Ochrona roślin przed mrozem dotyczy nie tylko rabat, ogrodów ozdobnych czy drzewek w sadzie, ale także balkonów i tarasów. Jak zabezpieczyć rośliny na balkonie przed zimą? W artykule podpowiemy Ci, jak się do tego zabrać!
- Jak zabezpieczyć rośliny na zimę na balkonie? Najważniejsze informacje
- Jak i czym zabezpieczyć kwiaty na zimę na balkonie?
- Ochrona roślin na zimę - które z nich trzeba zabezpieczyć?
Czy rośliny na balkonie trzeba osłaniać przed zimowymi wichrami, opadami śniegu, a przede wszystkim przed mrozem? Jeśli są wieloletnie, to oczywiście tak! Dotyczy to większości zimujących w donicach gatunków – traw, bylin, małych iglaków i innych zimozielonych krzewów. W artykule doradzamy, jak zabezpieczyć rośliny na zimę na balkonie oraz które gatunki i odmiany szczególnie dobrze zimują na zewnątrz w donicach i pojemnikach.
Jak zabezpieczyć rośliny na zimę na balkonie? Najważniejsze informacje
Na balkonach oprócz pięknych kwiatów jednorocznych, warzyw i ziół uprawia się także gatunki wieloletnie. Należą do nich byliny, karłowate i miniaturowe krzewy iglaste i liściaste czy trawy. Wiele z nich wygląda pięknie przez cały sezon, nie tylko z powodu kwiatów, ale także atrakcyjnych liści. Dobrym pomysłem na balkonie czy tarasie są zwłaszcza rośliny zimozielone, których walory wizualne zachwycają przez cały rok.
Wśród najpopularniejszych roślin wieloletnich uprawianych na balkonach i tarasach w donicach są funkie, czyli hosty, rozchodniki, liliowce, żurawki czy bergenie. W pojemnikach na zewnątrz bardzo często uprawia się również kwitnące wiosną kwiaty cebulowe: tulipany, narcyzy, hiacynty oraz bulwiaste, jak np. mieczyki. Na balkony znakomicie nadają się również krzewy i małe drzewka szczepione na pniu, karłowe odmiany iglaków i drzew iglastych, miniaturowe róże, azalie, trzmieliny, pięciorniki, tawuły, irgi czy klony palmowe.
Każdy z tych gatunków trzeba przed zimą zabezpieczyć przed mrozem, nawet jeśli w gruncie jest on rośliną odporną na niskie temperatury. Dlaczego? Rośliny w pojemnikach są niestety zdecydowanie bardziej narażone na przemarznięcie niż te same odmiany posadzone na rabacie. Dzieje się tak dlatego, że bryła ziemi w donicy jest niewielka i mróz przenika przez nią, można powiedzieć, na wylot.
Jak i czym zabezpieczyć kwiaty na zimę na balkonie?
Odpowiedni czas na ochronę roślin na zimę jest wtedy, gdy temperatury spadają poniżej zera. Zwykle ma to więc miejsce późną jesienią. Pamiętaj, aby nie odkładać tego zadania na później, bo korzenie roślin w donicach na zewnątrz może uszkodzić już pierwsza mroźniejsza noc.
Jak zabezpieczyć rośliny na zimę na balkonie? Najważniejsza czynność to izolacja pojemnika czy donicy, aby zabezpieczyć korzenie. Jakie sposoby na ochronę roślin przed mrozem? Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych rozwiązań!
Donica w kartonie z tektury
Donicę możesz wstawić do większego kartonowego pudełka. Pamiętaj, aby na dno kartonu (albo pod karton, na podłogę balkonu czy tarasu) podłożyć coś, co zaizoluje doniczkę od zimnej posadzki. Może to być np. styropian, drewniana deska, panel z tworzywa, mata. Następnie wolną przestrzeń pomiędzy kartonem a doniczką wypełnij suchym materiałem. Polecamy np. kulki styropianowe, zgniecione gazety, suche liście, trociny. Dzięki temu skutecznie zaizolujesz wrażliwe korzenie w donicy przed mrozem.
Opisany pomysł nadaje się do mniejszych donic, które jesteś w stanie podnieść i wstawić do kartonu. Można też w ten sposób w jednym tekturowym pudełku zabezpieczyć kilka doniczek. Rozwiązanie to nie sprawdzi się jednak w przypadku dużych drewnianych donic czy pojemników.
Jak zabezpieczyć rośliny na balkonie przed zimą? Owijanie donicy
To sposób polecany, jeśli pojemniki z roślinami na balkonie czy tarasie są tak duże, że nie sposób schować ich na zimę do kartonu. Czym owinąć donice? Polecamy tekturę falistą, słomianą matę, agrowłókninę (złożoną podwójnie lub nawet potrójnie), tkaninę jutową, ewentualnie folię bąbelkową.
Pamiętaj jednak, że w przypadku donic i pojemników drewnianych musi to być materiał, który przepuszcza powietrze, aby drewno nie złapało wilgoci i nie zaczęło gnić i pleśnieć bez dostępu świeżego powietrza.
Kolejna ważna uwaga, która dotyczy drewnianych donic i pojemników. Przed owinięciem ich materiałem, który ochroni przed mrozem wrażliwe korzenie roślin, drewnianą powierzchnię trzeba bardzo starannie przejrzeć. Najlepszy termin to właśnie jesień. Szukaj ubytków i naturalnych śladów zużycia drewna.
Ubytki koniecznie uzupełnij – służy do tego Szpachla do Drewna VIDARON. To gotowy produkt, który nanosimy metalową szpachelką, aby drewno na powrót wyglądało ładnie. Tworzy elastyczną powłokę, nie pęka podczas wysychania i wypełnia dziury, głębokie rysy czy inne ubytki.
Polecany produkt
IMPREGNAT OCHRONNO-DEKORACYJNY OGRODOWY
Tak przygotowaną donicę trzeba następnie zaimpregnować. Możesz do tego celu wykorzystać np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON, który długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny. Inna propozycja to Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON. Skutecznie zabezpiecza ona drewno przed działaniem promieni UV, wody, śniegu i mrozu, a jednocześnie zachowuje naturalny rysunek słojów drewna.
Ochrona roślin na zimę – zabezpieczenie górnej warstwy ziemi oraz nadziemnych części roślin
Jeśli zabezpieczyłeś już donicę, czy to owijając ją jakimś materiałem, czy to wstawiając do kartonu i obsypując liśćmi lub inną izolacją, przyszedł czas na osłonięcie góry.
Ziemię pod kwiatami obsyp korą, suchymi liśćmi, trocinami. Możesz też ułożyć na górnej warstwie gleby w donicy tzw. stroisz, czyli gałązki drzew iglastych – świerku lub sosny.
Ostatni etap to zabezpieczenie przed niskimi temperaturami i zimowymi wiatrami nadziemnych części rośliny. Najpopularniejszy sposób to zdecydowanie biała agrowłóknina, która chroni przez zimnem, ale przepuszcza powietrze oraz odbija światło słoneczne, przez co roślina się nie parzy. Zwróć jednak uwagę, że pojedyncza warstwa agrowłókniny nie wystarczy – krzew czy drzewko trzeba owinąć kilkakrotnie, a całość solidnie związać, aby wiatr jej nie porwał.
Drugie dobre rozwiązanie to osłonięcie rośliny przy pomocy słomianej maty lub większych gałęzi z iglaków. Trzeba je, podobnie jak agrowłókninę, dobrze przymocować. Możesz także pod spód dać agrowłokninę, a na wierzch dodatkową warstwę ze słomy czy jutowego worka. Wtedy balkon czy ogród będzie się estetyczniej prezentował.
Ochrona roślin na zimę - które z nich trzeba zabezpieczyć?
Zabezpieczone przed mrozem rośliny najlepiej przenieść (przesunąć) w zaciszne miejsce na balkonie albo na tarasie. Powinno być osłonięte od wiatru, który robi zimą równie poważne szkody jak mróz. Pamiętaj, aby donice były zaizolowane także od dołu – postaw je więc na warstwie styropianu, desce czy panelach.
Jakie kwiaty można przechowywać zimą na balkonie? Na zewnątrz dobrze zimują np. winobluszcze, wrzosy i wrzośce, berberysy, róże pnące, rabatowe i miniaturowe, bukszpany. Łatwo też zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tuj, jałowców, karłowych sosen i innych iglaków. Do zimowania nadaje się również zdecydowana większość bylin i traw.
Przygotowanie roślin do przezimowania na balkonie nie jest trudne. Wystarczy kilka podstawowych materiałów i jedno wolne popołudnie. Odpowiednio zabezpieczone rośliny bez problemu przetrwają mrozy i wiosną będą ponownie cieszyć Cię swoim widokiem.