Wróć do artykułów

Świąteczne ozdoby z drewna - zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, który niewątpliwe budzi pokłady drzemiącej w nas kreatywności i chęci do tworzenia. Może dlatego, że te zimowe święta kojarzą się z ogromną ilością ozdób, choinką, świetlnymi girlandami, dekoracyjnymi piernikami i stroikami z gałązek iglaków. Sklepy oferują nam niezliczoną ilość ozdób, które tylko wystarczy kupić i przynieść do domu. To jednak nie to samo, co własnoręcznie wykonane dekoracje.

Dawniej, gdy nie było takiego dostępu do przedmiotów, rodziny siadały wspólnie przy stole i przy wtórze pastorałek robiły samodzielnie ozdoby, którymi potem ozdabiały cały dom. Cofnij się w czasie do tamtych dni i spróbuj sam wyczarować magię Świąt z kawałków drewna. Zobacz nasze inspiracje drewnianych ozdób świątecznych diy.

Pomysłowy stroik

Odrobina świątecznej magii sprawi, że ze starej szuflady możesz wyczarować nowy zachwycający stroik bożonarodzeniowy. Na samym początku szufladkę należy dokładnie przetrzeć papierem ściernym wzdłuż słojów, pozbywając się zabrudzeń i szlifując ubytki w drewnie. Gdy powierzchnia będzie całkowicie gładka, oczyść ją z pyłu odkurzaczem, a następnie przetrzyj mokrą szmatką. Sucha i gładka szufladka jest gotowa do malowania. Idealnym produktem do tego typu prac jest Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron w kolorze Bezbarwnym L01. Gdy drewno wyschnie, pozostanie już tylko włożenie do szuflady atrybutów świątecznych, jak świeca, bombka, pomarańcza, czy gałązka świerku.

Stroik z szuflady

Zamiast bombek

Święta nie mogą się obyć bez choinki, a tym samym bez ozdób choinkowych. Najczęściej na drzewku wieszamy szklane lub plastikowe bombki. A może tym razem pokusisz się o własnoręczne wykonanie drewnianych ozdób choinkowych? Na drewnianej desce narysuj wymarzony kształt, np. konika na biegunach. Następnie wytnij go za pomocą wyrzynarki. Jeśli Twój projekt nie zakłada ozdobnego otworu, wiertarką zrób otworek na sznurek do zawieszenia na choince. Dokładnie przetrzyj figurkę papierem ściernym i oczyść z pyłu. Tak przygotowane drewno pokryj Pokostem Lnianym Vidaron. Gdy wyschnie, przez otwór przeciągnij sznurek lub tasiemkę. Możesz go dodatkowo ozdobić drewnianymi koralikami. Taka własnoręcznie wykonana ozdoba ma szansę stać się prawdziwą pamiątką rodzinną przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Drewniane ozdoby choinkowe

Drewniane świeczniki

Szukasz pomysłu na oryginalne świeczniki? Wystarczy, że przyniesiesz z lasu drewniane patyki, np. brzozy oraz kupisz dużą okrągłą świecę. Patyki dotnij mniej więcej na wysokość świecy i papierem ściernym przetrzyj wszystkie końce. Oczyszczone z pyłu układaj dokoła świecy, łącząc je za pomocą kleju do drewna. Gdy klej wyschnie, pomaluj patyki Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną Vidaron w kolorze Bezbarwnym S01. Odczekaj, aż świecznik będzie całkowicie suchy, a następnie przewiąż go zwykłym sznurkiem, który w tym przypadku będzie prawdziwą dekoracyjną kropką nad „i”.

Drewniane świeczniki

Podkładki na świąteczny stół

Podkładki na świąteczny stół również możesz zrobić samodzielnie. Potrzebujesz jedynie plastrów drewna z korą, które bez problemów możesz kupić w sklepie. Każdy plaster musisz dokładnie oszlifować papierem ściernym i oczyścić z pyłu. Chcąc zapewnić im wyjątkowe wykończenie, pokryj je Lakierem Akrylowym Vidaron. Gdy wyschną będą gotowe by przyozdobić twój stół.

Drewniane podkładki na stole

Okolicznościowy napis

Marzą Ci się drewniane litery, które ułożysz w świąteczny napis? Aby je stworzyć, postępuj podobnie jak w przypadku drewnianego konika. Naszkicuj litery na desce, wytnij za pomocą wyrzynarki i oczyść z powstałego pyłu. Gotowe kształty pokryj Lakierem Akrylowym Vidaron. Gdy wyschną, ułóż z nich bożonarodzeniowe życzenia.

Napis z drewnianych liter

Dzięki takim przygotowaniom na pewno uda Ci się stworzyć wyjątkową świąteczną atmosferę i wprawić w zachwyt całą rodzinę i przyjaciół.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie