Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Warto wykorzystać piękno naturalnego drewna w aranżacji mieszkania. Pieniek czy gałąź przyniesiona z lasu mogą bowiem pełnić doskonałą bazę pod przyszłe meble lub dodatki dekoracyjne.

Lampa z gałęzi

Podkładki

Drewniane podkładki na kubki lub gorące naczynia to nie tylko praktyczny, ale też dekoracyjny element aranżacji stołu. Co więcej, bez problemu wykonamy je z pieńków. Pamiętajmy tylko, aby plastry nie przekraczały grubości 2 cm i były odpowiednio zabezpieczone lakierem lub olejem, dzięki czemu ochronimy stół przed ewentualnymi plamami żywicy. Warto także zostawić korę, która nadaje brzegom podkładek ciekawe wykończenie.

Drewniana podkładka

Stolik

Surowe drewno z powodzeniem można wykorzystać przy konstrukcji stolika nocnego lub kawowego. Równo ścięty i wypolerowany pieniek może posłużyć nam jako blat. Nóżki natomiast możemy skonstruować z metalowych prętów. Przy niewielkim przekroju blatu można zamontować tylko trzy nogi, co daje ciekawy efekt dekoracyjny. Stolik ten będzie idealnie pasować do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim lub industrialnym. Pamiętajmy, drewno i metal to najgorętsza para tego sezonu!

Stolik z surowego drewna

Lampa

Mniej znaczy więcej. Podążając za tą regułą, przekonamy się jak niewiele trzeba, aby własnoręcznie skonstruować oryginalną lampę nad stół. Jej głównym elementem jest gałąź przyniesiona z lasu lub ogrodu. Dla stabilności konstrukcji ważne jest to, aby gałąź nie była spróchniała w środku. Powinna też być sucha i oczyszczona. Wokół niej owijamy czarny przewód zakończony dekoracyjnymi, nowoczesnymi żarówkami. Całość mocujemy do sufitu za pomocą żyłek, sznureczka lub cienkiego metalowego łańcucha.

Wykorzystanie gałęzi do zrobienia lampy

Świeczniki

Niewielkie pieńki to także świetna baza pod świeczniki. Do ich wykonania potrzebna jest wiertarka ze specjalnym wiertłem płaskim. Pamiętajmy, aby wielkość wiertła dostosować do wielkości świeczki lub tealighta, a także aby nie wiercić w miejscach, w których są przyrosty, gdyż znacznie utrudni nam to prace. Dłuższy pieniek możemy przeciąć na pół, położyć poziomo i wywiercić w nim kilka otworów: w ten sposób stworzymy całkiem klimatyczny świecznik.

Świeczniki z pieńków

O czym pamiętać?

• Bardzo ważny jest proces schnięcia drewna. Świeżo ucięte plastry wrzucamy do pojemnika z wiórami i zostawiamy na kilka miesięcy. Dopiero po upływie tego czasu przystępujemy do szlifowania i malowania. Dzięki temu drewno nie będzie pękać.

• Do wykonania niewielkich dekoracji wystarczą nam ręczne narzędzia do cięcia i obróbki drewna. Aby jednak zwiększyć komfort i tempo prac, warto mieć w zanadrzu elektronarzędzia: piłę, szlifierkę czy wiertarkę.

Impregnat do ochrony drewnianych elementów

• Jeśli naszych mebli i dekoracji będziemy używać na zewnątrz, warto je zaimpregnować, np. malując ich powierzchnię Impregnatem Ochronnym-Gruntującym VIDARON, który ochroni je przed działaniem grzybów, bakterii i czynników atmosferycznych.

Lakier akrylowy do podkreślenia faktury drewna

• Ze względu na piękno naturalnego drewna, nie zaleca się stosowania farb kryjących. Rysunek i fakturę podkreślimy, sięgając po bezbarwny Lakier Akrylowy VIDARON. W naszym przypadku warto nałożyć kilka warstw.

Nowe wydanie Dekoratorium

 

Artykuł pochodzi z Dekoratorium Magazyn Wydanie specjalne Nr 1 (3) 2017. 

Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com

 

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie