Wróć do artykułów

Jak usunąć grzyb ze ścian?

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Zielone plamy pojawiające się na ścianie wpływają nie tylko na nieestetyczny wygląd pomieszczenia, ale i zdrowie człowieka. Aby skutecznie z nimi walczyć, należy wyeliminować objawy, ale przede wszystkim przyczynę. Usuwanie pleśni ze ścian – jak to zrobić?

Spis treści:

  1. Dlaczego powstaje pleśń na ścianie? Przyczyny
  2. Pleśń a grzyb – jakie są różnice?
  3. Czym i jak usunąć grzyba ze ściany?

 

Grzyb na ścianie

Dlaczego powstaje pleśń na ścianie? Przyczyny

Grzyby i pleśń domowa są w naszych warunkach klimatycznych powszechnym problemem. Unoszące się w domu zarodniki tych organizmów są niewidoczne dla oka, jednak mogą być groźne dla zdrowia. Mają nawet działanie rakotwórcze. Co ważne, grzyb nie powstaje z dnia na dzień. Najczęściej jest to proces, dlatego warto obserwować ściany i trudno dostępne zakamarki. Pleśń może przecież powstawać także w narożnikach, z zewnątrz niewidocznych podczas codziennego funkcjonowania. 

Najważniejszą przyczyną występowania szpecących i niebezpiecznych skupisk grzybów na ścianach jest wilgoć. Długotrwałe utrzymywanie się wysokiej wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia jest często skutkiem braku odpowiedniej wentylacji. Unosząca się w powietrzu para wodna, skrapla się na ścianach w wyniku wahań temperatury. Regularnie gromadząca się w ten sposób wilgoć stanowi idealne środowisko dla rozwoju niebezpiecznych bakterii i grzybów.

Woda może również przedostawać się do pomieszczenia z zewnątrz, np. na skutek pękniętej rynny, nieszczelnego dachu lub innych wad konstrukcyjnych budynku. W takim przypadku walkę z grzybem rozpoczynamy od usunięcia usterki.

Występowanie zwiększonej wilgoci z jednej strony jest zdrowe dla układu oddechowego w przeciwieństwie do suchego powietrza, ale z drugiej strony − zbyt duża wilgotność prowadzi do pojawienia się pleśni na ścianie i nie tylko. Właśnie dlatego trzeba regularnie sprawdzać działanie wentylacji, a także mierzyć wilgotność powietrza. Jak to zrobić? Najlepiej zainwestować w specjalne urządzenie, które wskazuje, jaka jest jej wartość. 

Występowanie zwiększonej wilgoci może być też poważnym problemem, kiedy izolacja budynku jest wykonana nieprawidłowo lub okna są tak szczelne, że nie pozwalają na swobodny przepływ powietrza. Pleśń na ścianie pojawia się nie tylko w pomieszczeniach takich jak łazienka i kuchnia. Może też dotyczyć przedpokoju, salonu, a nawet sypialni.

Zanim dowiesz się, jak usunąć pleśń ze ściany, pamiętaj o tym, że stale zaparowane okna i lustra, pęczniejące drewno czy tapeta, mokre plamy na ścianie są już niepokojące. Warto zwrócić uwagę na wentylację pomieszczeń.

Pleśń a grzyb – jakie są różnice?

Z technicznego punktu widzenia pleśń na ścianie atakuje daną powierzchnię. Właśnie dlatego możesz zauważyć nieestetyczne plamy albo charakterystyczne zielone lub szare kropki. Przenikają one w głąb materiału. Natomiast grzyb atakuje materiały budowlane, czyli np. drewno i beton. Tworzy dosyć spore narośle, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Zarówno pleśń, jak i grzyb, powstają z takich samych powodów.

Czym i jak usunąć grzyba ze ściany?

Co jednak zrobić z zagrzybionymi ścianami? Wbrew obiegowej opinii wcale nie trzeba skuwać tynku do „gołej cegły”, aby usuwanie pleśni ze ścian było skuteczne. Szpecącego problemu można pozbyć się w wielu przypadkach poprzez miejscowe zastosowanie Preparatu Grzybobójczego VIDARON. To specjalistyczny środek przeznaczony do zwalczania grzybów domowych i pleśni. Jego skuteczność opiera się na zastosowaniu najnowszej generacji biocydów, czyli związków zwalczających szkodliwe organizmy.

Preparat grzybobójczy

Preparat Grzybobójczy VIDARON wnika w strukturę podłoża, dzięki czemu długotrwale i skutecznie eliminuje wykwity. Nadaje się do używania na różnych powierzchniach: na drewnie, murach, ścianach i tynkach. Można go stosować na powłokach farb malarskich, klejowych i emulsyjnych oraz na innych materiałach budowlanych – dodaje ekspert. Preparat Grzybobójczy VIDARON nadaje się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynku. Dzięki niemu skutecznie wydłużymy także żywotność np. elementów małej architektury ogrodowej z drewna. 

Jak stosować?

Preparat najwygodniej nanosić na ścianę za pomocą rozpylacza bezpośrednio z pojemnika. W czasie stosowania pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa: odzieży oraz okularach ochronnych.

Usuwanie grzyba pleśni ze ściany

Po pierwszej aplikacji należy odczekać godzinę – w tym czasie grzybnia zauważalnie zblednie. Zaatakowane miejsce powinniśmy następnie dokładnie wyszorować. Na końcu, po usuwaniu pleśni preparatem grzybobójczym, wystarczy wymyć ścianę czystą wodą. Dla pewności, po całkowitym jej wyschnięciu, możemy nanieść kolejną warstwę preparatu.

Usuwanie pleśni ze ściany

Znasz już sposoby na wyeliminowanie pleśni i grzybów, zarówno wewnątrz, jak i w przestrzeni zewnętrznej. A Ty jak sobie radzisz z usuwaniem pleśni i grzybów? Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami!

Galeria zdjęć (3)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie