Wróć do artykułów

Zasady bejcowania drewna dębowego – praktyczne porady

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewno dębowe jest pięknym i wytrzymałym materiałem, z którego powstają schody, parkiety, meble i wiele innych przedmiotów. Jeśli chcesz zmienić jego odcień, nie zakrywając rysunku słojów, wykorzystaj bejcę do drewna dębowego. Zobacz, jak stosować ją zgodnie ze sztuką.

Bejcowanie drewnianej powierzchni

Bejce do drewna dębowego – sposób na podkreślenie jego piękna

Preparaty do wykończenia drewna mogą tworzyć na jego powierzchni widoczną gołym okiem powłokę lub wnikać w strukturę materiału. Niektóre zapewniają wykończenie bezbarwne, inne kolorowe. Bejca to produkt, który ma za zadanie zabarwić deski na wybrany odcień. Wnika w drewno i nie podnosi jego włókien, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie jednolitego wybarwienia, bez plam i niedoskonałości. Powłoka pozostaje transparentna, co oznacza, że rysunek słojów nadal jest widoczny. W ten sposób można zachować unikatowy wygląd i charakter drewna.

Jaka bejca do drewna dębowego sprawdzi się najlepiej? Dębina wyróżnia się jasnym, delikatnie złotym odcieniem. Można zabarwić ją na dowolny kolor, zyskując estetyczne wykończenie. Aby rozjaśnić deski, wybierz uniwersalną Bejcę do Drewna VIDARON w kolorze Dąb Bielony B01. Możesz także przyciemnić drewno, upodabniając je do gatunków egzotycznych. Wybierz bejcę w kolorze Palisander Indyjski B10 lub Heban Brazylijski B11. Za pomocą bejcy Antracyt Szary B12 sprawisz, że mebel zyska uniwersalny odcień szarości, idealny do nowoczesnych wnętrz.

Szlifowanie desek przed bejcowaniem

Aplikacja bejcy do drewna dębowego krok po kroku

Pierwszym etapem pracy powinno być przygotowanie podłoża. Tłuste plamy i ślady żywicy trzeba usunąć za pomocą benzyny ekstrakcyjnej, a całą powierzchnię przeszlifować papierem ściernym o gradacji 120-220. Jeśli drewno było wcześniej malowane, konieczne jest pozbycie się starych powłok.

Na tak przygotowane podłoże można już nakładać bejcę do drewna dębowego w wybranym odcieniu. Wykorzystaj miękką szmatkę lub tampon z tkaniny i wcieraj preparat. Postaraj się o równomierne rozprowadzanie Bejcy do Drewna VIDARON oraz wykonanie ewentualnych korekt w ciągu kilku minut od jej nałożenia. Powierzchnia drewna dębowego będzie sucha po około 6 godzinach. Jeśli chcesz uzyskać ciemniejszy, bardziej intensywny kolor, nałóż drugą warstwę preparatu.

O czym trzeba pamiętać podczas bejcowania?

Bejcowanie drewna nie jest zadaniem trudnym, jednak podczas pracy warto pamiętać o kilku istotnych szczegółach:

1. Przed szlifowaniem uzupełnij ubytki Szpachlą do Drewna VIDARON w kolorze zbliżonym do naturalnej barwy drewna.

2. Przed przystąpieniem do malowania pamiętaj, by dokładnie wymieszać bejcę, na przykład za pomocą drewnianego patyczka. Jednolita konsystencja produktu pozwoli na uzyskanie wykończenia bez plam i przebarwień.

3. Podczas nanoszenia bejcy rozcieraj ją równomiernie. Pamiętaj, by zebrać nadmiar czystą szmatką. Dzięki temu uzyskasz jednolite wybarwienie drewna dębowego.

4. Pamiętaj, że Bejca do Drewna VIDARON jest produktem dekoracyjnym i nie umożliwia konserwacji drewna dębowego. Niezbędne jest więc zastosowanie preparatu nawierzchniowego, który ochroni naturalny materiał przed czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Wiedza, jak zabezpieczyć drewno dębowe, możne pomóc w przedłużeniu trwałości tego szlachetnego materiału.

 Bejcowanie desek

Czy po bejcowaniu trzeba lakierować? Zabezpiecz drewno!

Jeśli zabarwiłeś już wybrany mebel, parkiet czy boazerię za pomocą Bejcy do Drewna VIDARON, pora na zabezpieczenie drewna dębowego. Aby zachować uzyskaną kolorystykę, sięgnij po preparat bezbarwny. Sprawdzonym sposobem na wykończenie bejcowanego drewna jest zastosowanie lakieru.

Do zabezpieczenia mebli i elementów architektonicznych znajdujących się w ogrodzie wykorzystaj Lakier Zewnętrzny VIDARON, który chroni przed czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Wewnątrz pomieszczeń bardzo dobrze sprawdzi się natomiast Lakier Bezpodkładowy VIDARON. Jego zalety to doskonała rozlewność, łagodny zapach, odporność na ścieranie i zarysowania oraz krótki czas schnięcia.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Bejcowanie drewna – piękny efekt dekoracyjny w kilku prostych krokach

Bejcowanie drewna – piękny efekt dekoracyjny w kilku prostych krokach

Przeczytasz w 5 min

Bejcowanie drewna sosnowego - 3 praktyczne wskazówki

Bejcowanie drewna sosnowego - 3 praktyczne wskazówki

Przeczytasz w 3 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie