Wróć do artykułów

Zabezpieczone drewno naturalne w dotyku - efekt olejowania

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Piękno naturalnego drewna ma wielu miłośników. Jednak aby urok drewna cieszył oko przez wiele lat należy pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Bezpieczeństwo i naturalną estetykę drewna zagwarantuje olejowanie.

Olejowanie desek za pomocą pędzla i oleju do drewna

Olejowanie, czyli malowanie olejem do drewna to jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów zabezpieczenia drewna. Oprócz ochrony gwarantuje estetyczny wygląd, który uszlachetnia drewnianą powierzchnię. W odróżnieniu od lakierów i lakierobejc nie tworzy na powierzchni drewna powłoki ochronnej. Olejowanie zaleca się zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, wszędzie tam, gdzie drewno może być narażone na:

• negatywny wpływ warunków atmosferycznych,

• zmienną wilgotność i temperaturę,

• intensywne użytkowanie.

Tak, więc olejowanie polecane jest:

• meblom tarasowym,

• tarasom,

• podłogom (również tym intensywnie użytkowanym: w salach tanecznych czy sportowych),

• schodom.

Zaolejowane meble ogrodowe

Drewno olejowane naturalne w dotyku

Spośród wszystkich sposobów zabezpieczania drewna przed niszczeniem olejowanie gwarantuje zachowanie wyglądu najbardziej zbliżonego do naturalnego. W odróżnieniu do innych środków ochrony drewna olej do drewna daje matowe wykończenie z lekkim aksamitnym połyskiem. Olej podkreśla również rysunek drewna, uwydatnia słoje oraz pożądane, naturalne defekty. Takie wykończenie drewna znajduje szczególnie uznanie wśród fanów ekodesign'u. Doceniają oni również fakt, że oleje drzewne są produktami zawierającymi naturalne składniki takie jak woski. Olejowane drewno sprawdza się szczególnie w pomieszczeniach, w których zależy nam na przytulnym, ciepłym klimacie.

Olejowanie drewna – ochrona i wygoda

Oprócz estetycznego, naturalnego wykończenia olej zapewnia ochronę drewna przed niszczącym wpływem warunków atmosferycznych i zużywaniem. Olej do drewna ogranicza pękanie a dzięki głębokiej penetracji powoduje, że zarysowania pod wpływem oleju pęcznieją i wypełniają się. Olej nie zatyka porów drewna, dzięki temu umożliwia oddychanie tego materiału jednocześnie chroniąc go przed wchłanianiem wody. Dlatego z całą pewnością można polecić olej do konserwacji elementów z drewna w łazienkach czy kuchniach.

Zabezpieczone olejem do drewna meble kuchenne

Olejowanie drewna – zrób to sam

Olejowanie drewna nie jest czynnością skomplikowaną. Jeżeli użytkownik będzie stosował się do reguł użytkowania produktu to wykona olejowanie szybko i poprawnie. Kluczowe jest tutaj przygotowanie powierzchni, która powinna być czysta i przeszlifowana w celu wyrównania. Olejowane drewno nie powinno być mieć wilgotności wyższej niż 20 proc. Olej nakładamy dwa razy pędzlem lub gąbką w odstępach minimum 6 godzin. Po 15-20 minutach od nałożenia warstwy trzeba usunąć nadmiar preparatu przy pomocy półsuchej gąbki lub bawełnianej szmatki. Niedopuszczalne jest przy tym przyspieszanie prac poprzez skrócenie czasu schnięcia czy pominięcie któregoś z etapów. Tak olejowane drewno będzie cieszyło oko przez wiele lat i jednocześnie będzie chronione przed zniszczeniem. Jeżeli zajdzie potrzeba renowacji to w przypadku oleju może na być wykonywana miejscowo.

Olejowanie podłogi tarasowej

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Efektywnie i efektownie – olejowanie drewnianych tarasów

Efektywnie i efektownie – olejowanie drewnianych tarasów

Przeczytasz w 5 min

Olejowanie drewna - szybka, łatwa i skuteczna ochrona

Olejowanie drewna - szybka, łatwa i skuteczna ochrona

Przeczytasz w 4 min

Najczęstsze błędy przy olejowaniu drewna

Najczęstsze błędy przy olejowaniu drewna

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie