Wróć do artykułów

Podkładki pod kubki z plastrów drewna – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewniana podkładka pod kubek to unikatowa ozdoba każdego mieszkania. Nawiązuje do surowego charakteru natury i pasuje przede wszystkim do wnętrz w stylu rustykalnym, skandynawskim i boho. Przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak wykonać podkładki z plastrów drewna.

Drewniane podkładki pod kubek

Skąd wziąć plastry drewna do wykonania podkładek pod kubek?

Plastry drewna odpowiednie do wykonania podkładek pod naczynia pozyskuje się z młodych drzewek o średnicy od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Aby stworzyć podkładkę pod kubek, potrzebny jest pieniek o średnicy 8–12 cm. Skąd pozyskać odpowiednie drewno? Warto zapytać znajomych gospodarzy na wsi, którzy często pozbywają się przeszkadzających drzewek. Zamiast trafiać na opał, pieńki mogą zyskać nowe życie i zamienić się w dziesiątki nowych przedmiotów. Jeśli nie masz możliwości pozyskania pieńka o odpowiedniej średnicy, możesz kupić gotowe plastry i poddać je obróbce, by wyglądały dokładnie tak, jak chcesz.

Podkładka pod kubek DIY może być wykonana z drewna brzozowego – to właśnie ten gatunek jest najpopularniejszy ze względu na estetyczny wygląd kory. Odpowiednie będą także inne drzewa, na przykład orzech, olcha lub dąb. Każde z nich wyróżnia się odmiennym kolorem i usłojeniem, wpływając na ostateczny efekt wizualny. Sosna jest wyjątkowo jasna, natomiast orzech zachwyca niepowtarzalnym rysunkiem słojów. Drewno wykorzystane do wykonania podkładek powinno dobrze przeschnąć, aby nie pękało i zachowało odpowiednią trwałość.

Drewno w tartaku

Co jest potrzebne do zrobienia drewnianej podstawki pod kubek?

Podkładki pod kubek da się przygotować za pomocą prostych narzędzi, które można znaleźć w każdym domowym warsztacie lub skrzynce z narzędziami. Wykonanie nie przysparza większych trudności, szczególnie jeśli wybierasz pracę z wykorzystaniem gotowych plastrów. W przypadku chęci wykonania większej liczby podstawek, warto posłużyć się narzędziami mechanicznymi, który znacznie przyspieszą pracę.

Wśród podstawowych materiałów i narzędzi do wykonania drewnianych podkładek pod kubki powinny znaleźć się:

• pieniek wybranego drewna o średnicy 8–12 cm,

• piła do drewna o małych ząbkach,

• papier ścierny (ziarnistość 120–240),

• samoprzylepne podkładki filcowe lub korkowe,

Lakier Akrylowy VIDARON,

• płaski pędzel.

Przed rozpoczęciem pracy warto nie tylko zgromadzić wszystkie potrzebne materiały, ale także przygotować stanowisko. Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie stołu stolarskiego, jednak cięcie drewna można wykonać także w innym miejscu. Konieczne jest jednak unieruchomienie pieńka za pomocą imadła oraz zabezpieczenie miejsca pracy przed wiórami i pyłem.

Plastry drewna

Jak zrobić podkładkę pod kubek? Instrukcja krok po kroku

Jeśli nie decydujesz się na zakup gotowych plastrów drewna, rozpocznij pracę od oznaczenia na pieńku grubości 1–1,5 cm i odetnij fragment drewna. Najlepiej posłużyć się piłą do drewna o małych ząbkach. Następnie plaster dokładnie przeszlifuj z obu stron, wybierając najpierw papier ścierny o niższej ziarnistości, a potem o wyższej, by wypolerować drewno. Po odpyleniu powierzchni zadecyduj, czy element będzie dodatkowo ozdabiany. Możesz udekorować podkładkę pod kubek z plastra drewna za pomocą farb akrylowych, wypalarki do drewna lub z wykorzystaniem metody decoupage.

Aby uzyskać naturalny efekt, a jednocześnie zabezpieczyć powierzchnię drewna, najlepiej zastosować Lakier Akrylowy VIDARON. Produkt nanieś płaskim pędzlem i pozostaw do wyschnięcia na 5 godzin. W ten sposób uzyskasz trwałą powłokę, która będzie chroniła drewnianą podstawkę pod kubek przed zarysowaniami i wodą. Ostatnim etapem jest przyklejenie od spodu 4 niewielkich elementów filcu lub korka. Dzięki nim drewniana podstawka pod kubek nie porysuje stołu i będzie można ją swobodnie przesuwać. Tak wykonane podkładki doskonale komponują się z jesiennymi aranżacjami stołu. Pasują do wnętrz inspirowanych naturą, w których dominują brązy, zielenie i szarości. Skutecznie zabezpieczają drewniane blaty i obrusy przed wysoką temperaturą i kroplami, które osadzają się na kubku.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie