Jak to zrobić? Czego potrzebujesz?
Mimo, że nowoczesne meble kuchenne są najczęściej wykonywane z materiałów drewnopochodnych, to wciąż zarówno użytkownicy jak i architekci cenią sobie w nich elementy z litego drewna. Najczęstszymi, drewnianymi akcentami w kuchni są blaty. Niestety ich wygląd uzależniony jest w głównej mierze od prac pielęgnacyjnych, którym muszą być poddawane co kilka lat.
Drewniane blaty kuchenne pod wpływem eksploatacji mogą tracić swój ponadczasowy i elegancki wygląd. Plamy od pokarmów, napojów czy rysy zadane nieostrożnie używanymi sztućcami powodują, że co jakiś czas zmuszeni będziemy do przeprowadzenia prac renowacyjnych i konserwujących. Chociaż brzmi to poważnie, to nie musimy się ich obawiać albo wątpić w swoje umiejętności. Każdy z nas poświęcając kilka godzin czasu, przy doborze odpowiednich środków chemicznych i kilku podstawowych narzędzi może odnowić blaty we własnym zakresie.
Czego będziemy potrzebowali? Oto proponowany przez nas zestaw produktów dzięki, którym nasz blat odzyska dawny „blask”. Do renowacji blatów kuchennych polecamy zestaw produktów marki VIDARON:
- Szpachla do drewna – uzupełni ubytki i zarysowania,
- Bejca – odświeży kolor drewna,
- Lakier Bezpodkładowy – zabezpieczy powierzchnię na długi czas.
Przez rozpoczęciem renowacji należy przygotować potrzebne narzędzia (papier ścierny, pędzle, szpachelka, gąbka lub miękka szmatka) oraz miejsce pracy. Nie zapomnij o zapoznaniu się z charakterystyką używanych produktów.
Krok pierwszy: Przygotowanie powierzchni
Prace renowacyjne mogą być przeprowadzane tylko i wyłącznie na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Dlatego odnawiane powierzchnie blatów drewnianych powinny być czyste, suche, odtłuszczone (rozcieńczalnikiem nitro lub benzyną lakową) i pozbawione starych powłok farb czy lakierów. W tym celu wykonujemy szlifowanie powierzchni wzdłuż słojów drewna papierem ściernym o gradacji od 120 do 320,w zależności od jego stanu. Następnie przygotowaną powierzchnię należy odkurzyć.
Krok drugi: Szpachlowanie
Największym problemów eksploatowanych blatów kuchennych są rysy i ubytki pozostawione przez sztućce. Można je usunąć przy użyciu szpachli do drewna. Dlatego po szlifowaniu powierzchni możemy przystąpić do uzupełniania ubytków. Do tego celu używamy Szpachli do drewna. Szpachla zawiera terpentynę, która decyduje o bardzo dobrej przyczepności masy szpachlowej do drewna, a specjalnie przygotowana mączka kwarcowa nadaje jej odpowiednią twardość i ułatwia dalszą obróbkę. Nie pęka podczas wysychania, łatwo się szlifuje i poleruje. Po przeszlifowaniu daje gładkie powłoki. Występuje w kilkunastu kolorach imitujących różne wybarwienia najbardziej popularnych kolorów drewna. Przed zakupem szpachli należy dobrać odpowiedni kolor.
Przy pomocy szpachelki metalowej nakładamy jednorazowe warstwy szpachli o grubości do 4 mm. W przypadku szerszych szczelin lub większych nierówności nakładamy kolejne warstwy po wyschnięciu poprzednich tj. po 2-3 godz.
Krok trzeci: Bejcowanie
Po nałożeniu szpachli a przed aplikacją bejcy powierzchnia drewnianego blatu powinna być równa i wypolerowana. Spowoduje to, że nakładanie bejcy będzie łatwiejsze a efekt końcowy idealny. Ostatni „szlif” i polerowanie najlepiej wykonywać szlifierką mechaniczną. Przed nałożeniem bejcy wystarczy jeszcze odkurzyć dokładnie całą powierzchnię.
Bejca VIDARON to wysokiej jakości produkt bazujący na unikalnym połączeniu rozpuszczalników o niskiej zawartości aromatów z naturalnymi olejami. Dzięki tej formule możemy uzyskać piękne efekty dekoracyjne w bardzo łatwy i szybki sposób. Bejca stopniowo i równomiernie wnika w drewno, nie podnosząc jego włókien. Dzięki temu podczas aplikacji nie powstają plamy a wybarwienie drewna jest jednolite. Bejca tworzy transparentne powłoki podkreślające naturalne piękno drewna. Występuje w 13 gotowych kolorach gatunków drewna.
Użytkowanie bejcy rozpoczynamy od dokładnego wymieszania produktu celem zapewnienia jednorodnej konsystencji oraz barwy. Aplikację wykonujemy gąbką lub miękką szmatką. Produkt równomiernie wcieramy w powierzchnię. Nadmiar bejcy, który nie został wchłonięty w drewno należy usunąć przy pomocy szmatki. Bejca VIDARON, dzięki swojej innowacyjnej formule posiada długi czas pracy dlatego możemy dokonywać wszelkich korekt nawet po kilku minutach od nałożenia. Zabejcowane elementy należy pozostawić do wyschnięcia na 6 godz.
W celu uzyskania ciemniejszego koloru drewna należy aplikować drugą warstwę. Nie wykonujemy szlifowania między warstwowego. Produkt nakładamy, tak jak pierwszą warstwę przy pomocy gąbki lub szmatki na całą powierzchnię drewna. Nadmiar bejcy usuwamy. Zabejcowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na 6 godz.
Krok czwarty: Lakierowanie - jaki lakier do blatu kuchennego?
Po wyschnięciu drugiej warstwy bejcy pozostaje nam zabezpieczenie powierzchni drewnianego blatu odpowiednim lakierem. W tym celu używamy Lakieru Bezpodkładowego VIDARON. Jest to środek szybkoschnący, jednoskładnikowy, bazujący na nowoczesnym układzie alkidowo-uretanowanym. Nadaje polakierowanej powierzchni wyjątkową trwałość, odporność na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wody, środków myjących i alkoholi – co jest bardzo ważne w przypadku drewnianych blatów. Charakteryzuje się doskonałą rozlewnością, przyczepnością do podłoża oraz jest łatwy w użyciu. Podkreśla i zachowuje naturalny kolor drewna, wydobywając jego urok. Wydziela jedynie nikły zapach podczas nakładania i schnięcia. Lakier nie wymaga stosowania podkładu, co znacznie ułatwia i skraca czas lakierowania. Lakier przed nałożeniem dokładnie mieszamy. Nie należy rozcieńczać go żadnymi środkami. Produkt nakładamy równomiernie na całą powierzchnię wałkiem gąbkowym lub pędzlem do lakierów.
Krok piąty: Mycie narzędzi
Koniec pracy oznacza konieczność czyszczenia narzędzi. Wałek czyścimy rozcieńczalnikiem olejno–ftalowym lub benzyną lakową. Szmatki i gąbki używane do aplikacji bejcy umieszczamy w zamkniętym metalowym pojemniku i zalewamy wodą.