Wróć do artykułów

Szlachetna ochrona drewna - Olej VIDARON

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Drewniane meble oraz inne wykonane z tego materiału elementy dodają blasku i tworzą niepowtarzalny klimat zarówno wokół domu, jak i w jego wnętrzu. Wykonane ze szlachetnego budulca, jakim jest drewno meble, tarasy czy balustrady wymagają odpowiedniej ochrony przed upływem czasu i działaniem czynników atmosferycznych. Zapewnia ją olejowanie.
Do pielęgnacji i ochrony drewna użytkowanego wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń można wybrać różnorodne artykuły. W ostatnim czasie ich rynek znacznie się rozwinął. Są wśród nich m.in. impregnaty – penetrujące drewnianą strukturę, lakierobejce – łączące w sobie cechy bejcy i lakieru czy wreszcie lazury - z jednej strony tworzące trwałą powłokę ochronną, a z drugiej wnikające głęboko w materiał. Wartym uwagi produktem, który zawiera naturalne składniki pielęgnujące jest olej. To coraz bardziej popularne rozwiązanie, które sprawdza się przy różnych gatunkach drewna.

Dlaczego olej?

Olej uwydatnia kolor drewna i pozwala na wydobycie rysunku jego słojów. Wyrób ten głęboko wnika w drewnianą strukturę, pozwalając jednocześnie na jej swobodne „oddychanie”. Dobrze sprawdzi się więc na powierzchniach narażonych na działanie wilgoci, takich jak przydomowy taras czy meble w ogrodzie. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że olejowaną powierzchnię można naprawiać miejscowo, bez konieczności wymiany całej jej warstwy.
Oleje często zawierają dodatek szlachetnych wosków, które posiadają właściwości pielęgnacyjne i korzystnie wpływają na trwałość powłoki. Jako przykład może tu posłużyć Olej do drewna VIDARON, wykorzystujący wosk Carnauba pozyskiwany z liści palmy Copernicia cerifera, rosnącej w Brazylii. Produkt chroni drewno przed działaniem warunków atmosferycznych, ogranicza pękanie i zabrudzenie drewnianej powierzchni. Dzięki jego zastosowaniu, uzyskamy eleganckie, jedwabisto półmatowe wykończenie. Istotną zaletą oleju jest także jego uniwersalność - można go stosować zarówno do drewna europejskiego, jak i egzotycznego. Takiej możliwości często nie dają natomiast lakierobejce, impregnaty czy lazury.

Taras z lotu ptaka
Przy wszystkich swoich atutach olej, jak każdy inny produkt, ma też pewne ograniczenia. Pokryte nim powierzchnie wymagają nieco bardziej starannej pielęgnacji niż ma to miejsce w przypadku innych wyrobów. Częściej powinniśmy przeprowadzać również renowację olejowanego podłoża. Olej potrafi się jednak „odwdzięczyć”, tworząc na drewnie szlachetne, naturalne wykończenie, przyjemne nie tylko w odbiorze wizualnym, lecz także w dotyku. Jak zatem olejować drewno?

Drewniana ławka

Olejowanie czas zacząć!

Olejowanie przeprowadzamy w korzystnych warunkach pogodowych – w temperaturze podłoża i otoczenia od +5°C do +30°C, przy braku opadów atmosferycznych. Przeznaczone do olejowania elementy powinny być wysezonowane, suche, oczyszczone, gładkie i wolne od zanieczyszczeń. – Jeśli drewno jest zażywiczone, przemywamy je benzyną ekstrakcyjną i suszymy. Drewno egzotyczne należy przemyć powierzchniowo szybko odparowującym rozpuszczalnikiem, np. acetonem – radzi Dariusz Wróbel, Specjalista ds. Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA – Zadbajmy również o przeszlifowanie powierzchni wzdłuż usłojenia papierem ściernym o gradacji ok. 120-200 oraz jej zapolerowanie, co poprawi właściwości aplikacyjne oleju. Gdy dokonujemy renowacji drewna, trzeba z niego wcześniej usunąć stare powłoki farb lub lakierów – dodaje ekspert.

Kolejny krok to przygotowanie oleju do aplikacji - dokładnie mieszamy go w celu uzyskania jednorodnej konsystencji i barwy. Mieszanie powtarzamy również w czasie nakładania produktu. Trzeba pamiętać, że oleju nie należy rozcieńczać, chyba, że producent zaleca inaczej. Olejowanie przeprowadzamy pędzlem lub gąbką, w minimum 2 warstwach, w odstępach od 6 do 12 godzin. – Przy aplikacji, w sposób ciągły uzupełniamy miejsca, w których olej wsiąknął. Po około 15-20 minutach od nałożenie każdej warstwy usuwamy nadmiar oleju przy pomocy bawełnianej szmatki lub papierowego ręcznika - tłumaczy Dariusz Wróbel.
Całkowitym efektem olejowania będziemy mogli się cieszyć po upływie 7 dni, gdy powierzchnia uzyska pełnię swoich właściwości. Aby zachować estetykę i trwałość drewnianych elementów, najlepiej przeprowadzać ich renowację co najmniej dwa razy w roku, w zależności od stopnia zużycia. Wystarczy wówczas nałożenie kolejnej, cienkiej warstwy wyrobu. Wygląd zaolejowanych, drewnianych mebli czy tarasu możemy dopasować do swoich oczekiwań – dla przykładu Olej do drewna VIDARON jest dostępny w wersji bezbarwnej oraz czterech gotowych kolorach.
Efektem dobrze przeprowadzonego olejowania jest piękne, naturalne wykończenie drewna i jego zabezpieczenie. Rozwiązanie to można z powodzeniem stosować do drewnianych elementów użytkowanych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Emanujące naturalnym ciepłem i szlachetnym blaskiem przedmioty pokryte olejem będą ozdobą każdego wnętrza i ogrodu.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie