Wróć do artykułów

Malowanie i zabezpieczanie zewnętrznej balustrady

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Drewniane balustrady, balkony, tarasy, czy poręcze przy schodach wymagają okresowej pielęgnacji. Ma ona na celu zachowanie estetyki drewnianych elementów, ale również spowodowania by były one bezpieczne w użytkowaniu. Dobrym sposobem na zabezpieczenie drewnianych balustrad jest zastosowanie Lakieru Zewnętrznego VIDARON.

Drewniana balustrada

Drewno wystawione na działanie warunków atmosferycznych niszczeje. Odbarwia się, łuszczy i pęka. Może to powodować, że drewniane balustrady mogą nie być bezpieczne dla użytkowników. Łuszczące się i pękające drewno może wbijać się w dłonie a niestabilna konstrukcja nie będzie spełniania swej funkcji. Z jakimi negatywnymi czynnikami mamy do czynienia? Przede wszystkim są to woda w postaci deszczu i śniegu, wysoka temperatura, promienie UV oraz grzyby i szkodniki. Pod wpływem wody drewno kurczy się lub pęcznieje, co prowadzi do powstawania pęknięć. Promieniowanie UV niszczy ligninę, spajającą komórki drewna i gwarantującą jego stabilność. W wyniku tego powierzchnia szarzeje i staje się „krucha”. Temperatura powoduje wysychanie, pękanie i kurczenie się drewna. Owady, grzyby i glony mocno osłabiają strukturę drewna i zmniejszają jego wytrzymałość. Niektóre grzyby powodują też powstawanie sinizny, która dodatkowo wpływa niekorzystnie na estetyczne walory zaatakowanego elementu. Jednak dzięki odpowiednim zabiegom i środkom chemicznym można zapobiegać skutkom oddziaływania takich czynników. Dlatego warto zapoznać się z poniższym poradnikiem i zastosować Lakier Zewnętrzny do konserwacji drewnianych balustrad.

Balustrada z drewna

Lakier Zewnętrzny – odporny na warunki pogodowe

Do zabezpieczania drewna na zewnątrz potrzebujemy środka, który stworzy na powierzchni drewna trwałą powłokę, a co za tym idzie zabezpieczy jest przed wpływem negatywnych warunków atmosferycznych. Takim środkiem jest Lakier Zewnętrzny VIDARON, opracowany z myślą o lakierowaniu drewna użytkowanego na zewnątrz pomieszczeń. Chroni lakierowane powierzchnie przed destrukcyjnym działaniem wody, zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz wilgocią. Nowoczesna formuła UV NANO-BLOCKER, oparta na dyspersji nanocząsteczek tlenku ceru, zabezpiecza włókna drewna przed rozpadem spowodowanym wpływem promieniowania UV.

Balustrada schodów zewnętrznych

Oczyszczenie i przygotowanie powierzchni do malowania

Jeżeli mamy do czynienia z drewnianą balustradą, która wcześniej była już malowana musimy zadbać o to by odpowiednio przygotować i oczyścić jej powierzchnię. Musi ona być gładka, sucha i pozbawiona przebarwień oraz starych powłok lakierniczych. Wszelkie miejsca zatłuszczone lub zażywiczone, należy przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć. Drewno powinno być przeszlifowane papierem ściernym. Jego ziarnistość dobieramy do stopnia nierówności podłoża. Pamiętajmy, że musi ona być nie mniejsza niż 150 i nie większa niż 200. Powierzchnię ostatecznie odpylamy za pomocą szmatki czy odkurzacza.

Nakładanie pierwszej warstwy Lakieru Zewnętrznego

Pracę z preparatem rozpoczynamy od otwarcia puszki i dokładnego wymieszania lakieru. Nakładanie lakieru najlepiej jest wykonywać przy pomocy pędzla. Drewniane balustrady mają najczęściej skomplikowane kształty, dlatego pędzel będzie najodpowiedniejszym narzędziem do szybkiego i dokładnego pokrycia ich powierzchni lakierem. Wybieramy pędzel o włosiu naturalnym. Dodatkowo pędzel można dopasować do powierzchni gładkich lub chropowatych. Pędzle o grubszym włosiu najlepiej stosować do powierzchni szorstkich i chropowatych, a te z miękkim – do gładkich.
Lakier nanosimy grubą warstwą i lekko rozprowadzamy na powierzchni drewna, wykorzystując jego dobrą rozlewność. Łączenie poszczególnych elementów na większych powierzchniach powinno odbywać się na mokro, w czasie nie dłuższym niż 5 minut. Polakierowane elementy pozostawiamy do wyschnięcia. Czas schnięcia dla Lakieru Zewnętrznego wynosi 12 godzin.

Nakładanie drugiej warstwy Lakieru Zewnętrznego

Przed nakładaniem drugiej warstwy lakieru należy przeprowadzić szlifowanie międzywarstwowe papierem ściernym o gradacji około 320. Dzięki temu wygładzimy podniesione włosy drewna i uzyskamy idealną powierzchnię. Nagromadzony pył usuwamy odkurzaczem lub szmatką.
Druga warstwę lakieru nanosimy również pędzlem. Dwie warstwy lakieru wystarczą, by uzyskać zadowalający efekt dekoracyjny i ochronny. Druga warstwa lakieru dodatkowo wzmocni efekt wizualny i podkreśli rysunek drewna. Podobnie jak w przypadku pierwszego malowania, czas schnięcia wynosi 12 godzin.

zewetrzne_schody_z_drewna

Zakończenie pracy

Ostatnią czynnością jest mycie narzędzi. Do czyszczenia pędzla używamy rozpuszczalnika do wyrobów olejno-ftalowych. Pędzel dokładnie osuszamy.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Konserwacja drewnianych balustrad w praktyce

Konserwacja drewnianych balustrad w praktyce

Przeczytasz w 4 min

Oryginalne kolory schodów wewnętrznych i balustrad. Trendy na rok 2016

Oryginalne kolory schodów wewnętrznych i balustrad. Trendy na rok 2016

Przeczytasz w 3 min

Jakie drewno wybrać na balustrady balkonowe? Porady eksperta

Jakie drewno wybrać na balustrady balkonowe? Porady eksperta

Przeczytasz w 3 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie