Wróć do artykułów

Zbuduj drewniany płotek ogrodowy - poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewno zyskuje coraz większe grono zwolenników. Nic dziwnego, skoro jego właściwości użytkowe i walory estetyczne dają wiele możliwości. Sprawdza się ono nie tylko we wnętrzach, ale także w ogrodach, na działkach czy tarasach. Od parkietów, poprzez altany, aż do płotów i ogrodzeń – drewno można wykorzystać na wiele sposobów.

Impregnacja drewnianego płotu

Drewno to naturalny materiał, który idealnie wpasowuje się w przestrzeń ogrodu, współgrając z barwnymi kwiatami i zielenią krzewów. Dobrze wygląda także w towarzystwie szkła czy kamienia i w przeciwieństwie do nich, wprowadza do miejsca przytulny klimat. To naturalny materiał, zatem nie emituje szkodliwych substancji. Co więcej, jako dobry izolator ciepła, z łatwością się nagrzewa i oddaje ciepło. 

Niestety, drewno wystawione jest na działanie wielu czynników zewnętrznych, jak choćby wody i wilgoci, promieniowania UV oraz grzybów. Niszczą one drewno i zmniejszają jego użytkowość. Dlatego tak istotna jest jego impregnacja.

Zabezpieczenie drewnianego płotu

Wraz z nadchodzącą wiosną warto, oprócz pięknej roślinności, wprowadzić do naszego ogrodu elementy architektury z drewna. Niezwykle ciekawym i efektownym rozwiązaniem jest drewniany płotek, który można bez problemów wykonać samemu. Będzie on pięknym tłem dla roślin, a dodatkowo ochroni naszą prywatność przed ciekawskim spojrzeniem sąsiadów i przechodniów.

Budowa drewnianego płotku

Do wykonania płotku potrzebne będą:

  • słupy główne o przekroju od 7x7cm do 10x10cm i wysokości do 1m.
  • kotwy stalowe do osadzenia słupów,
  • rygle, czyli listwy poprzeczne o grubości 25mm, szerokości 70mm, długość zależna jest od odległości między słupkami,
  • sztachety wykonane z desek o grubości od 25 do 28mm i szerokości od 5 do 15cm,
  • wkręty do drewna odporne na korozję,
  • wkrętarka,
  • duży młotek,
  • sznurek budowlany,
  • impregnat,
  • poziomica.

Istotny jest wybór rodzaju drewna z jakiego zostanie wykonany nasz płot. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup elementów z drewna sosnowego, które jest wytrzymałe i niedrogie. Musimy pamiętać także o tym, aby kupić drewno czterostronnie strugane. Dzięki temu praca będzie krótsza i łatwiejsza. Nie będzie trzeba go szlifować przed nałożeniem impregnatu.

Malowanie płotu

 

Wykonanie płotu krok po kroku

  1. Na początku wyznaczamy linię płotu przy pomocy sznura budowlanego lub poziomicy laserowej. Dzięki temu słupki znajdą się w równej linii.
  2. Następnie wyznaczamy miejsca osadzenia kotew w odległościach zależnych od długości płotu. Nie mogą być one jednak większe niż 2,5m.
  3. Teraz możemy przystąpić do osadzenia kotew i słupków. Najpierw w wyznaczonym punkcie ustawiamy kotwę pod kątem 90° i wbijamy ją w podłoże. Potem ustawiamy słupek w kotwie. Słupek musi być ustawiony pionowo w stosunku do podłoża – dlatego potrzebna jest nam poziomica, aby kontrolować jego położenie. Na koniec dokręcamy słupek do kotwy za pomocą śrub.
  4. Kiedy słupki są stabilnie osadzone w ziemi, możemy przykręcić do nich rygle. Potem mocujemy do nich sztachety. Odległość między sztachetami jest dowolna.
  5. Postawiony przez nas płot należy jeszcze zabezpieczyć odpowiednim impregnatem. Do tego celu najlepszym środkiem będą impregnaty – Impregnat Ochronno-Dekoracyjnych Powłokotwórczy VIDARON oraz Impregnat Ochronny VIDARON. Świeże drewno w pierwszej kolejności malujemy Impregnatem Ochronnym-Gruntującym VIDARON, który dzięki głębokiej penetracji wzmocni strukturę drewna oraz będzie chronił je przed grzybami, sinizną i owadami. Zewnętrzną ochronę drewna zapewni Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Występuje on w szerokiej palecie kolorów, dzięki czemu możemy nadać płotowi odpowiadającą nam barwę.

I jeszcze bardzo ważna informacja. Wyżej wymieniony sposób malowania jest najprostszy i najkrótszy, natomiast nie pozwala na pełną ochronę drewna ponieważ m.in. elementy łączeń nie będą zabezpieczone. Jeśli chcemy prawidłowo zabezpieczyć nasz płot to każdy element powinien zostać pomalowany przed montażem – tylko w ten sposób osiągniemy właściwą i pełną ochronę drewna.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie