Wróć do artykułów

Jak zaimpregnować drewniany płot?

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Spis treści:

  1. Szlifowanie
  2. Impregnowanie
  3. Przygotowanie do malowania
  4. Szlifowanie międzywarstwowe
  5. A jeśli drewno jest surowe…

Drewniany płot jest nieustannie narażony na działanie niszczących czynników atmosferycznych oraz biokorozji. Aby ogrodzenie mogło cieszyć swym estetycznym wyglądem, wymaga regularnej konserwacji.

Drewniany płot

Z uwagi na naturalny wygląd oraz dużą dostępność, właściciele domów często decydują się na drewniane ogrodzenia. Aby mogły one zachować swój wygląd oraz właściwości, niezbędna jest jednak systematyczna konserwacja drewna. Najskuteczniejszą metodą jest jego impregnacja. Proces ten z powodzeniem przeprowadzą nawet mniej zaawansowani użytkownicy. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni impregnat (np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny VIDARON) oraz trzymać się kilku prostych reguł.

Szlifowanie

Jeżeli odnawiamy malowane wcześniej ogrodzenie, konieczne jest przeszlifowanie powierzchni papierem ściernym. Najlepiej wykorzystać papier o gradacji ok. 150-200. Ziarnistość powinna być dobrana odpowiednio do nierówności podłoża. Aby uzyskać jednolitą kolorystykę, niezbędne jest dokładne przeszlifowanie całego elementu. Przed przystąpieniem do malowania upewnijmy się, że powierzchnia jest sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Do usunięcia wszelkich plam bądź zatłuszczeń można wykorzystać benzynę ekstrakcyjną.

Impregnowanie

Na przygotowane podłoże możemy nanieść Impregnat Ochronno-Dekoracyjny VIDARON. Preparat ten zabezpiecza drewno tak na zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dzięki temu, chronione jest ono nie tylko przed warunkami atmosferycznymi (promieniowaniem UV i wilgocią), lecz także przed zagrożeniami biologicznymi, takimi jak grzyby, owady czy pleśń, które mogą szpecić wygląd ogrodzenia. Więcej informacji - kliknij tutaj...

Przygotowanie do malowania

Przed rozpoczęciem malowania impregnat powinno się starannie wymieszać. Zalecana temperatura, przy jakiej można wykonywać tę pracę, wynosi od 5° do 25°C. Do nanoszenia preparatu najlepiej nadaje się pędzel przeznaczony do wyrobów rozpuszczalnikowych. W przypadku pędzla uniwersalnego, konieczne może okazać się przeszlifowanie włosia papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczymy jego końcówki i usuniemy luźne włosy, które mogłyby pozostać na impregnowanej powierzchni. Preparat nanosimy równomiernie na całą powierzchnię. Gdy powłoka impregnatu zaczyna matowieć (po około 10 min od nałożenia) rozcieramy ją półsuchym pędzlem wzdłuż słojów. Zacznijmy tę operację od miejsc pomalowanych jako pierwsze. Elementy zaimpregnowane pozostawiamy do wyschnięcia na około 12 godzin.

Szlifowanie międzywarstwowe

Po całkowitym wyschnięciu powłoki impregnatu wykonujemy tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Ten etap jest niezwykle ważny, ponieważ pomaga wyrównać podniesione włókna drewna oraz zwiększa przyczepność następnej warstwy wyrobu. Szlifowanie przeprowadzamy papierem o gradacji około 320. Warstwę drugą nanosimy analogicznie jak pierwszą. Z uwagi na fakt, że drewno przyjmie kolejną „porcję" impregnatu nieco wolniej, warto rozpocząć proces rozcierania z kilkuminutowym opóźnieniem. Czas schnięcia tej warstwy również wynosi 12 godzin.

A jeśli drewno jest surowe…

W przypadku impregnowania nowego ogrodzenia (a więc surowego drewna), przed nałożeniem pierwszej warstwy wyrobu, niezbędne jest wcześniejsze zabezpieczenie elementu bezbarwnym Impregantem Ochronno-Dekoracyjnym VIDARON. Dopiero potem malujemy impregnatem w wersji „kolor”. Wersja bezbarwna impregnatu głęboko wnika w drewno i zabezpiecza przed biologicznymi zagrożeniami drewna – grzyby, owady, sinizna, pleśń. Tak zaimpregnowana powierzchnia objęta będzie 6-letnią Gwarancją Skutecznej Ochrony.

Płot w ogrodzie

Impregnat Ochronno-Dekoracyjny VIDARON nadaje drewnianym elementom eleganckie matowe wykończenie. Jego unikalne właściwości chronią drewnianą powierzchnię przed niszczącymi warunkami panującymi na zewnątrz. Dzięki takiej pielęgnacji, ogrodzenie dalej będzie mogło pełnić funkcję wizytówki posesji, przy której się znajduje.

Galeria zdjęć (3)

Poradniki związane z produktem

Szybka renowacja płotu w 4 krokach

Szybka renowacja płotu w 4 krokach

Przeczytasz w 3 min

Jak skutecznie dbać o drewniane ogrodzenia i płoty?

Jak skutecznie dbać o drewniane ogrodzenia i płoty?

Przeczytasz w 4 min

Drewniany płot w ogrodzie – z jakiego drewna najlepiej go wykonać? Porady eksperta

Drewniany płot w ogrodzie – z jakiego drewna najlepiej go wykonać? Porady eksperta

Przeczytasz w 4 min

5 pomysłów na drewniane płotki ogrodowe - inspiracje

5 pomysłów na drewniane płotki ogrodowe - inspiracje

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie