Wolnostojąca wyspa kuchenna tworzy dodatkowe miejsce do przygotowywania jedzenia i przechowywania akcesoriów. To także przestrzeń ułatwiająca wspólne gotowanie. Jej ostateczny wygląd i funkcje dostosuj do swoich potrzeb. Szukasz inspiracji? Sprawdź pięć naszych pomysłów na aranżacje wnętrz, w których wykorzystana została drewniana wyspa kuchenna.
Nowoczesne wnętrza w dużej mierze bazują na otwartych przestrzeniach. Jednym z rozwiązań, które czyni metraż bardziej przestronnym, jest otwarcie kuchni na salon. W takim przypadku rolę ściany (granicy między pomieszczeniami) pełni wolnostojąca wyspa kuchenna. Rozwiązanie to jest nie tylko estetyczne, ale także i praktyczne.
Podczas tworzenia projektu wyspy kuchennej, w pierwszej kolejności ustal jej funkcje. Możesz postawić jedynie na dodatkowy blat roboczy, dodać zlewozmywak lub zainstalować w niej na przykład kuchenkę. Zastanów się też, czy nie chcesz, by wyspa kuchenna pełniła dodatkowo rolę barku, przy którym mogą usiąść goście lub pomocnicy podczas wspólnego gotowania.
W następnej kolejności przemyśl wygląd wyspy kuchennej. Powinien on być spójny zarówno z wystrojem kuchni, jak i aranżacją salonu. Co wybrać? Najbardziej uniwersalną będzie drewniana wyspa kuchenna. Co nie oznacza, że należy ją zbudować wyłącznie z litego drewna. Jak jeszcze może zostać zaaranżować? Mamy na to pięć pomysłów.
Drewniana wyspa kuchenna z szafek
Zabudowa dzieląca kuchnię i salon to dodatkowa strefa na przechowywanie akcesoriów oraz sprzętów potrzebnych podczas gotowania czy pieczenia. Jeśli chcesz uniknąć indywidualnego projektowania lub konstruowania wyspy, skorzystaj z gotowych rozwiązań i stwórz ją z takich samych szafek, jakie masz w kuchni.
To rozwiązanie jest zarówno praktyczne jak i najprostsze. A do tego bezpieczne. Dzięki niemu, drewniana wyspa kuchenna z szafek, idealnie dopasuje się do obu pomieszczeń, które rozdziela.
Warto dodać, że wybór takiej wyspy daje możliwość ułożenia mebla na dwa sposoby. Albo korpusy szafek postawisz obok siebie, tworząc wąski ciąg, albo ustawisz je w taki sposób, by tworzyły kwadrat.
Mebel DIY
W nowoczesnych lub skandynawskich wnętrzach, gdzie nie brakuje drewna czy własnoręcznie robionych mebli i dodatków, doskonale sprawdzi się wyspa kuchenna z palet. Taka, którą bez trudu stworzysz samodzielnie. Jak? Ułóż palety jedną na drugiej, aż osiągniesz pożądaną wysokość. Powstałe przestrzenie między poszczególnymi poziomami, wykorzystaj na szafki. Na górę połóż solidny, drewniany blat.
Mebel możesz także zrobić w taki sposób, by twoja wyspa kuchenna, z palet miała jedynie wsporniki do blatu. Na górę nałóż z kolei wybraną płytę np. z drewna lub kamienia – stworzy ona powierzchnię użytkową.
Wyspa z duszą
Kolejna propozycja sprawdzi się przede wszystkim w mieszkaniach i domach urządzonych w stylu rustykalnych czy prowansalskim. W tak zaaranżowanych wnętrzach nie musi stawać typowa wyspa kuchenna z drewna. Jej rolę może pełnić kredens, a dokładnie jego dolne szafki.
Do wykonania takiej wyspy „z duszą” wykorzystaj dowolnie mebel z dawnych lat (wystarczy, że go odnowisz, pomalujesz na wybrany kolor i położysz na nim solidny blat) lub nowoczesny kredens, stylizowany na dawne epoki.
Drewno w dodatkach
Drewniana wyspa kuchenna jest solidna, przez co stworzona z litej zabudowy może przytłaczać przestrzeń urządzoną na przykład w stylu industrialnym czy minimalistycznym. Co zrobić w sytuacji, gdy zależy Ci na jakości tego naturalnego materiału, ale nie chcesz zaburzać koncepcji na wnętrze? Najlepszym rozwiązaniem będzie wyspa kuchenna z drewnem w dodatkach.
Taka opcja pozwoli ci na przykład osadzić drewniany blat na metalowej konstrukcji czy industrialnym wózku lub też przykręcić go do małego regału. To ostatnie rozwiązanie będzie szczególnie praktyczne w mniejszych kuchniach.
Sprytne połączenie salonu z kuchnią
Innym sposobem na odciążenie przestrzeni będzie sprytne, optyczne ukrycie mebla. W taki sposób, by wyspa kuchenna z drewna nie była elementem przykuwającym wzrok, a wtapiała się w otoczenie. Jak to zrobić?
Ścianę wyspy, która znajduje się od strony salonu, zabuduj drewnianymi deskami. Takimi samymi jak te, które znajdują się na podłodze (układaj je w poziomie). Uzyskasz w ten sposób ciekawe połączenie dwóch stref.
Niezależnie od tego czy między twoją kuchnią a salonem stanie zabudowa z szafek, czy wyspa kuchenna z drewnem w dodatkach, nie zapomnij o dekoracji materiału, jeszcze przed jego pierwszym użyciem. Skorzystaj w tym celu z Bejcy Vidaron oraz Lakieru Bezpodkładowego Vidaron. Produkty te pozwolą Ci nie tylko zabezpieczyć drewno, ale też podkreślić jego wygląd. Bejca nada mu kolor, a lakier ochroni je przed zarysowaniami czy uszkodzeniami.