Wróć do artykułów

5 kolorów drewnianych elewacji domów jednorodzinnych

Przeczytasz w 0 min
Udostępnij

Pięknie wykończona drewniana elewacja to nie tylko znakomita wizytówka domu, ale także konieczna ochrona drewna przed wpływem szkodliwych warunków atmosferycznych. Jeszcze do niedawna myśląc o elewacji z obawą sięgaliśmy po drewniane elementy wykończeniowe. Drewno to materiał ciemniejący pod wpływem światła, próchniejący pod wpływem wilgoci, pękający przy zmiennej temperaturze i narażony na atak szkodników, pleśni i grzybów. Dzisiaj nowoczesne środki skutecznie impregnujące i zabezpieczające drewno pozwalają przez długie lata cieszyć się jego naturalnym urokiem.

Wśród wielu środków silnie impregnujących drewno, istotnym czynnikiem zdaje się być także kolor. Dzięki barwnikom zawartym w impregnatach możemy zmienić odcień drewna elewacyjnego lub przyciemnić je. Preparaty te są jednak transparentne i pozostawiają widoczne cechy charakterystyczne drewna, takie jak usłojenie, porowatość czy sęki. Dzięki środkom impregnującym możemy idealnie dopasować kolor do pozostałych elementów wykończeniowych budynku takich jak dachówka, orynnowanie, stolarka okienna i drzwiowa, czy podmurówka. Wszystkie te elementy powinny do siebie pasować tworząc spójny kolorystyczny zamysł.

1. Orzech Włoski V04 

VIDARON Impregnat Orzech Włoski V04 VIDARON Lakierobejca Orzech Włoski L04

To bardzo jasny, bliski naturalnemu odcień. Wykorzystywany chętnie zarówno do impregnacji elewacji drewnianych w budynkach o architekturze nowoczesnej jak i tradycyjnych. Bardzo dobrze komponuje się z elementami stalowymi i szarymi (blachodachówka, łupek, aluminium, granit) nadając nawet tradycyjnej architekturze bardzo aktualny wygląd.

Drewniana elewacja w kolorze Orzech Włoski Nowoczesny drewniany dom

2. Robinia Akacjowa V03

Zaimpregnowana deska w kolorze Robinia Akacjowa Pomalowana lakierobejcą deska w kolorze Robinia Akacjowa
VIDARON Impregnat Robinia Akacjowa V03 VIDARON Lakierobejca Robinia Akacjowa L03


Nada drewnianym elementom ciepły, nieco pomarańczowy odcień. Pięknie rozjaśnia i ociepla budynki z czarnym pokryciem dachowym. Ładnie wyglądają także w kompozycji z miedzianymi lekko zielonkawymi elementami oraz dachówką grecką. Ten odcień drewna lubi zielone tło, znakomicie prezentują się domy o drewnianych elewacjach w odcieniu Robinii Akacjowej stojące na tle lasu, trawiastego wzniesienia lub w otoczeniu zieleni.

Drewniany dom z szarą dachówką Domek z drewna


3. Teak Naturalny V05

Zaimpregnowana deska w kolorze Teak Naturalny Pomalowana lakierobejcą deska w kolorze Teak Naturalny
VIDARON Impregnat Teak Naturalny V05 VIDARON Lakierobejca Teak Naturalny L05


Piękny, spokojny odcień zbliżony do teaku to jeden z najczęściej wybieranych kolorów impregnatów. Jest nie tylko piękny ale i wyjątkowo uniwersalny. To kolor który dobrze wygląda zarówno przy stolarce okiennej plastikowej jak i metalowej czy drewnianej. Świetnie wygląda zarówno w kompozycji z ciemną blachodachówką jak i gontem bitumicznym. Dobierając jednak ten kolor impregnacji do dachówki ceramicznej w odcieniu pomarańczowym należy być ostrożnym. Takie połączenie kolorystyczne nie zawsze zda egzamin. Teak Naturalny nie lubi konkurencji i lepiej wygląda zestawiony z kolorami chłodnymi, neutralnymi lub bardzo jasnymi.

Drewniany domek w kolorze Teak Naturalny Drewniany domek z elewacją w kolorze Teak Naturalny


4. Mahoń Amerykański V06

Zaimpregnowana deska w kolorze Mahoń Amerykański Pomalowana lakierobejcą deska w kolorze Mahoń Amerykański
VIDARON Impregnat - Mahoń Amerykański V06  VIDARON Lakierobejca - Mahoń Amerykański L06 


Energetyczny mahoniowy odcień znakomicie prezentuje się na minimalistycznej architekturze nowoczesnej. To kolor niosący dużą dawkę energii i ciepła dlatego proste linie współczesnych budynków oraz ich ascetyczne, surowe wykończenie (beton, kamień, stal, szkło) bardzo dobrze prezentują się w towarzystwie kontrastującego drewna mahoniowego.

Parterowy dom z drewna w kolorze Mahoń Amerykański Elewacja w kolorze Mahoń Amerykański

5. Palisander królewski V08

Zaimpregnowana deska w kolorze Palisander Królewski Pomalowana lakierobejcą deska w kolorze Palisander Królewski
VIDARON Impregnat Palisander Królewski V08 VIDARON Lakierobejca Palisander Królewski L08


Ciemny, głęboki odcień palisandru często stosowany jest do impregnacji fragmentów elewacji drewnianych w połączeniu z jasnymi tynkami elewacyjnymi lub do impregnacji całych budynków. To kolor, który znakomicie maskuje wszystkie przebarwienia i niedoskonałości wynikające z upływu lat lub niskiej jakości materiału.

Dom z drewna w kolorze Palisander Królewski Drewniane belki


Impregnaty do drewna bardzo dobrze zabezpieczają ten naturalny materiał na wiele lat i powodują że nie podlega on naturalnym procesom jakie w normalnych warunkach mają miejsce. Dzięki temu coraz częściej i odważniej jest stosowany przez architektów oraz projektantów. Impregnaty barwiące pozwalają także w prosty sposób zmienić wygląd budynku, należy jednak pamiętać, iż są to preparaty transparentne i na ostateczny efekt ma wpływ także rodzaj malowanego drewna, jego kolor i chłonność.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie