Drewno zyskuje coraz większe grono zwolenników. Nic dziwnego, skoro jego właściwości użytkowe i walory estetyczne dają wiele możliwości. Sprawdza się ono nie tylko we wnętrzach, ale także w ogrodach, na działkach czy tarasach. Od parkietów, poprzez altany, aż do płotów i ogrodzeń – drewno można wykorzystać na wiele sposobów.
Drewno to naturalny materiał, który idealnie wpasowuje się w przestrzeń ogrodu, współgrając z barwnymi kwiatami i zielenią krzewów. Dobrze wygląda także w towarzystwie szkła czy kamienia i w przeciwieństwie do nich, wprowadza do miejsca przytulny klimat. To naturalny materiał, zatem nie emituje szkodliwych substancji. Co więcej, jako dobry izolator ciepła, z łatwością się nagrzewa i oddaje ciepło.
Niestety, drewno wystawione jest na działanie wielu czynników zewnętrznych, jak choćby wody i wilgoci, promieniowania UV oraz grzybów. Niszczą one drewno i zmniejszają jego użytkowość. Dlatego tak istotna jest jego impregnacja.
Wraz z nadchodzącą wiosną warto, oprócz pięknej roślinności, wprowadzić do naszego ogrodu elementy architektury z drewna. Niezwykle ciekawym i efektownym rozwiązaniem jest drewniany płotek, który można bez problemów wykonać samemu. Będzie on pięknym tłem dla roślin, a dodatkowo ochroni naszą prywatność przed ciekawskim spojrzeniem sąsiadów i przechodniów.
Budowa drewnianego płotku
Do wykonania płotku potrzebne będą:
- słupy główne o przekroju od 7x7cm do 10x10cm i wysokości do 1m.
- kotwy stalowe do osadzenia słupów,
- rygle, czyli listwy poprzeczne o grubości 25mm, szerokości 70mm, długość zależna jest od odległości między słupkami,
- sztachety wykonane z desek o grubości od 25 do 28mm i szerokości od 5 do 15cm,
- wkręty do drewna odporne na korozję,
- wkrętarka,
- duży młotek,
- sznurek budowlany,
- impregnat,
- poziomica.
Istotny jest wybór rodzaju drewna z jakiego zostanie wykonany nasz płot. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup elementów z drewna sosnowego, które jest wytrzymałe i niedrogie. Musimy pamiętać także o tym, aby kupić drewno czterostronnie strugane. Dzięki temu praca będzie krótsza i łatwiejsza. Nie będzie trzeba go szlifować przed nałożeniem impregnatu.
Wykonanie płotu krok po kroku
- Na początku wyznaczamy linię płotu przy pomocy sznura budowlanego lub poziomicy laserowej. Dzięki temu słupki znajdą się w równej linii.
- Następnie wyznaczamy miejsca osadzenia kotew w odległościach zależnych od długości płotu. Nie mogą być one jednak większe niż 2,5m.
- Teraz możemy przystąpić do osadzenia kotew i słupków. Najpierw w wyznaczonym punkcie ustawiamy kotwę pod kątem 90° i wbijamy ją w podłoże. Potem ustawiamy słupek w kotwie. Słupek musi być ustawiony pionowo w stosunku do podłoża – dlatego potrzebna jest nam poziomica, aby kontrolować jego położenie. Na koniec dokręcamy słupek do kotwy za pomocą śrub.
- Kiedy słupki są stabilnie osadzone w ziemi, możemy przykręcić do nich rygle. Potem mocujemy do nich sztachety. Odległość między sztachetami jest dowolna.
- Postawiony przez nas płot należy jeszcze zabezpieczyć odpowiednim impregnatem. Do tego celu najlepszym środkiem będą impregnaty – Impregnat Ochronno-Dekoracyjnych Powłokotwórczy VIDARON oraz Impregnat Ochronny VIDARON. Świeże drewno w pierwszej kolejności malujemy Impregnatem Ochronnym-Gruntującym VIDARON, który dzięki głębokiej penetracji wzmocni strukturę drewna oraz będzie chronił je przed grzybami, sinizną i owadami. Zewnętrzną ochronę drewna zapewni Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Występuje on w szerokiej palecie kolorów, dzięki czemu możemy nadać płotowi odpowiadającą nam barwę.
I jeszcze bardzo ważna informacja. Wyżej wymieniony sposób malowania jest najprostszy i najkrótszy, natomiast nie pozwala na pełną ochronę drewna ponieważ m.in. elementy łączeń nie będą zabezpieczone. Jeśli chcemy prawidłowo zabezpieczyć nasz płot to każdy element powinien zostać pomalowany przed montażem – tylko w ten sposób osiągniemy właściwą i pełną ochronę drewna.