Wróć do artykułów

Jak usunąć grzyb ze ścian?

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Zagrzybione ściany to problem estetyczny, ale przede wszystkim ogromne zagrożenie dla zdrowia domowników. Nie odkładaj usunięcia grzyba ze ściany na później! W artykule podpowiadamy, jak krok po kroku usunąć grzyba ze ścian.

Spis treści:

  1. Dlaczego powstaje pleśń na ścianie? Przyczyny

  2. Dlaczego usuwanie grzyba ze ściany jest tak ważne dla twojego zdrowia?

  3. Pleśń a grzyb – jakie są różnice?

  4. Czym i jak usunąć grzyba ze ściany?

  5. Jak stosować?

  6. Jak zapobiegać ponownemu pojawieniu się grzyba na ścianach?

Zielone plamy pojawiające się na ścianie wpływają nie tylko na nieestetyczny wygląd pomieszczenia, ale i zdrowie człowieka. Aby skutecznie z nimi walczyć, należy wyeliminować objawy, ale przede wszystkim przyczynę. Jak usunąć pleśń i przeprowadzić skuteczne odgrzybianie ścian? Sprawdź nasz poradnik.

Grzyb na ścianie

Dlaczego powstaje pleśń na ścianie? Przyczyny

Grzyby i pleśń domowa są w naszych warunkach klimatycznych powszechnym problemem. Unoszące się w domu zarodniki tych organizmów są niewidoczne dla oka, jednak mogą być groźne dla zdrowia. Mają nawet działanie rakotwórcze. Co ważne, grzyb nie powstaje z dnia na dzień. Najczęściej jest to proces, dlatego warto obserwować ściany i trudno dostępne zakamarki. Pleśń może przecież powstawać także w narożnikach, z zewnątrz niewidocznych podczas codziennego funkcjonowania. 

Najważniejszą przyczyną występowania szpecących i niebezpiecznych skupisk grzybów na ścianach jest wilgoć. Długotrwałe utrzymywanie się wysokiej wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia jest często skutkiem braku odpowiedniej wentylacji. Unosząca się w powietrzu para wodna, skrapla się na ścianach w wyniku wahań temperatury. Regularnie gromadząca się w ten sposób wilgoć stanowi idealne środowisko dla rozwoju niebezpiecznych bakterii i grzybów.

Woda może również przedostawać się do pomieszczenia z zewnątrz, np. na skutek pękniętej rynny, nieszczelnego dachu lub innych wad konstrukcyjnych budynku. W takim przypadku walkę z grzybem rozpoczynamy od usunięcia usterki.

Występowanie zwiększonej wilgoci z jednej strony jest zdrowe dla układu oddechowego w przeciwieństwie do suchego powietrza, ale z drugiej strony − zbyt duża wilgotność prowadzi do pojawienia się pleśni na ścianie i nie tylko. Właśnie dlatego trzeba regularnie sprawdzać działanie wentylacji, a także mierzyć wilgotność powietrza. Jak to zrobić? Najlepiej zainwestować w specjalne urządzenie, które wskazuje, jaka jest jej wartość. 

Występowanie zwiększonej wilgoci może być też poważnym problemem, kiedy izolacja budynku jest wykonana nieprawidłowo lub okna są tak szczelne, że nie pozwalają na swobodny przepływ powietrza. Pleśń na ścianie pojawia się nie tylko w pomieszczeniach takich jak łazienka i kuchnia. Może też dotyczyć przedpokoju, salonu, a nawet sypialni.

Zanim dowiesz się, jak usunąć pleśń ze ściany, pamiętaj o tym, że stale zaparowane okna i lustra, pęczniejące drewno czy tapeta, mokre plamy na ścianie są już niepokojące. Warto zwrócić uwagę na wentylację pomieszczeń.

Dlaczego usuwanie grzyba ze ściany jest tak ważne dla twojego zdrowia?

Grzyb i pleśń są bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka. Dzieje się tak dlatego, że strzępki grzybni zawierają niebezpieczne substancje zwane mitotoksynami. W przypadku dojrzałych osobników zarodniki grzyba wzbijają się w powietrze i przemieszczają czasem na znaczne odległości. Wraz z nimi wdychamy też mitotoksyny, które powodują wiele szkód i chorób.

Jak przebywanie w otoczeniu grzybów i pleśni wpływa na ludzkie zdrowie?

  • Toksyny wytwarzane przez grzyby uszkadzają wątrobę i nerki.

  • Pleśń ma udowodnione działanie rakotwórcze, szczególnie dotyczy to raka wątroby

  • Grzyby i pleśni wywołują silne reakcje alergiczne ze strony układu oddechowego i skóry. Może to prowadzić do astmy, kaszlu, chorób układu oddechowego, a u dzieci – zadyszki i sapki.

  • Jeśli na szkodliwe działanie grzybów narażona jest kobieta w ciąży, mitotoksyny mogą uszkodzić płód.

  • Mitotoksyny wywołują dolegliwości i choroby układu neurologicznego. Należą do nich zaburzenia pamięci, drętwienie , mrowienie, drżenie kończyn, rozdrażnienie, niepokój, drepresja.

