Z artykułu dowiesz się:
- Taras w stylu greckim – czym się wyróżnia i jak go stworzyć?
- Grecki styl na balkonie: aranżacja, kolory i detale
- Tworzenie greckiego tarasu krok po kroku
Z czym kojarzy Ci się balkon w stylu greckim? Każdy, kto był w tym pięknym kraju wie, że króluje tam olśniewająca biel domów i charakterystyczne dla Grecji dodatki w intensywnym niebieskim kolorze. Nie brakuje ceramicznych i drewnianych donic na kwiaty, naturalnych materiałów jak kamień i drewno oraz prostoty w wiejskim stylu.
Jak przenieść grecki klimat na balkon i taras? Sprawdź nasz poradnik o aranżacji balkonu i tarasu w greckim stylu. Podpowiemy, jak dobrać materiał na podłogę, co powinno pojawić się na ścianach oraz jakie meble sprawdzą się na tarasie w stylu greckim. Pokażemy także pomysły na dodatki. O surowe drewno, charakterystyczne dla greckich balkonów i tarasów, zadbają środki VIDARON.
Taras w stylu greckim – czym się wyróżnia i jak go stworzyć?
Jakie są cechy charakterystyczne aranżacji w stylu greckim? Zobacz, czego nie może zabraknąć!
- Greckie aranżacje – dotyczy to wnętrz, tarasów, balkonów – wyróżnia konsekwentna kolorystyka. To przede wszystkim olśniewająca biel ścian oraz niebieskie meble i dekoracje jak okiennice, drzwi, donice i inne dodatki. Do tego dochodzi kolor naturalnej ceramiki nieszkliwionej – terakota.
- Greckie wnętrza i tarasy wyglądają prosto, swobodnie i rustykalnie. Ściany są po prostu bielone, mają niejednolitą strukturę, mogą wyglądać na stare. Pełno w nich wnęk, które świadczą o wieku.
- Greckie aranżacje zawierają naturalne materiały, wśród nich drewno i kamień. Drewno powinno być surowe, spękanie, autentyczne, z wyraźnym usłojeniem. Kamień – jasny np. marmur lub w wiejskim stylu, np. piaskowiec.
- Meble powinny wyróżniać się prostotą i funkcjonalnością. Najczęściej nie są zdobione, a surowe, wykonane z drewna i wyglądające na postarzane lub po prostu stare.
- Surowy grecki taras ocieplają tkaniny – romantyczne białe lub kremowe, pasiaste, biało-błękitne. Tkaniny pojawiają się w roli zasłon, dywanu, obrusu na stole, poduszek dekoracyjnych.
- Typowy dla Grecji intensywny niebieski kolor pojawia się na naczyniach, tekstyliach, płytkach ceramicznych, meblach oraz na wszelkiego rodzaju dodatkach i dekoracjach.
- Grecki balkon czy taras powinien wyglądać jak wykuty w skale i pobielony. Możesz osiągnąć taki efekt, szpachlując ściany, nadając im niejednolitą fakturę i nieco obłe kształty.
- Na balkonie w stylu greckim mogą pojawić się elementy kojarzące się z kulturą starożytnej Grecji. Będzie to charakterystyczny dla tego kraju geometryczny wzór (np. niebieski na białym tle), kolumny, wysokie dzbany zamiast doniczek, a nawet figurki i detale nawiązujące do greckiej kultury i sztuki.
- Nie zapomnij o roślinności! Grecja to kraj suchy, ale kochający się w kwiatach. Pelargonie, begonie i inne bujnie kwitnące rośliny jednoroczne w drewnianych czy ceramicznych donicach to doskonałe dopełnienie tarasu w greckim stylu. Taką samą rolę mogą grać miniaturowe drzewka cytrusowe w drewnianych donicach.
Grecki styl na balkonie: aranżacja, kolory i detale
Jak urządzić balkon w greckim stylu? W przeciwieństwie do tarasu masz tu bardziej ograniczony metraż, warto więc wszystkie elementy aranżacji dobrać wyjątkowo starannie.
Balkon w stylu greckim − kolory!
Czego nie może zabraknąć? Pierwszy krok to kolor ścian. Grecki balkon i taras musi być biały albo bardzo jasny. Pomaluj więc ściany na biało lub wykończ je przy pomocy białych paneli lub innych okładzin. Biel powinna być czysta, olśniewająca – na wzór greckich miasteczek, które tak zachwycają na wakacjach.
Niezbędne dopełnienie greckiego tarasu i balkonu to kolor niebieski, w charakterystycznym greckim odcieniu (intensywny błękit). Możesz połączyć go z kolorem surowego, wysuszonego słońcem drewna. Co powiesz na drewniany stolik, a do niego krzesła pomalowane na niebieski kolor? Odcień greckiego morza warto też wprowadzić do detali. Stare drewniane shuttersy powieszone na białej ścianie? Intensywnie niebieskie doniczki na kwiaty jednoroczne? A może błękitna zasłona, dzięki której balkon zmieni się w drugi salon? Wszystkie te opcje pomogą Ci stworzyć taras lub balkon w stylu greckim.
Balkon w stylu greckim: łącz stare z nowym!
Zwróć uwagę, że balkon czy taras w greckim klimacie to miejsce dotknięte zębem czasu. Możesz więc śmiało mieszać nowe elementy ze starociami. Polecane materiały to drewno, kamień, wiklina, len, bawełna, rattan i inne plecionki. Polecane meble będą proste, o miękkiej, organicznej formie, ale skłaniające do odpoczynku. Może być wśród nich także biała lub błękitna sofa – pamiętaj, aby tkanina sofy była outdoorowa, czyli przystosowana do warunków zewnętrznych. To samo dotyczy dywanu. Najlepszy wybór to dywan tkany płasko ze sztucznej przędzy odpornej na wilgoć i promienie UV.
Aranżacja balkonu w stylu greckim: podłoga!
Na balkonie w stylu greckim powinna znaleźć się drewniana podłoga. Deski powinny to być długie deski, surowe, wyglądające na stare. Autentyczności dodadzą im widoczne słoje i spękania. Jeśli masz mniejszy budżet, możesz postawić na gotowe drewniane panele czy płytki, które po prostu kładzie się na posadzkę balkonu – znajdziesz je w wielu popularnych sklepach budowlanych.
Alternatywa dla drewna to płytki wyglądające jak stara kamienna posadzka lub mozaika z biało-błękitnych czy biało-czarnych kostek.
Jak zabezpieczyć drewno na balkonie w stylu greckim?
Zwróć uwagę, że podłogę drewnianą na balkonie i tarasie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią, promieniami UV i zarysowaniami. Efekt odpowiedni dla greckiej aranżacji da Olej do Drewna VIDARON. Uwydatnia on piękno naturalnego drewna, głęboko wnika, odżywia i wzmacnia jego strukturę.
Wszystkie drewniane meble i inne elementy z tego materiału – donice i dekoracje – trzeba zabezpieczyć przed sinizną, pleśnią, wilgocią i promieniami UV. Jak to zrobić?
- Pierwszy krok to zabezpieczenie drewna przy pomocy Impregnatu Ochronnego Do Drewna Gruntującego VIDARON. Będzie warstwą gruntującą pod środek nadający kolor. Zapewni biologiczną ochronę drewna przed szkodnikami, pleśnią, sinizną. W zestawie z Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON da Ci aż 6-letnią gwarancję na drewno. Impregnat ten występuje w wersji transparentnej. Nakłada się go przy pomocy pędzla.
- Kolejny krok to nadanie drewnu powłoki. Wzmacnia ona drewno, zmniejsza ryzyko uszkodzeń mechanicznych, zarysowań, ścierania. Zabezpiecza drewno przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jako środek powłokotwórczy polecamy Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Możesz go wybrać w wersji transparentnej lub w jednym z kolorów, które podkreślą usłojenie drewna. Do stylu greckiego pasują takie odcienie jak dąb bielony, orzech włoski, teak naturalny, sosna złocista. Możesz w ten sposób zabezpieczyć i pomalować takie elementy greckiego balkonu jak balustrada, drewniany stół, krzesła, shuttersy czy dekoracyjne drzwi oraz drewniane donice na drzewka cytrusowe.
Tworzenie tarasu w stylu śródziemnomorskim - krok po kroku
- Pomaluj na biało ściany balkonu lub tarasu.
- Podłoga powinna wyglądać jak stary, spękany kamień lub naturalne drewno w odcieniu spalonym przez słońce i sól.
- Meble mogą być wykonane z surowego drewna lub pomalowane na niebiesko. Do tego dobierz sofę o jasnej lub białej tapicerce.
- Zainwestuj w dodatki – balkonowy dywan z greckim wzorem, niebieskie doniczki, drewniane shuttersy, zasłony, które dodadzą śródziemnomorskiego klimatu.
- Nie zapomnij o kwiatach. Powinno być ich jak najwięcej. Sprawdzone rośliny kwitnące do stylu greckiego to pelargonie i petunie.