Miłośnicy naturalnych sposobów impregnacji mają do wyboru pokostowanie lub olejowanie drewna. Kiedy do powierzchni drewnianych lepiej użyć pokostu lnianego, a kiedy oleju do drewna? Podpowiadamy.
Spis treści:
- Olejowanie i pokostowanie to dwie zupełnie różne techniki impregnacji drewna. Jaka jest pomiędzy nimi różnica?
- Oleje do drewna
- Porady dotyczące stosowania oleju do impregnacji drewna
- Pokost Lniany do drewna
- Jak stosować pokost lniany do drewna?
Ilość metod i produktów do konserwacji drewna jest ogromna. Kupujący mają często problem z wyborem tych właściwych, które odpowiednio zabezpieczą drewno przed czynnikami zewnętrznymi, jednocześnie nadając mu atrakcyjny wygląd. Ważna jest także kwestia ekologii i tego, aby produkt zawierał jak najwięcej substancji naturalnych. Jeśli zależy nam na produkcie posiadającym wszystkie te właściwości, powinniśmy zdecydować się na olej lub pokost lniany.
W artykule znajdziesz informacje, czym od pokostu lnianego różnią się oleje do drewna. Doradzimy także, jak aplikować jeden i drugi produkt, aby efekt był trwały i estetyczny.
Olejowanie i pokostowanie to dwie zupełnie różne techniki impregnacji drewna. Jaka jest pomiędzy nimi różnica?
Przede wszystkim, pokostowanie to proces jednorazowy. Nasączone pokostem drewno zostaje otoczone specjalną ochronną powłoką. Pokost wnika we wszystkie wolne przestrzenie w drewnie, blokując dostęp do nich wodzie oraz wilgoci. Dzięki temu drewno zyskuje odporność na rozwój grzybów i owadów na bardzo długi okres czasu.
Z kolei olejowanie należy wykonywać okresowo (co najmniej raz w roku). Stosowany regularnie olej wsiąka w materiał, konserwuje go, ale nie zatyka porów – co pozwala drewnu „oddychać”. Jest znacznie mniej inwazyjny niż pokost, dlatego trzeba go aplikować częściej.
Olej jest produktem przeznaczonym do konserwacji drewna twardego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Nie zaleca się zabezpieczania nim miękkich gatunków – w przeciwieństwie do pokostu, który można stosować na materiały drewnopochodne, a także do gruntowania tynków mineralnych i podłoży porowatych przed malowaniem wyrobami syntetycznymi.
Olej pozwala osiągnąć bardziej naturalny wygląd drewna niż ma to miejsce w przypadku innych preparatów impregnujących. Bardzo ładnie podkreśla jego kolor i usłojenie. Drewno zabezpieczone olejem jest dodatkowo „ciepłe” w dotyku – co nie ma miejsca np. w przypadku zastosowania lakieru, który tworzy na powierzchni podłogi twardą i zimną taflę. Ze względu na to, że olej uwydatnia strukturę drewna, ważne jest, aby przed malowaniem odpowiednio przygotować powierzchnię i usunąć wszelkie niedoskonałości. Możemy go stosować na podłoża pokryte wcześniej innymi impregnatami, wystarczy tylko dokładnie przeszlifować powierzchnię.
Pokost lniany nie jest już tak uniwersalny, ponieważ nie „współpracuje” z innymi środkami lakierniczymi i konserwującymi. Zagruntowanie pokostem uniemożliwia wykończenie powierzchni innymi farbami i lakierami – dlatego należy go konsekwentnie stosować tylko przy renowacji przedmiotów wcześniej nim zakonserwowanych.
W ofercie VIDARON znajduje się zarówno Oleje do drewna, jak i Pokost Lniany. Czym charakteryzują się oba produkty i w jakim przypadku użyć każdego z nich?
Oleje do drewna
Olej Do Drewna VIDARON zawierą naturalne składniki zabezpieczające drewno, jak wosk Carnauba pozyskiwany z liści palmy Copernicia cerifera, rosnącej w Brazylii. Wosk ten posiada właściwości pielęgnacyjne, które korzystnie wpływają na trwałość powłoki. Produkt skutecznie chroni drewno przed działaniem warunków atmosferycznych, ograniczając pękanie i brudzenie drewnianej powierzchni.
Dzięki olejowaniu drewna, uzyskamy eleganckie półmatowe wykończenie. Olej jest wyrobem uniwersalnym – można go stosować zarówno do drewna europejskiego, jak i egzotycznego. Olej może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, np. do impregnacji schodów czy balustrad. Dzięki swoim właściwościom dobrze sprawdzi się na powierzchniach narażonych na działanie wilgoci, jak przydomowy taras czy meble ogrodowe.
Olej Do Drewna VIDARON głęboko wnika, odżywia i wzmacnia strukturę drewna oraz uwydatnia jego naturalne piękno. Tworzy powłokę odporną na grzyby pleśniowe i glony. Jest odporny na wodę i ścieranie. Warto też dodać, że olej zawiera absorbery UV oraz łatwo się aplikuje.
Porady dotyczące stosowania oleju do impregnacji drewna
Jak często olejować drewno? Co najmniej raz lub dwa razy w roku. Olejowanie drewna to proces, który można wykonać samodzielnie. Impregnować olejem można meble ogrodowe i drewniane tarasu. Produktu tego można używać na zewnątrz i wewnątrz, trzeba tylko pamiętać, że nie nadaje się na parkiety i podłogi. Nie można nim także zabezpieczać elementów, które na stałe pozostają w kontakcie z wodą czy z gruntem.
Pierwszy krok przy olejowaniu drewna to właściwe przygotowanie powierzchni. Powinna ona być czysta, sucha i odtłuszczona. Jeśli olejujesz drewno wcześniej malowane, należy usunąć stare powłoki czy lakiery, ponieważ olej można stosować tylko na surowe lub wcześniej olejowane drewno. Przed aplikacją trzeba też przeszlifować drewno wzdłuż słoi odpowiednim papierem ściernym. Drewno do olejowania powinno być suche – o wilgotności nie większej niż 20%.
Olej przed użyciem dokładnie wymieszaj i pamiętaj, że nie można go rozcieńczać. Odpowiednia temperatura w trakcie aplikacji to od 5 do 25 stopni Celsjusza.
Olej nakłada się gąbką lub pędzlem. Potrzebujesz dwóch warstw. Drugą aplikuj co najmniej po 6 godzinach od położenia poprzedniej. Po ok. 20 minutach nadmiar oleju ściera się z drewna suchą ścierką lub gąbką.
Ważna informacja dla Twojego bezpieczeństwa – wszystkie materiały użyte do olejowania, czyli szmatki, gąbki czy tampony po zakończeniu prac należy koniecznie umieścić w metalowym opakowaniu i zalać wodą. Zapobiegnie to ich zapłonowi, co niestety się zdarza. Opakowanie po Oleju Do Drewna lub nie do końca zużyty produkt trzeba oddać na składowisko odpadów niebezpiecznych.
Pokost Lniany do drewna
Pokost Lniany VIDARON to naturalny i tradycyjny środek, który jest przeznaczony do impregnacji drewna, materiałów drewnopochodnych, tynków mineralnych oraz innych podłoży porowatych, użytkowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Otrzymywany jest według naturalnej receptury – przez zagęszczenie oleju lnianego, z dodatkiem substancji przyspieszających wysychanie. Jest zatem w pełni ekologiczną substancją.Pokost zapewni odpowiednią ochronę drewnu konstrukcyjnemu, przeznaczonemu do budowy domów czy drewutni. Sprawdzi się też przy konserwacji elementów drewna ogrodowego, jak meble, deski tarasowe, huśtawki. Pokost można ponadto stosować do konserwacji bud dla psów, klatek, karmników i wolier, czyli tam, gdzie bezpośredni kontakt z drewnem mają zwierzęta.
Pokost Lniany VIDARON głęboko penetruje i wzmacnia strukturę drewna. Dzięki swoim składnikom znakomicie zabezpiecza drewno przed szkodliwym działaniem wilgoci i niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Uwydatnia piękno naturalnego drewna i nadaje mu ładny wygląd z widocznymi słojami i bogatym rysunkiem.
Jak stosować Pokost Lniany do drewna?
Podobnie jak w przypadku Oleju Do Drewna VIDARON pierwszy krok to właściwe przygotowanie powierzchni. Drewno przed pokostowaniem powinno być czyste, suche i pozbawione żywicznych plam. Miejsca z żywicą przemyj rozcieńczalnikiem nitro lub benzyną bezaromatyczną i wysusz.
Przed użyciem Pokost Lniany wymieszaj. Ten produkt można rozcieńczać – będzie to potrzebne przed nałożeniem pierwszej warstwy. Służy do tego rozcieńczalnik bezaromatyczny lub rozcieńczalnik do wyrobów olejnoftalowych. Maksymalne rozcieńczenie – do 35%. Kolejne warstwy nakładaj już nierozcieńczone.
Pokost Lniany VIDARON aplikuje się pędzlem lub przez natrysk. Drugą warstwę można nałożyć najwcześniej 24 godziny po nałożeniu poprzedniej.
I Pokost Lniany, i Olej Do Drewna VIDARON to produkty naturalne i ekologiczne. Oba dają miękką i miłą w dotyku powłokę, która zachwyca naturalnym wyglądem. Wybierz jeden z nich i ciesz się nieskazitelną i piękną drewnianą powierzchnią!