  • Pleśń na ścianach powoduje znaczne obniżenie odporności u dzieci. Maluchy częściej chorują, są osłabione, pozbawione energii. Badania udowodniły, że dzieci przebywające w zagrzybionych pomieszczeniach mają gorsze wyniki w nauce, problemy z koncentracją i pamięcią.

Pleśń a grzyb – jakie są różnice?

Z technicznego punktu widzenia pleśń na ścianie atakuje daną powierzchnię. Właśnie dlatego możesz zauważyć nieestetyczne plamy albo charakterystyczne zielone lub szare kropki. Przenikają one w głąb materiału. Natomiast grzyb atakuje materiały budowlane, czyli np. drewno i beton. Tworzy dosyć spore narośle, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Zarówno pleśń, jak i grzyb, powstają z takich samych powodów. Głównym winowajcą jest zbierająca się na powierzchniach oraz w powietrzu wilgoć. W przeciwieństwie do grzyba pleśń działa jednak powierzchownie, a więc łatwiej ją usunąć. Aby usunąć grzyba ze ściany, czasem trzeba nawet skuć ich fragmenty.

Czym i jak usunąć grzyba ze ściany?

Co jednak zrobić z zagrzybionymi ścianami? Wbrew obiegowej opinii wcale nie trzeba skuwać tynku do „gołej cegły”, aby usuwanie pleśni ze ścian było skuteczne. Szpecącego problemu można pozbyć się w wielu przypadkach poprzez miejscowe zastosowanie  preparatu grzybobójczego. To specjalistyczny środek przeznaczony do zwalczania grzybów domowych i pleśni.

Preparat grzybobójczy

Środek Grzybobójczy wnika w strukturę podłoża, dzięki czemu długotrwale i skutecznie eliminuje wykwity. Nadaje się do używania na różnych powierzchniach: na drewnie, murach, ścianach i tynkach. Można go stosować na powłokach farb malarskich, klejowych i emulsyjnych oraz na innych materiałach budowlanych – dodaje ekspert. Dzięki niemu skutecznie wydłużymy także żywotność np. elementów małej architektury ogrodowej z drewna. 

Jak stosować?

Preparat najwygodniej nanosić na ścianę w sposób zalecany przez producenta - np. za pomocą rozpylacza bezpośrednio z pojemnika lub za pomocą pędzla. W czasie stosowania pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa: odzieży oraz okularach ochronnych.

Usuwanie grzyba pleśni ze ściany

Po pierwszej aplikacji należy odczekać godzinę – w tym czasie grzybnia zauważalnie zblednie. Zaatakowane miejsce powinniśmy następnie dokładnie wyszorować. Na końcu, po usuwaniu pleśni preparatem grzybobójczym, wystarczy wymyć ścianę czystą wodą. Dla pewności, po całkowitym jej wyschnięciu, możemy nanieść kolejną warstwę preparatu.

Usuwanie pleśni ze ściany

Jak zapobiegać ponownemu pojawieniu się grzyba na ścianach?

Jednorazowe usunięcie grzyba ze ścian i sufitów niewiele da, jeśli nie zlikwidujesz przyczyny tego problemu. Jak zapobiegać rozwojowi pleśni i grzybów w pomieszczeniach?

  • Jeśli przyczyną zagrzybienia ścian jest niewłaściwa wentylacja (wilgoć kondensacyjna), trzeba często wietrzyć pomieszczenie, zainstalować nawiewniki okienne bądź ścienne lub wentylację mechaniczną.

  • W walce ze zbierającą się w powietrzu, na ścianach i oknach wilgocią pomogą elektryczne osuszacze powietrza. Należy je włączać zwłaszcza w pomieszczeniach, w których się śpi – w sypialniach i dziecięcych pokojach. Dobrej klasy oczyszczacz pomaga całkowicie uporać się z wilgotnością, doskwierającą szczególnie w sezonie zimowym i jesiennym.

  • Jeśli przyczyną zbierania się wilgoci są mostki termiczne, jedynym rozwiązaniem jest właściwa termomodernizacja – docieplenie ścian budynku oraz np. strychu czy poddasza.

  • Unikaj suszenia w pomieszczeniu prania oraz częstego prasowania – obie te czynności mocno sprzyjają powstawaniu pleśni i grzybów na ścianach.

  • Kontroluj poziom wilgotności pomieszczeń – warto mieć zainstalowane specjalne mierniki wilgoci i reagować, gdy tylko poziom wilgoci w powietrzu jest wyższy niż zalecany.

Wiesz już, jak usunąć pleśń oraz wyeliminować zagrzybienie ścian. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci walczyć z tymi zagrożeniami. A jeśli jesteś w trakcie usuwania pleśni lub już się z tym uporałeś, koniecznie podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami!

 

Galeria zdjęć (3)

Poradniki związane z produktem

Jak zabezpieczyć krokwie przed grzybami i owadami?

Jak zabezpieczyć krokwie przed grzybami i owadami?

Przeczytasz w 4 min

Malowanie drewnianych okien – poradnik krok po kroku

Malowanie drewnianych okien – poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 3 min

Malowanie drewna na zewnątrz – jak malować stare i surowe drewno?

Malowanie drewna na zewnątrz – jak malować stare i surowe drewno?

Przeczytasz w 8 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie