Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto nauczyć się frezować drewno? Jakie efekty daje frezowanie drewna?
- Jak frezować drewno? Rodzaje frezów drewna
- Co to jest frezarka do drewna i jak jej używać?
- Frezowanie drewna – przegląd rodzajów frezarek
- Jak frezować w drewnie? Najważniejsze techniki frezowania
- Jak przygotować miejsce pracy i jak frezować bezpiecznie?
- Jak zabezpieczyć drewno po frezowaniu?
Frezowaniem w drewnie najczęściej zajmują się profesjonaliści, przede wszystkim stolarze. To jednak zajęcie także dla domowych majsterkowiczów. Jeśli masz smykałkę do prac ręcznych oraz warsztat czy garaż, w którym możesz zrobić miejsce do pracy z drewnem, Pokażemy Ci, jakie są podstawy frezowania drewna, jakie występują rodzaje frezów oraz jakich urządzeń i narzędzi użyć. Dowiesz się także, w jaki sposób zabezpieczyć drewno po frezowaniu. Pomogą niezawodne środki VIDARON.
Dlaczego warto nauczyć się frezować drewno? Jakie efekty daje frezowanie drewna?
Frezowanie drewna to jedna z najważniejszych technik jego obróbki. Dzięki frezowaniu możesz uzyskać wiele różnych ciekawych dekorów takich jak rowki, kanaliki, ząbki, różne kształty geometryczne, roślinne, zwierzęce, litery itd.
Frezarki może obsługiwać także ktoś, kto nie jest profesjonalistą − w sklepach z narzędziami znajdziesz spory wybór frezarek prostych w działaniu i niezbyt drogich.
Dlaczego warto nauczyć się frezować drewno własnoręcznie? Przede wszystkim z oszczędności. Usługi stolarskie są dziś bardzo drogie. Frezowanie pozwoli Ci zaoszczędzić. Jeśli masz ochotę nauczyć się samodzielnie robić meble czy pracować w drewnie, frezowanie jest jedną z podstawowych umiejętności.
Jak frezować drewno? Rodzaje frezów drewna
Przy pomocy frezarki możesz stworzyć wiele różnych dekoracji. Oto popularne rodzaje frezowania – taki efekt osiągniesz, montując na frezarce określone narzędzie, także określane jako frez.
- frezy krawędziowe – głębokie wcięcie, stosowane np. do wykonania uchwytów mebli,
- frezy puszkowe – tworzą okrągłe otwory, stworzone np. do montowania zawiasów,
- frezy do żłobień – uzyskasz przy ich pomocy efekt prostokątnych rowków,
- frezy trapezowe – do wąskich rowków o rozszerzającym się zakończeniu,
- frezy zaokrąglające – służą do zaokrąglania brzegów i kantów drewna,
- frezowanie frontów i ramek – najpopularniejszy rodzaj frezowania w drewnie wśród miłośników majsterkowania, zrobisz z ich pomocą dekoracje frontów drewnianych czy wyprofilujesz listwy.
Co to jest frezarka do drewna i jak jej używać?
Podstawowym elektronarzędziem do frezowania drewna jest frezarka. W zależności od tego, jaki frez (czyli końcówkę) umieścisz we frezarce, uzyskasz określony efekt.
Z pomocą frezarki wyprofilujesz np. fronty mebli oraz ich krawędzie. Możesz w ten sposób całkowicie odmienić wygląd starej szafy czy komody. Frezarka pomoże też w obróbce listew oraz drewnianych ram luster. Zaokrąglisz przy jej pomocy drewniane blaty, przygotujesz otwory pod zawiasy.
Frezowanie drewna – przegląd rodzajów frezarek
Frezarki dzielą się na kilka typów. Niektóre mogą być używane w domowych warsztatach. Inne to elektronarzędzia przeznaczone do warsztatów stolarskich i obsługiwane przez profesjonalistów.
Podstawowe rodzaje frezarek to:
- Frezarki górnowrzecionowe – popularne narzędzia dla majsterkowiczów, wrzeciono znajduje się tu nad stołem roboczym. Urządzenie prowadzi się po materiale, a precyzję zapewniają dodatkowe akcesoria jak cyrkiel frezarski czy prowadnica równoległa. Ten typ frezarki jest odpowiedni np. do frezowania krawędzi półek, rowków, do wykonywania zewnętrznych i wewnętrznych frezów na całej powierzchni.
- Frezarki dolnowrzecionowe – trudniejsze w obsłudze i wymagające większej wiedzy, ale dające lepsze i bardziej skomplikowane efekty. Służą przede wszystkim do frezowania profilowego. Wrzeciono jest tu umiejscowione pod stołem roboczym. Te frezarki to ciężkie urządzenia o dużej mocy. Korzystają z nich profesjonaliści.
- Proste frezarki jednoręczne – elektronarzędzia używane przez domowych majsterkowiczów, dostępne w sklepach ogólnobudowlanych, lekkie, przeznaczone do prostej obróbki elementów drewnianych.
W zależności od rodzaju frezarki i charakteru wykonywanych prac do urządzenia dobiera się frezy, czyli „końcówki”, które wykonują daną pracę. Mogą to być frezy nasadzane, przeznaczone do pracy z frezarkami dolnowrzecionowymi lub frezy trzpieniowe, stosowane do frezarek górnowrzecionowych i dolnowrzecionowych.
Jak frezować w drewnie? Najważniejsze techniki frezowania
Jak frezować drewno? Czynność ta wymaga wprawy, uwagi i cierpliwości. Narzędzie trzeba prowadzić spokojnie, płynnym ruchem, ani zbyt szybko, ani zbyt wolno. Za szybka obróbka drewna prowadzi do jego postrzępienia. Zbyt wolna – odbarwia materiał.
Drewno trzeba frezować z kierunkiem jego włókien, do określonej głębokości. Są dwie metody frezowania: współbieżne lub przeciwbieżne. Frezowanie drewna współbieżne oznacza, że posuw skierowany jest w tę samą stronę, co rotacja frezu. Można wtedy włożyć mniej siły we frezowanie, ale łatwiej możesz uszkodzić drewno.
Frezowanie przeciwbieżne jest skierowane w przeciwną stronę niż obroty frezu. Jest bezpieczniejsze, dlatego zaleca się je osobom początkującym.
Jak przygotować miejsce pracy i jak frezować bezpiecznie?
Frezowanie w drewnie to proces, który dla niewprawionych majsterkowiczów może być niebezpieczny. Zdecydowanie warto zrobić wszystko, co możliwe, aby zminimalizować ryzyko wypadku podczas tej czynności.
Podstawa to odpowiedni strój roboczy, który ochroni skórę przed drobinkami drewna i pyłem. Zaopatrz się też w okulary robocze. Koniecznie sprawdź również, czy narzędzie i materiał są właściwie przymocowane do blatu. Poluzowany frez może doprowadzić do groźnego wypadku!
Jak zabezpieczyć drewno po frezowaniu?
Oprócz wskazówek, jak frezować w drewnie, ważne jest również, co zrobić z drewnianym elementem po frezowaniu. Wiele zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć.
Po frezowaniu surowego drewna szczególne ważne jest zabezpieczenie go przed czynnikami biologicznymi. Służy do tego Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON. Skutecznie chroni on przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami, technicznymi szkodnikami drewna. Polecany jest jako warstwa gruntująca pod impregnaty ochronno-dekoracyjne, lakiery, lakierobejce oraz emalie ogólnego stosowania.
Po zabezpieczeniu drewna przy pomocy środka gruntującego, możesz nadać mu kolor lub postawić na lakier transparentny. Jeśli frezujesz elementy, które znajdą się na zewnątrz, naturalny efekt daje np. Lakier Zewnętrzny VIDARON. Długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz tworzy trwałą, elastyczną i wodoodporną powłokę. Charakteryzuje się podwyższoną odpornością na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz chroni przed słońcem, deszczem, śniegiem i mrozem.
Frezowanie drewna − już wiesz, na czym polega ten proces!
Frezowanie w drewnie to zadanie nie tylko dla profesjonalistów. Jeśli masz smykałkę do majsterkowania i zaopatrzysz się we frezarkę, z powodzeniem możesz zająć się tym we własnym warsztacie. Sprawdź ofertę środków VIDARON do pielęgnacji i zabezpieczenia drewna.