Pomalowanie drewna farbą olejną to zwykle rozwiązanie ostateczne (kiedy brak nam funduszy lub czasu na oświeżenie mebla w inny sposób) i tymczasowe (farba olejna nie utrzymuje się długo na powierzchni i z czasem zaczyna się łuszczyć). Dlatego nic dziwnego, że po pewnym czasie chcemy się jej pozbyć i pomalować mebel innym środkiem dekoracyjnym. W jaki sposób możemy skutecznie i szybko usunąć farbę olejną z drewna?
Usuwanie farby olejnej z drewna cykliną
Bardzo popularną metodą usuwania farby wśród konserwatorów i stolarzy jest cyklinowanie drewna. Cyklina to ręczne narzędzie stolarskie, które służy głównie do wygładzania drewna. Za jej pomocą można również skutecznie usunąć stare powłoki malarskie, m.in. farbę olejną. Jak należy jej używać? Ruchami góra-dół zeskrobujemy farbę z powierzchni drewna, a potem powstałe resztki usuwamy.
Z cykliną poradzą sobie zarówno wprawni, jak i początkujący majsterkowicze. Narzędzie jest bezpieczne w użyciu. Należy jednak uważać, aby nie skaleczyć drewna. Ta technika może być stosowana zarówno w przypadku mebli litych, jak i fornirowanych, twardych i miękkich gatunków drewna.
Usuwanie starej farby z drewna opalarką
Farbę olejną można usunąć również opalarką. Pod wpływem gorącego powietrza farba zacznie puchnąć i odrywać się od podłoża. Dzięki temu będziemy mogli z łatwością usunąć ją za pomocą metalowej szpachelki. Potem wystarczy delikatnie przeszlifować powierzchnię drewna drobnoziarnistym papierem ściernym.
Ważne, aby z metody tej korzystać tylko w przypadku mebli z litego drewna, nie fornirowanych. Gorące powietrze spowoduje odspajanie kleju, który trzyma fornir od podłoża. Lepiej nie korzystać z opalarki również wtedy, kiedy po usunięciu farby, zamierzamy polakierować mebel. Oleje znajdujące się w farbie zaczną przenikać w głąb drewna, co utrudni późniejszą aplikację lakieru. Jeżeli jednak wybieramy olejowanie lub woskowanie mebla, to możemy śmiało użyć opalarki. Używając tego sprzętu, załóżmy rękawice ochronne, aby nie narazić dłoni na poparzenie.
Oczyszczanie drewna z farby olejnej środkiem chemicznym
Na rynku chemii do drewna jest dostępnych wiele preparatów, które pomogą nam usunąć starą farbę olejną. Środki, najczęściej w formie żelu, nakłada się pędzlem na całą powierzchnię drewna i pozostawia do wchłonięcia. Preparat sprawia, że farba zaczyna mięknąć i puchnąć. Możemy ją wtedy łatwo i szybko usunąć za pomocą metalowej szpachelki lub skrobaka. Warto również zaopatrzyć się w szczotkę ze stalowym włosiem, która ułatwi usunięcie farby z trudno dostępnych miejsc, np. elementów rzeźbionych. Po usunięciu farby dobrze jest umyć mebel czystą wodą, aby zneutralizować działanie środka chemicznego.
Chemię lepiej stosować w przypadku mebli z drewna litego, nie fornirowanych. Preparat może uszkodzić okleinę. Ze względu na to, że tego typu preparaty mogą również delikatnie uszkadzać drewno, stosujmy je, odnawiając przedmioty wykonane z twardych gatunków drewna, np. dębu, buka czy jesiona. Nie stosujmy ich przy renowacji miękkiego drewna – m.in. sosnowego czy świerkowego.