt to np. VIDARON Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna. 
Odpowiednio zabezpieczone meble ogrodowe zostaną w doskonałym stanie przez wiele sezonów. Polecany produkt to np. VIDARON Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna. 

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Jak zabezpieczyć meble z litego drewna przed deszczem, wodą, śniegiem czy promieniami UV? Problem ten dotyczy przede wszystkim mebli użytkowanych na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Polecane produkty z gamy środków VIDARON to:

  • Impregnat  Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON – uwydatnia piękno  naturalnego drewna, impregnuje, wzmacnia i chroni je przed  niszczącymi warunkami atmosferycznymi. Tworzy na powierzchni mebla  powłokę odporną na siniznę, grzyby pleśniowe oraz glony.  Stopień połysku: mat. Dostępny w szerokiej gamie kolorów.  
  • Impregnat  Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON – długotrwale zabezpiecza  malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt  dekoracyjny. Stopień połysku: mat. Dostępny w szerokiej gamie  kolorów. 
  • Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON – tworzy na drewnie trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie. Skutecznie zabezpiecza  drewno przed działaniem słońca, wody, śniegu i mrozu,  jednocześnie zachowując naturalny rysunek słojów drewna. Dostępna w połysku i w wielu ciekawych kolorach. 

Pielęgnacja i regularna konserwacja mebli z litego drewna to najważniejsza czynność, jeśli chcesz, aby Twoje meble długo pozostały piękne. Polecamy paletę środków VIDARON. Z łatwością znajdziesz wśród nich produkt odpowiedni do mebli na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń.

Galeria zdjęć (3)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Zabudowa do grzejnika z drewna − zrób ją sam z naszą pomocą!

Zabudowa do grzejnika z drewna − zrób ją sam z naszą pomocą!

Przeczytasz w 6 min

Jak suszyć drewno, żeby nie pękało – poradnik

Jak suszyć drewno, żeby nie pękało – poradnik

Przeczytasz w 7 min

Odświeżanie boazerii – proste i skuteczne techniki

Odświeżanie boazerii – proste i skuteczne techniki

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie