Drewniany płot jest nieustannie narażony na działanie niszczących czynników atmosferycznych oraz biokorozji. Aby ogrodzenie mogło cieszyć swym estetycznym wyglądem, wymaga regularnej konserwacji. Jak i czym impregnować drewniany płot? Oto instrukcja.
Spis treści:
- Szlifowanie
- Impregnowanie
- Przygotowanie do malowania
- Szlifowanie międzywarstwowe
- A jeśli drewno jest surowe…
- Kiedy zlecić impregnację płotu profesjonalistom?
- Jak dbać o drewniany płot po impregnacji?
Z uwagi na naturalny wygląd oraz dużą dostępność, właściciele domów często decydują się na drewniane ogrodzenia. Aby mogły one zachować swój wygląd oraz właściwości, niezbędna jest jednak systematyczna konserwacja drewna.
Najskuteczniejszą metodą na zabezpieczenie surowego drewna jest jego impregnacja. Proces ten z powodzeniem przeprowadzą nawet mniej zaawansowani użytkownicy. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni impregnat (np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON) oraz trzymać się kilku prostych reguł.
W artykule omawiamy krok po kroku, jak powinna wyglądać impregnacja drewnianego ogrodzenia. Poznasz wszystkie etapy przygotowania do malowania płotu drewnianego oraz przydatne produkty i narzędzia.
Szlifowanie
Jeżeli odnawiamy malowane wcześniej ogrodzenie, konieczne jest przeszlifowanie powierzchni papierem ściernym. Najlepiej wykorzystać papier o gradacji ok. 150-200. Ziarnistość powinna być dobrana odpowiednio do nierówności podłoża. Aby uzyskać jednolitą kolorystykę, niezbędne jest dokładne przeszlifowanie całego elementu.
Drewniane ogrodzenie szlifujemy ręcznie lub – jeśli chcesz zaoszczędzić sobie pracy – szlifierką elektryczną. Zakamarki, narożniki czy inne trudno dostępne miejsca dodatkowo trzeba przeszlifować ręcznie. To ważne, ponieważ gdy zostawisz nierówną powierzchnię lub starą powłokę, nowa warstwa nie będzie się dobrze trzymać. Płot drewniany szybko zacznie znów wyglądać nieestetycznie.
Przed przystąpieniem do malowania upewnij się, że powierzchnia jest sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Jeśli na drewnie znajdują się zabrudzenia, do usunięcia wszelkich plam bądź zatłuszczeń można wykorzystać benzynę ekstrakcyjną.
Impregnowanie
Na przygotowane podłoże możemy nanieść Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Preparat ten zabezpiecza drewno tak na zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dzięki temu, chronione jest ono nie tylko przed warunkami atmosferycznymi (promieniowaniem UV i wilgocią), lecz także przed zagrożeniami biologicznymi, takimi jak grzyby, owady czy pleśń, które mogą szpecić wygląd ogrodzenia.
Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON służy do ochronno-dekoracyjnego malowania drewna na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Uwydatni piękno naturalnego drewna, zaimpregnuje je, wzmocni i ochroni przed śniegiem, deszczem czy słońcem. Dodatkowo stworzy na powierzchni drewna ochronną powłokę odporną na biokorozję - siniznę, grzyby pleśniowe oraz glony. W połączeniu z bezbarwnym Impregnatem Ochronnym VIDARON zapewnia pełną ochronę drewna.
Dużym atutem tego produkt jest też szeroka gama kolorów. Dzięki temu z łatwością dopasujesz wygląd drewnianego płotu do kolorystyki innych elementów w otoczeniu domu takich jak brama garażowa, drzwi zewnętrzne, altana czy pergola. Dom i jego otoczenie będą wyglądały harmonijnie i nowocześnie. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON pozostawia przy tym widoczne słoje drewna, co sprawia, że drewno prezentuje się naturalnie.
Więcej informacji - kliknij tutaj...
Przygotowanie do malowania
Przed rozpoczęciem malowania płotu drewnianego impregnat powinno się starannie wymieszać. Zalecana temperatura, przy jakiej można wykonywać tę pracę, wynosi od 5° do 25°C. Do nanoszenia preparatu najlepiej nadaje się pędzel przeznaczony do wyrobów rozpuszczalnikowych. W przypadku pędzla uniwersalnego, konieczne może okazać się przeszlifowanie włosia papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczymy jego końcówki i usuniemy luźne włosy, które mogłyby pozostać na impregnowanej powierzchni. Preparat nanosimy równomiernie na całą powierzchnię. Gdy powłoka impregnatu zaczyna matowieć (po około 10 min od nałożenia) rozcieramy ją półsuchym pędzlem wzdłuż słojów. Zacznijmy tę operację od miejsc pomalowanych jako pierwsze. Elementy zaimpregnowane pozostawiamy do wyschnięcia na około 12 godzin.
Szlifowanie międzywarstwowe
Po całkowitym wyschnięciu powłoki impregnatu wykonujemy tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Ten etap jest niezwykle ważny, ponieważ pomaga wyrównać podniesione włókna drewna oraz zwiększa przyczepność następnej warstwy wyrobu. Szlifowanie przeprowadzamy papierem o gradacji około 320. Warstwę drugą nanosimy analogicznie jak pierwszą. Z uwagi na fakt, że drewno przyjmie kolejną „porcję" impregnatu nieco wolniej, warto rozpocząć proces rozcierania z kilkuminutowym opóźnieniem. Czas schnięcia tej warstwy również wynosi 12 godzin.
A jeśli drewno jest surowe…
W przypadku impregnowania nowego ogrodzenia (a więc surowego drewna), przed nałożeniem pierwszej warstwy wyrobu, niezbędne jest wcześniejsze zabezpieczenie elementu bezbarwnym Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON. Dopiero potem malujemy impregnatem w wersji „kolor”.
Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON to głęboko penetrujący preparat zapewniający ochronę biologiczną drewna. Produkt wnika w drewno i zabezpiecza przed biologicznymi zagrożeniami drewna takimi jak grzyby, owady, sinizna, pleśń. Tak zaimpregnowana powierzchnia objęta będzie 6-letnią Gwarancją Skutecznej Ochrony.
Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON nadaje drewnianym elementom eleganckie matowe wykończenie. Jego unikalne właściwości chronią drewnianą powierzchnię przed niszczącymi warunkami panującymi na zewnątrz. Dzięki takiej pielęgnacji, ogrodzenie dalej będzie mogło pełnić funkcję wizytówki posesji, przy której się znajduje.
Kiedy zlecić impregnację płotu profesjonalistom?
Czy drewniany płot pomalować samemu, czy zlecić to profesjonalistom? Obie możliwości mają swoje zalety i wady.
Malowanie płotu drewnianego samodzielnie to zdecydowanie niższy koszt. Płacisz jedynie za kupione produkty. Musisz jednak poświęcić swój czas. Biorąc pod uwagę, że impregnując płot potrzebujesz co najmniej dwóch warstw (+pierwsza warstwa Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON) oznacza to, że malowanie drewnianego płotu zajmie Ci mniej więcej weekend.
Co więcej, samodzielne odnawianie drewnianego ogrodzenia wymaga nieco wiedzy, jak się za to zabrać i jakich błędów nie popełnić. Nie jest to jednak żadna wiedza tajemna. Wystarczy dobrze przeanalizować instrukcję od producenta i ewentualnie przeczytać kilka artykułów poradnikowych. W karcie technicznej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, czas, jaki powinien upłynąć między nałożeniem poszczególnych warstw, sposób nakładania impregnatu oraz odpowiednie warunki atmosferyczne. Jeśli będziesz postępować zgodnie z instrukcją, samodzielne odnowienie drewnianego płotu zakończy się sukcesem.
Kiedy warto zlecić odnowienie drewnianego płotu profesjonalistom? Warto to przemyśleć, jeśli Twój płot jest szczególnie zniszczony. Gdy deski mają dużo ubytków i konieczne jest ich uzupełnianie i reperowanie, najlepiej i najszybciej zrobią to fachowcy. Gdy nie masz czasu ani ochoty na czytanie instrukcji producentów, zdecydowanie warto oddać płot w ręce profesjonalistów. To z pewnością lepsza opcja niż płot odnowiony nieumiejętnie, który wkrótce wymagać będzie kolejnej naprawy.
Jak dbać o drewniany płot po impregnacji?
Co zrobić, aby drewniane ogrodzenie jak najdłużej pozostało w dobrej kondycji? Musisz pamiętać o tym, że drewno to materiał higroskopijny, co oznacza, że w sposób naturalny reaguje na obecność wilgoci. Jeśli jest zbyt mokro – drewno puchnie i zwiększa swoją objętość. Jeśli jest zbyt sucho – pęka i powstają nieestetyczne rysy. Jeśli prawidłowo zaimpregnowałeś płot drewniany, proces ten zostanie spowolniony. Trzeba jednak sprawdzać jakość powłoki, aby jak najszybciej zareagować, gdy trzeba będzie kolejny raz odnowić płot. Regularna impregnacja drewna to najlepszy sposób na przedłużenie jego żywotności.
Zwróć też uwagę, aby drewniany płot pozostawał czysty. Należy więc regularnie dokonywać jego przeglądu i usuwać ziemię, piasek, błoto, mech czy glony.