Śniadanie to nieodłączny element poranka. Od czas do czasu, w ramach luźniejszego dnia, warto zjeść je wśród miękkiej pościeli. Na taką okazję przyda ci się stolik śniadaniowy do łóżka. Nie szukaj go w sklepach, ale zrób ten gadżet własnoręcznie. Wystarczy kilka desek, parę śrubek, odpowiednia impregnacja i gotowe.
Stolik śniadaniowy do łóżka to nic innego jak prosta taca z nóżkami, którą możesz stabilnie postawić na materacu. Taki gadżet jest niezwykle praktyczny z kilku powodów. Po pierwsze nie musisz się obawiać, że podane do łóżka śniadanie rozleje się lub przypadkiem ubrudzi pościel. Po drugie mając podkładkę do jedzenia, ograniczasz ilość okruszków, które wpadają do posłania.
Taka taca, to także dobry pomysł na prezent dla kogoś, kto w wolne dni nie lubi szybko wychodzić z łóżka. Ale nie tylko. Gadżet ten ucieszy również osoby, które dużo pracują na swoim przenośnym komputerze - stolik śniadaniowy na laptopa, jako podpórka, sprawdzi się idealnie.
Wiesz już komu przydałby się taki prezent? A może sam go potrzebujesz? Zamiast kupować stolik śniadaniowy, zrób go własnoręcznie. To nic trudnego!
Jak zrobić drewniany stolik śniadaniowy? – potrzebne materiały
Stoliki śniadaniowe mają różną budowę i wysokość. Przedstawiony tu instruktaż pomoże ci stworzyć prosty, ale elegancki mebel. W jakie materiały i narzędzia musisz się zaopatrzyć? Niezależnie od tego czy przygotowujesz stolik śniadaniowy na laptopa, czy jako gadżet ułatwiający zjedzenie śniadania w łóżku, potrzebujesz:
● sklejki o wymiarze 550 mm x 280 mm x 18 mm,
● kantówek tworzących brzeg blatu (dwóch o wymiarach 550 mm x 40 mm x 20 mm, dwóch kolejnych o wymiarach 320 mm x 40 mm x 20 mm),
● kantówek do stworzenia nóg (czterech o wymiarach 280 mm x 30 mm x 20 mm, czterech o wymiarach 240 mm x 30 mm x 20 mm),
● wkrętów,
● kleju do drewna,
● wiertarko – wkrętarki,
● papieru ściernego lub szlifierki,
● preparatu do zabezpieczenia drewna (Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna Vidaron).
Konstrukcja stolika DIY
Budowę drewnianego stolika śniadaniowego rozpocznij od przeszlifowania wszystkich elementów. Dobrze przygotowana powierzchnia drewna, powinna być gładka i bez ostrych krawędzi.
W następnej kolejności stwórz nogi stolika. Kantówki sklej ze sobą lub skręć wkrętami. Połącz je w taki sposób, by stworzyły dwa kwadraty o bokach długości 28 cm.
Tak skręcone nogi przymierz do blatu. Umieść je równo z krótszym brzegiem sklejki. Jeśli idealnie pasują, przymocuj je wkrętami. Dla pewności połączenia materiałów, przed skręceniem drewna, użyj kleju.
Teraz pora na dopracowanie tacy. Cztery kantówki, które ci pozostały, stworzą obramowanie blatu. Tak, by znajdujące się na nim przedmioty nie spadały. W jaki sposób je połączyć? Zacznij od przykręcenia dłuższych brzegów. Kantówkę umieść tak, by wystawała nad sklejkę. Do dwóch pierwszych elementów ramy przykręć kolejne dwie (te krótsze), zachowując taką samą wysokość drewna wystającego nad tacą.
Twój własnoręcznie zrobiony drewniany stolik śniadaniowy, jest już prawie gotowy. Pozostaje ci ostatni etap pracy, czyli zabezpieczenie powierzchni impregnatem. W tym celu wybierz Lakierobejcę Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną Vidaron. Produkt ten tworzy na drewnie trwałe i elastyczne zabezpieczenie, odporne na plamy z kawy, herbaty, keczupu czy musztardy, o które nietrudno podczas śniadania. Preparat dzięki swej żelowej konsystencji, jest łatwy w aplikacji. Nanieś go zarówno na tacę jak i nogi stolika, dzięki czemu stworzysz skuteczną ochronę materiału na 6 lat.
Personalizowany stoliczek śniadaniowy do łóżka - z grawerem
Taki własnoręcznie zrobiony stolik, jest niepowtarzalną ozdobą wnętrza. Dodaj mu jeszcze więcej oryginalności poprzez personalizację grawerem. Wypal w drewnie ornament lub dowolny napis. Stolik śniadaniowy z grawerem to także dobry pomysł, jeśli chcesz przeznaczyć go na prezent. Wtedy umieść na nim na przykład inicjały przyszłego właściciela.
Jak wykonać grawerowanie? Wybrany wzór nanieś na drewno. Możesz go odbić, przerysować lub stworzyć bezpośrednio na materiale. Następnie użyj specjalnego narzędzia do grawerowania. Do wyboru masz klasyczną grawerkę, narzędzia wielofunkcyjne lub mininarzędzia. O czym pamiętać podczas pracy? Przede wszystkim uwierz w swoje możliwości - grawerowanie wymaga precyzji i pewnej ręki.